
Ovo poslednje ume da bude zamršenije nego što mislite jer — postoje određena zakonska ograničenja.
Da kojim slučajem živite u SAD, imali biste apsolutnu slobodu u izboru imena. Naravno, možda ne želite da vaše dete ima neko totalno „ludo“ ime, ali je to u okviru vaših prava. Tako recimo, u Nju Džerziju roditelji mogu da daju ime kakvo god žele, sve dok ono nije nepristojno i ne sadrži brojeve ili simbole, navodi portal Travel and Leisure.
Međutim, taj isti zakon dozvoljava da svojem detetu date ime, primera radi, Adolf Hitler. Poznat je bizaran slučaj porodice Kembel koja je zbog toga završila na sudu 2009. Oni su želeli da poslastičar na torti ispiše ime njihovog deteta — Adolf Hitler Kembel — što je ovaj odbio da uradi, pa su se sudili zbog nepružanja usluge, a ne zbog imena. Epilog — poslastičar je dobio slučaj, imao je pravo da odbije uslugu, a roditelji nisu morali da menjaju ime svom detetu.
„Da su Kembelovi dali ime detetu R2D2 (prim. aut. Ar-Tu-Di-Tu), vlasti bi intervenisale. Ovako, Adolf Hitler Kembel ne predstavlja nikakvu prepreku“, pojasnio je Karlot Larson, profesor prava na Univerzitetu Kalifornija.
I dok u SAD imate ovakve slobode, s druge strane, u drugim krajevima sveta situacija je ograničenija. Pred vama se nalazi 10 interesantnih imena za decu koja su zabranjena u pojedinim državama.

Nutela je zabranjena u Francuskoj
Samo je jedna IKEA u Švedskoj
Akuma je (skoro) zabranjeno ime u Japanu
Zaboravite na Lucifera na Novom Zelandu
U Meksiku se ne možete zvati Robokap ili Fejsbuk
Skraćena imena i nadimci nisu dozvoljeni u Portugaliji
Epl (Jabuka), ali ni Dunje, Višnje i Jagode ne mogu u Maleziji
U Italiji Venerdi (Petak) može biti samo dan u sedmici
Guči, Mercedes i Šanel „ne postoje“ u Švajcarskoj
Linda je apsolutno zabranjena u Saudijskoj Arabiji
Vlada Saudijske Arabije je 2015. zabranila čitav niz imena za koja je smatrala da su uvredljiva, uključujući i ime Linda.(?) Oni smatraju da sva nearapska, neislamska imena koja su u suprotnosti sa kutlurom Saudijske Arabije ne treba da budu dozvoljena.
Tekst prenet sa portala Bebac.com
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
U prevodu na srpski: ako korporacija osmisli ime proizvodu, njena intelektualna prava su tolika da može da zabrani njenu upotrebu i fizičkim licima???
Od svih stvari koje korporacije mogu da urade ovo je i dobro. Više se treba zapitati kakvi to debili bi deci davali imena po brendu. Mada nisam siguran da je to u većini slučajeva do korporacije već lokalne vlasti čuvaju decu od debilizma njihovih roditelja.
Sve se sa Vam slažem. Imam jedino dilemu oko imena Mercedes, zato što je to meksičko žensko ime i nije novijeg datuma. I tako hipotetički neki Meksikanac koji živi u Švajcarskoj ne može svom detetu da da ime svoje bake koja se zvala Mercedes. Sad je pitanje čija su tu „autorska prava“?