Ministarstvo pravde: Priština zloupotrebljava pravosuđe, trojica Srba osuđena bez dokaza 1Foto: Ministartsvo pravde

Ministarstvo pravde Srbije ocenilo je danas da je prvostepena presuda prištinskog suda, kojom su trojica Srba osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne, politički motivisana i da ne postoji nijedan relevantan dokaz koji bi potkrepio optužbe protiv njih.

Ministarstvo tvrdi da su Milun Milenković, Aleksandar Vlajić i Dejan Pantić osuđeni ;na osnovu nagađanja i fabrikovanih optužbi, bez ijednog kredibilnog svedoka, bez materijalnih tragova i bez poštovanja prava na efikasnu odbranu.

„Cilj ove odluke nije pravda, već politička odmazda i etničko zastrašivanje Srba, sa jasnom namerom da se njihov opstanak na Kosovu i Metohiji učini nemogućim. Srbija neće dozvoliti da se ovakvi nezakoniti i diskriminatorni postupci normalizuju“, piše u saopštenju.

Ministarstvo je najavilo da će od međunarodnih misija na Kosovu i Metohiji, uključujući EULEX i UNMIK, zahtevati da hitno reaguju i zaustave „pravosudni teror“ koji Priština sprovodi nad Srbima.

Osnovni sud u Prištini je u prvom stepenu Miluna Milenkovića i Aleksandra Vlajića osudio na pet godina zatvora „zbog terorizma“, a Dejana Pantića na dve godine zbog „huliganizma“ jer su učestvovali u nemirima decembra 2022. godine na Kosovu.

Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo je ocenila da su oni osuđeni u „montiranom političkom procesu, bez ikakvih dokaza“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari