Nokia 6220 classic: Nov Simbijan telefon u svoj svojoj lepoti i praktičnosti dolazi sa imenom Nokia 6220 classic. Cenovno, ne bi trebalo da ide nebu pod oblake, jer je ipak sav od plastike, ali teško je očekivati nov proboj među mase, kao što je to uradio 6120 classic prošlog leta.

Nokia 6220 classic: Nov Simbijan telefon u svoj svojoj lepoti i praktičnosti dolazi sa imenom Nokia 6220 classic. Cenovno, ne bi trebalo da ide nebu pod oblake, jer je ipak sav od plastike, ali teško je očekivati nov proboj među mase, kao što je to uradio 6120 classic prošlog leta.
Kao što dizajneri automobila stavljaju točkove u same ćoškove kola, tako su Nokijini dizajneri tastaturu stavili skroz na dno telefona, a ekran raširili skroz do vrha. Time su dobili na prostoru, ali su zaboravili na funkcionalnost. Naime, kada su tasteri nisko, dolazi do problema sa kucanjem poruka. Palac morate spustiti mnogo nisko, tj. dosta ga saviti da bi mogli uspešno završiti poruku, tako da će vas prst brzo zaboleti. Kad smo već kod tastera, da kažemo da su mnogo bučni. Posebno bismo istakli gornju polovinu, tj. ove iznad numeričke tastature. Osvetljenje je ravnomerno, plave boje. Ekran je dijagonale 2.2 inča, što je više izuzetak nego pravilo za monoblok telefon. Za tazliku od tastature, displej pruža zadovoljstvo upotrebe kao kod telefona na preklop. U pitanju je standardna QVGA rezolucija i 24-obitna paleta boja. Ponovo bi pohvalili odličnu čitljivost ekrana na direktnom suncu, za razliku od suparnika iz drugih firmi.
Vrh levog boka krasi plava četvorokraka zvezda koja svetli kada radi GPS. Ispod nje je prečica ka mapama. Dno je rezervisano za čitač mikro SD kartice. U telefonu smo zatekli karticu kapaciteta 1 GB. Na desnoj strani su se našli tasteri za regulaciju zvuka, a na dnu okidač za kameru koji svetli kada je ona uključena. Taster za uključivanje telefona je na njegovom vrhu, pored spikerfona. Svi priključci su grupisani na donjoj strani telefona. Jedan pored drugog su se našli mikro USB ulaz, priključak za napajanje i 2.5-milimetarski audio džek. Poleđina je posvećena samo kameri. Ona se nalazi na blagom uzvišenju, koje se u ruci ne oseća. Desno od sočiva je fleš, a levo prekidač kojim se otvara poklopac sočiva i uključuje program namenjen kameri/fotoaparatu. Dešavalo nam se da nas telefon iskulira i ne uključi program. Neki put proradi iz drugog-trećeg pokušaja, ali ako ipak ne, morate ga ručno pokrenuti. Dodatni minus je loše urađen poklopac sočiva. Bez problema se prstom može otvoriti, i uključiti kamera. Inače, ona je rezolucije 5 MP, sa autofokusom. Nepomične i dobro osvetljene objekte dobro fotografiše, ali joj treba nekoliko sekundi da pribeleži događaj, pa vam ne savetujemo da sa njom jurite pokretne mete. Blic je jak za sve bliže od 30 centimetara, a slab za sve dalje od jednog metra.
Baterija je kapaciteta 900 mAh. Izdržava dva do tri dana upotrebe.
Simbijan Operativni sistem, generacije 2008, radi slično kao i prošla generacija. Primetili smo nekoliko vidnih promena, a za druge smo morali da kopamo po meniju. Sa FP2, smanjuju se razlike u dizajnu između S40 i S60, bar što se tiče fabričkih tema. Ko hoće nešto drugačije, može da nađe na internetu, a ko zna, može da programira svoju temu. Još ne postoji mogućnost kao što ju je dao Samsung, da izaberete boje pozadine i fonta, i bar tako utičete na dizajn. Stend baj mod može biti raspoređen kao i do sada horizontalno, ili vertikalno, kada su u vrhu leve ivice grupisane prečice. Dok ih listate, desni deo prikazuje sadržaj iz izabrane grupe. Tako ćete imati ’mirniji’ ekran – bez liste obaveza iz kalendara, ili u većini slučajeva obaveštenje da nema obaveza u kalendaru i linije za pretragu fajlova po telefonu. Ostaćete uskraćeni i za ikone ka šest programa koje ste izabrali da se vide u horizontalnom modu.
Imenik i dalje ima najveću slobodu upravljanja kontaktima među konkurencijom. Šteta što su zadovoljni tom činjenicom ovaj deo ostavili isti kao i ranije, jer je, uprkos prvoj pohvali, ovde bilo dosta prostora za poboljšanja, ili ispravljanja grešaka. Nije poboljšano povezivanje broja sa imenom iz imenika. Čest je slučaj da se prikaže broj pozivaoca, a ne ime iz imenika (iako ga ima tamo). Ako vas neko zove više puta, evidentira se samo poslednji poziv. U dubljoj pretrazi liste dešavanja u ’log-u’, zabeleženi su svi pozivi, ali to neće svako naći. Obećan je prikaz fotografije pozivaoca, tj. pozivanog na celom ekranu, a dobili smo samo prikaz pozivanog na većem delu ekrana. Ukupno gledano, Nokia je sa FP2 donela dosta unapređenja. Zbog dugog čekanja nove verzije softvera, očekivanja su nam bila veća. Verovatno se mnogo više radi na softveru za telefone sa ekranom osetljivim na dodir, koji se očekuju ove jeseni.
Multimedija iz N serije nije zaobišla ni 6220 classic. Kamera VGA rezolucije, fotoaparat od 5MP sa autofokusom, muzički plejer, FM radio, internet radio, GPS mape, HSDPA konekcija i igrice držaće vam dugo pažnju. Poslovne aplikacije su ograničene na gledanje, ali ne i stvaranje MS Office i PDF fajlova. Lepa novost je englesko-engleski rečnik. Kapacitet mu nije veliki, ali dovoljan za početak. Nadamo se da će ova aplikacija dalje napredovati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari