Foto FoNet Katarina StankovStudenti u blokadi danas su ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu, povodom godišnjice zahteva upućenih vlastima, odali 16-minutnom tišinom počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Nekoliko desetina studenata je od 11:52 do 12:08 sati blokiralo saobraćaj na raskrsnici na Studentskom trgu.
Podršku su im pružili i pojedini profesori, kao i glumac Tihomir Stanić.
Okupljanje je proteklo bez incidenata, a studenti nisu davali izjave medijima.
Kako je najavljeno na društvenim mrežama, posle ove akcije planirano je održavanje plenuma.
Studenti su pre godinu dana zatražili: objavu celokupne dokumentacije koja se tiče rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu, na kojoj je 1. novembra 2024. godine u padu nadstrešnice stradalo 16 osoba, a jedna je teško povređena, zatim potvrdu nadležnih organa o identitetu svih osoba za koja postoji osnovana sumnja da su fizički napala studente i profesore koji su mirno protestovali ispred Fakulteta dramskih umetnosti, kao i pokretanje krivičnih postupaka protiv njih.
Zahtevano je i njihovo razrešenje ukoliko se pokaže da su javni funkcioneri.
Treći zahtev studenata bio je odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima, kao i obustava već pokrenutih krivičnih postupaka, te povećanje izdvojenih sredstava za državne fakultete u iznosu od 20 odsto.
Studenti su kasnije zatražili i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


