Foto: EPA/AL DRAGO / POOLAmerički predsednik Donald Tramp ponovo je pomenuo Kosovo i Srbiju, ovoga puta tokom večere sa izraelskim premijerom Bendžaminom Netanjahuom u Beloj kući u Vašingtonu, piše Kosovo online.
Tramp je kazao da su SAD uradile dobar posao sa Indijom i Pakistanom, kao i sa Srbijom i Kosovom, Ruandom i Kongom.
„Uradili smo dobar posao sa Indijom i Pakistanom, takođe sa Srbijom i Kosovom, Ruandom i Kongom. I sve se to dogodilo u otprilike poslednje tri nedelje ili tako nekako. I zaustavili smo i druge koji su bili spremni da se bore, zaustavili smo mnogo borbi“, naveo je Tramp.
Američki predsednik smatra da su SAD zaustavile mnogo velikih ratova.
„Mnogo velikih ratova. Bili su to Indija i Pakistan. Zaustavili smo rat trgovinom. Imamo posla sa Indijom, sa Pakistanom i rekli smo im da uopšte nećemo imati posla sa njima ako se bore. Verovatno su u jednom trenutku bili spremni da započnu nuklearni rat, jer kao što znate, oni su nuklearne sile. Zaustavili smo ga i to je bilo veoma važno“, kazao je on.
Tramp je dodao da pokušavaju da pomognu da se zatvori, kako je naveo, „čudovište koje je Bajden stvorio“, rat koji se vodi između Rusije i Ukrajine.
„To je strašno. Uopšte nisam zadovoljan predsednikom Putinom. Ali ovo je nešto što se nikada ne bi dogodilo da sam ja bio predsednik. Ovo je rat koji se nikada ne bi dogodio sa mnom“, dodao je Tramp.
Ovo Trampovo pominjanje Kosova i Srbije još je jedno u nizu, koje gotovo ne propušta da nabroji među svetskim žarištima čijem je „smirivanju“ doprinela njegova administracija.
Sagovornici Kosovo onlajna su u nedavnoj analizi ukazali da je moguće da se Tramp još jednom posveti dijalogu Beograda i Prištine, iako je ovaj region poprilično miran u odnosu na dešavanja u svetu.
Ovakve Trampove izjave navele su direktorku Centra za spoljnu politiku Aleksandru Joksimović da veruje da će američki predsednik pokušati da se uhvati u koštac sa pitanjem odnosa Beograda i Prištine, sa čime je saglasan i saradnik Novog trećeg puta Petar Donić koji je ukazao da kada Trampova administracija ističe neku temu – veća je tendencija da će se njom i baviti. I za stručnjaka za bezbednost iz Prištine Hisena Gecaja takve izjave predsednika SAD znak su da će u bliskoj budućnosti ponovo doći do sastanka između Kosova i Srbije, kako bi se pronašlo neko rešenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


