Poruka koja je tokom prvog dana posete Briselu premijera Ivice Dačića privukla najviše pažnje srpske javnosti glasi – Evropska unija od Srbije traži da prizna Kosovo.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je posle susreta s Dačićem jasno rekao da „problem u rešavanju kosovskog pitanja može da bude to što EU traži od Srbije da prizna Kosovo, a istovremeno neke njene članice to nisu učinile, zbog čega je to najdelikatnije i najteže pitanje i za Srbiju i za Kosovo, ali i za odnose Srbije prema EU“.
Upitan gde vidi finale razrešenja kosovskog pitanja Šulc je istakao da je konačni cilj Evropskog parlamenta da se Srbija priključi Uniji ispunjavajući sve uslove i imajući u vidu mirne i održive odnose s Kosovom. To je, prema njegovoj oceni, u ovom trenutku teško, ali ne i nemoguće. On je rekao i da je u ovom trenutku prioritet da se obezbedi mir, a da je krajnji cilj „međusobno priznanje i pomirenje Srbije i Kosova u okviru EU“.
Dačić se juče sreo i s Ketrin Ešton, visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost. Kako prenosi RTS, posle susreta s Eštonovom, Dačić je izjavio da će pitanje nastavka dijaloga Beograda i Prištine biti razmatrano narednih dana, a da će prva prilika biti susret visoke predstavnice EU Ketrin Ešton i predsednika Srbije Tomislava Nikolića u toku septembarskog zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.
Premijer Srbije razgovarao je i s predsednikom Evropskog saveta Hermanom van Rompejem, kojem je preneo uveravanja da je Srbija spremna da primeni sve dogovore Beograda i Prištine i da taj dijalog nastavi u tehničkoj i političkoj ravni na „veoma visokom“ nivou, kao i da nastavi reforme i usaglašavanje srpskog s evropskim zakonodavstvom.
Van Rompej je pozdravio odluku srpske vlade o učešću na regionalnim skupovima. On je ponovio „da svi dosad postignuti dogovori Beograda i Prištine moraju biti primenjeni, a posebno dogovor o prelazima“.
Dačić, koji u dvodnevnoj poseti Briselu boravi sa šefom srpske diplomatije Ivanom Mrkićem, podvukao je „jasno opredeljenje“ Srbije da nastavi put ka članstvu u EU, ali je zatražio da Unija ne postavlja Srbiji dodatne uslove od onih koji su utvrđeni odlukom Evropskog saveta. „Molimo naše partnere iz EU da ne pomeramo tablu na kojoj piše ‘cilj’, odnosno da nema dodatnih uslova i proširivanja zahteva koji su postavljani u decembru prošle godine“, izričit je Ivica Dačić.
Grubo i negativno
„To je vrlo negativan početak saradnje nove Vlade Srbije sa EU. To su grube, teške poruke koje dobijaju naše vlasti u prvoj zvaničnoj poseti Briselu“, kazao je sekretar Predsedništva DS Borislav Stefanović povodom Šulcove poruke Dačiću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


