Za sada nema zvanične potvrde datuma kada će zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Filip Riker, koji od 12. do 26. januara boravi na diplomatskoj turneji po regionu, posetiti Beograd.

Prema programu turneje, koji je juče objavila Ambasada SAD u Srbiji, Beograd je pretposlednja stanica, između Makedonije i Austrije. U saopštenju američke ambasade objašnjava se da će Riker „razgovarati sa vladinim zvaničnicima i liderima zajednica o većem broju regionalnih i bilateralnih pitanja“.

U visokim srpskim državnim krugovima spekuliše se da će Riker u Beogradu najverovatnije razgovarati sa predsednikom Borisom Tadićem, kao i da bi jedna od tema mogao da bude i Tadićev najnoviji predlog za rešavanje kosovskog problema, koji je Velika Britanija ocenila kao uslovno prihvatljiv. Jedan od Rikerovih beogradskih sagovornika trebalo bi da bude i šef vladinog tima za dijalog s Prištinom Borislav Stefanović.

Riker, koji predstavlja SAD u tehničkom dijalogu u Briselu, prekjuče je u Prištini iza zatvorenih vrata razgovarao s premijerom Hašimom Tačijem i šefom prištinskih pregovarača Editom Tahiri. Mediji u Prištini spekulišu da je na tim sastancima postignut dogovor o predstavljanju Kosova na regionalnim skupovima, o čemu će biti reči u nastavku briselskog dijaloga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari