Oprečno o pucnjavi kosovske policije kod Lepsavića 1

Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju optužila je danas Kosovsku policiju za pucnjavu automatskim oružjem prilikom legitimisanja srpskih mladića koji su se u nedelju vraćali sa izleta, dok u Kosovskoj policiji tvrde da je hitac ispaljen nakon pokušaja jedne od osoba u zaustavljenom automobilu bez registarskih tablica da pobegne.

Prema navodima Kancelarije za Kosovo i Metohiju, reč je o „ekstremnom činu nasilja“ kojim je još jednom potvrđeno da snage koje je Priština rasporedila na severu Kosova i Metohije nisu tamo da bi se starale o redu i miru, već da bi tlačile, zastrašivale i sprovodile teror.

„Otvaranje vatre iz automatskog oružja na golorukog srpskog mladića pukom srećom je prošlo bez tragičnih posledica, ali je tragično to što se ovaj akt brutalnosti, nezamisliv bilo gde u mirnodopskim uslovima, dogodio u prisustvu patrole Kfora, i što nasilnik u policijskoj uniformi nije istoga trenutka razoružan i uhapšen“, naveo je direktor Kancelarije za KiM Petar Petković u saopštenju.

Petković je dodao da je taj sramni čin deo sistematskog nasilja i zastrašivanja neselektivo usmerenog protiv čitave srpske zajednice na severu Kosova i Metohije, a da je cilj izazivanje panike i iseljavanja Srba iz južne pokrajine.

Kancelarija za KiM ističe da međunarodna zajednica i njene misije i predstavnici na terenu moraju konačno da „izvuku glavu iz peska“ i prestanu da tolerišu ili ćutke odobravaju nasilje protiv srpskog naroda, jer posledice mogu biti nesagledive.

Dok Kancelarija za KiM navodi da su mladići bili na izletu i da su napadnuti bez razloga, zamenik komandira Kosovske policije Veton Eljšani kazao je da je patrola Pogranične policije patrolirala na jednom od puteva koji nisu zvanični prelazi i uočila sumnjiv automobil marke „golf“ bez registarskih tablica.

Policajci su pokušali da zaustave vozilo, ali su putnici u njemu prvobitno odbili da se zaustave i nastavili vožnju. Nakon izvesnog vremena potere, vozači su se ipak zaustavili.

Patrola je od putnika zahtevala da pokažu dokumenta i da izađu iz vozila, ali je jedna osoba pokušala da pobegne. Policajci su krenuli za njom, a u trenutku potere, jedan od policajaca, kako navodi Eljšani, „pod utiskom odbrane“, ispalio je jedan hitac, ali niko nije povređen

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari