Sasvim dobronamerni poznavaoci domaćih ekonomskih prilika navode, ne sasvim precizan, podatak da je i finska kompanija Nokia, poznata kao proizvođač mobilnih telefona, svoj poslovni život pre vek i po počela kao proizvođač gumene obuće, koju, uostalom, proizvodi i sada.

To je više razlog za razmišljanje, ali ne i dokaz da Vlada Srbije već nije „u bunar bez dna“ bacila 500 miliona dinara novca poreskih obveznika, a sprema se da baci još 20 miliona evra, pozajmljujući, poklanjajući ili garantujući za navodno osiguranu tržišnu budućnost pirotske kompanije Tigar, kojoj je proizvodnja gumenih čizama ključni, mada ne i jedini, proizvodni program.

Da se odmah precizira: otprilike po trećinu udela u kompaniji Tigar imaju država Srbija i poslovne banke (Erste, Unicredit i Raiffeisen). I kratko rečeno: kompanija Tigar je u velikim teškoćama.

Toj kompaniji Vlada Srbije je tokom prvih šest meseci ove godine pozajmila 200 miliona dinara i odobrila namenski kredit za podsticaj proizvodnje od 300 miliona dinara, a koncem prošlog meseca nekad ključnoj pirotskoj firmi odobrena je i garancija Fonda za razvoj za kredite u vrednosti od fantastičnih 20 miliona evra. Novom pozajmicom od 20 miliona evra, kažu u Ministarstvu finansija i privrede, Tigar bi trebalo da održi nivo proizvodnje, obezbedi trajna obrtna sredstva, ali pre svega da refinansira ranije uzete kredite „koji su nepovoljni za kompaniju“. Tigar će sada uzeti (jeftinije) kredite od Vojvođanske banke, Unikredit, Sosijete ženeral, Poštanske štedionice i Inteze. I na godišnjem nivou na kamatama uštedeti više od 1,5 miliona evra. Ministarstvo finansija nije odgovorilo Danasu na pitanje šta će se dogoditi ako Tigar ove kredite, za koje garancija Fonda za razvoj ističe kroz 62 meseca, ne bude mogao da vrati. Da li će Fond za razvoj postati suvlasnik ili čak vlasnik Tigra? Tržišna vrednost kompanije ovog trenutka je oko 2,9 miliona evra.

Ministarstvo finansija tvrdi da je garancija Fonda za razvoj obezbeđena „uspostavljanjem hipoteke prvog i viših redova nad objektima, zalogom na opremi i robi“ same kompanije. Prema podacima samog Tigra, poslednjeg dana prošle godine njegova je imovina bila opterećena po više od 30 sudskih rešenja i založnih izjava, a u korist Srpske banke, AIK banke, Unikredit banke , Hypo banke i Privredne banke Beograd.

Ministarstvo finansija tvrdi da će Tigar uzete kredite, za koje garantuje država, vraćati iz redovnog priliva, odnosno poslovanja koje kompanija ostvaruje. „Kompanija Tigar ad je u drugom kvartalu ove godine od prodaje roba i usluga ostvarila prihode od 722 miliona dinara (blizu sedam miliona evra), od čega je više od pola realizovano kroz izvoz proizvoda. Tigar je u drugom tromesečju proizveo oko 1.100 tona robe, odnosno trostruko više nego u prvom kvartalu ove godine“.

Priča o pirotskom Tigru ovim Vladinim ulaganjem niti počinje niti završava.

Sve po članu 37

Na pitanje Danasa da li je garancija Fonda za razvoj data Tigru u skladu sa propisima o poslovanju tog fonda, Ministarstvo finansija i privrede je kratko odgovorilo: „Garancija je u skladu sa Zakonom o budžetu član 37“. I još: Republika Srbija garantuje za ispunjenje obaveze Fonda za razvoj RS, u skladu sa članom 37 Zakona o budžetu RS za 2013. godinu“. Po ovom članu se tokom 2013. godine mogu izdati garancije u ukupnoj vrednosti od 300 miliona evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari