Posle vlasti SPS-a ostale su samo ruševine: Sagovornici Danasa o izjavi Antića da ne želi da živi okružen ruševinama Generalštaba 1Foto FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Socijalistička partija Srbije odgovorna je što kompleks Generalštaba srušen i zato je jako maliciozno nazivati ga “samo ruševinom”. Pre će biti da je od Socijalističke partije Srbije ostala “samo ruševina” i da moraju sve da rade po komandi SNS-a kako bi opstali u političkom životu.

Ovako Vladimir Pajić, poslanik Pokreta slobodnih građana komentariše stav socijalista da Generalštab treba srušiti, jer bi preskupo bilo njegovo obnavljanje.

Socijalsti za vreme čije vladavine je NATO bombardovao SRJ Jugoslaviju, iako su mesecima izbegavali da se jasno odrede oko leks specijalisa za Generalštab, njegovog rušnja i izgradnje lukuznog hotela na negovom mestu, na poslednjoj sednici beogradskog parlamenta konačno su jasno rekli da ne žele da žive u ruševinama.

To je učinio odbornik Socijalističke partije Srbije i bivši ministar, Aleksandar Antić.

„Ne želim da živim okružen ruševinama. Beograd se uvek gradio i bio veći i bolji, ne želim da živim u istorijskim mitovima. Treba dalje da gradimo“, kazao je Antić.

Poručio je i da nikada neće prihvatiti da je Socijalistička partija Srbije odgovorna za rušenje Generalštaba i zatražio izvinjenje opozicionih odbornika, koji su, prema njegovom mišljenju, to insinuirali.

Posle vlasti SPS-a ostale su samo ruševine: Sagovornici Danasa o izjavi Antića da ne želi da živi okružen ruševinama Generalštaba 2
Foto: Vojin Radovanović

Da je stav Antića, zapravo i stav celokupnog SPS-a, potvrđuje za Danas i odbornik ove stranke u beogradskom parlamentu, Toma Fila.

„Nepotrebno je obnavljati Generalštab, jer je to preskupo. Za sada sam za rušenje, kao i svi iz SPS. A dalje videćemo“, napominje Fila.

Slične tvrdnje više puta su se čule mesecima unazad i od naprednjaka, a ministar finansija Siniša Mali koristio je svaku priliku da kaže da je Generalštab odavno srušen. Ali naprednjaci u vreme bombardovanja Srbije u ovom obliku nisu ni postojali kao stranka, a socijalisti su bili vlast koja je godinama kasnije tvrdila da je bombardovanje predstavljalo kolektivnu traumu u srpskom biću i da nikada neće pristati na licemerje Zapada.

Vladimir Pajić (PSG)
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Baš zato poslanik PSG Vladimir Pajić smatra da su neuke i podle tvrdnje socijalista danas da je Generalštab samo ruševina.

„Zgrada Generalštaba, ali i druga kulturna dobra predstavljaju blago ove države koje moramo čuvati. Zato postoje zakoni i pravila koja smo donosili. Njihova koruptivna afera, zbog koje sve to rade, neće uspeti i sada su upregli svakoga bez morala da brani taj koruptivni dil“, navodi naš sagovornik.

Politikolog Zoran Lutovac smatra da bi Antićevu izjavu da ne želi da živi okružen ruševinama treba posmatrati u kontekstu dokazivanja lojalnosti socijalista Vučiću.

Posle vlasti SPS-a ostale su samo ruševine: Sagovornici Danasa o izjavi Antića da ne želi da živi okružen ruševinama Generalštaba 3
foto FoNet Zoran Mrđa

„Kada god je neka krizna situacija socijalisti se prozivaju da iskažu lojalnost i oni to čine redovno. Nekad, voljno, nekad nevoljno. Sada će se to od njih posebno očekivati, jer imaju dobre odnose sa Rusijom, a Srbija se suočava sa naftnom krizom i neizvesnošću u pogledu gasnog sporazuma“, navodi Lutovac.

Prema njegovim rečima Generalštab, Ćacilend, tužilaštvo, sve su to zadate teme za odbranu lika i dela Aleksandra Vučića i iskazivanje lojalnosti, ali najvažnija od svega biće podrška u pogledu odnosa sa Rusijom. Ipak,kako kaže, nepoverenje između SPS i SNS nikada nije prestajalo da bude ključ međusobnih odnosa.

„Socijalisti su ušli u koaliciju sa naprednjacima tako što su izdali prethodne koalicione partnere i to Vučić pamti i zato stalno traži potvrdu lojalnosti. Na drugoj strani, naprednjaci su kao jači partneri sa istom retorikom preoteli veliki broj birača SPS-a jer su ti birači počeli da glasaju za “gazdu u koaliciji”. Uprkos tome i činjenici da im je Vučić marginalizovao stranku i sveo je na satelitsku stranku naprednjaka, rukovodstvo SPS-a mu iskazuje lojalnost zarad ličnih koristi“, podseća Lutovac.

On dodaje da koalicija SNS-a i SPS-a počiva na međusobnom nepoverenju i golom interesu, pa otuda stalne izjave lojalnosti i demonstracija podrške politici Aleksandra Vučića i otuda stalno osipanje podrške SPS-u osim kada su vodili samostalnu prorusku kampanju.

„Odnos prema Rusiji bi mogao biti ključni faktor za dalju lojalnost ili uskraćivanje podrške, zato bi trebalo očekivati dalji pritisak naprednjaka za iskazivanje lojalnosti socijalista politici Aleksandra Vučića“, ocenjuje politikolog.

Posle vlasti SPS-a ostale su samo ruševine: Sagovornici Danasa o izjavi Antića da ne želi da živi okružen ruševinama Generalštaba 4
foto FoNet/Medija centar

Branislav Dimitrijević, odbornik ZLF-a, u beogradskoj skupštini nema dilemu i tvrdi da su posle vlasti SPS-a devedesetih godina „zbilja i ostale samo ruševine“.

„Ruševine Vukovara, Sarajeva pa eto na kraju i Generalštaba. Oni zato i nisu za očuvanje ove građevine, jer je u nju upisan i taj period naše istorije“, navodi Dimitrijević.

Posle vlasti SPS-a ostale su samo ruševine: Sagovornici Danasa o izjavi Antića da ne želi da živi okružen ruševinama Generalštaba 5
Foto: Medija centar

Srećko Đukić, politički analitičar, primećuje u razgovoru za Danas da nema Srbiji spasa, dok je vode rušitelji naše prošlosti, nesposobni za uređene sadašnjosti i dok se skrivaju iza „skupe i svetle“ budućnosti.

„Jadan je taj „socijalista“, kome je mesto gde se stvarala srpska država, posle 1389. godine i Kosova, gde je Karađorđe prodro na Kalemegdan da oslobodi Beograd, mesto gde je knez Miloš utemeljio prve srpske ustanove, institucije, gde je rođena moderna srpska država, i gde svaki santimetar odiše istorijom države i naroda, obična ruševina. Iz takvog stava vrlog „socijaliste“ logički sledi da je za njega sve ruševina u Srbiji što nije on izgradio, po ceni bar tri puta većoj nego što je prvobitno planirana. Neverovatna je mržnja prema temeljima srpske države i pohlepa da se tu izgrade kockarnice, noćni klubovi, razvrat. To je njihov pravi patriotizam“, zaključuje Đukić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari