Da li je novac sa tekućeg računa za pomoć maloj Tijani Ognjanović bio zloupotrebljen ili ne, krajnji odgovor daće sud, nakon istrage koju je pokrenulo tužilaštvo. Kakav god bio ishod, otvorena je sumnja da se sredstva uplaćena u humanitarne svrhe na tekuće račune mogu zloupotrebiti, jer ne postoji zakonodavni okvir koji omogućava kontrolu tokova donatorskog novca.

Iz Udruženja banaka Srbije godinama su od Ministarstva finansija tražili da donesu propis kojim bi se humanitarne donacije uplaćivale na takozvani namenski, a ne obični, tekući račun. Tako pojedinci ne bi mogli da podižu novac po sopstvenom nahođenju, već samo sa priloženim fakturama, a donatori ne bi bili u nedoumici da li su njihova sredstva otišla tamo gde su namenjena.

Direktorka Lekarske komore Srbije Tatjana Radosavljević kaže za Danas da je slučaj male Tijane pokazao sve manjkavosti sistema i da bi jedini način da se problem reši kako ne bi bilo eventualnih zloupotreba bio – promena zakonodavnog sistema.

– Oblast humanitarnih aktivnosti bi trebalo da se uredi posebnim zakonima, uključujući i zakone iz oblasti zdravstva, jer se mnoge humanitarne akcije organizuju upravo da bi se sakupio novac za nečije lečenje. Ukoliko bi lekari, odnosno struka o tome odlučivali, ne bi ni bilo potrebe za ad hok akcijama putem medija ili društvenih mreža – naglašava Radosavljević. Ona dodaje da bi uz promenu zakonodavnog okvira trebalo uvesti i inspekciju koja bi kontrolisala tokove novca, jer oni u ovakvim slučajevima ne smeju da budu tajni.

S tim je saglasan i direktor Fonda B92 Veran Matić, koji ističe da kontrola tokova novca u humanitarnim akcijama mora biti rigoroznija i da ona u ovom trenutku gotovo i ne postoji.

– Zbog toga mnogi koji bi želeli da doniraju novac to ne čine, jer nisu sigurni gde će njihova donacija završiti. Svedoci smo da su u prošlosti proneverena velika sredstva koja su sakupljale poznate ličnosti u okviru svojih humanitarnih organizacija. Kada je reč o Tijaninom slučaju prvo je zakazala država, koja je prepustila stihiji brigu o mogućnosti izlečenja ovog deteta. Mesecima je trajala agonija oko toga da li je ili nije pod osiguranjem, može li se napraviti presedan, mogu li državne institucije pronaći sredstva – kaže Matić. On dodaje da se u ovakvim slučajevima ne vodi računa o pravljenju sistema niti se razmišlja „šta će biti posle“.

– Neko iz državnih institucija mogao je da da infrastrukturnu podršku finansijskim i zdravstvenim stručnjacima, osiguranju, ministarstvu i da zajedno naprave odbor koji bi pomogao da se prikupe sredstva, ali koji bi potom mogao da donese kredibilnu odluku šta sa ostatkom novca. Ništa od toga nije urađeno i moguće je da je od Tijanine smrti do danas moglo ovim novcem da bude spaseno još dečaka i devojčica sa teškim bolestima – ocenjuje Matić. On dodaje da se umesto toga greške umnožavaju i stvara „medijska histerija“ pre utvrđivanja činjenica.

Za razliku od ad hok humanitarnih akcija koje organizuju pojedinci otvarajući tekući račun u baci, humanitarne organizacije se suočavaju sa administrativnim problemima, a oprema koju nabavljaju od donacija biva oporezovana. Jedno od rešenja koje je predložio Fond B92, a sa kojim su saglasni i stručnjaci iz Ministarstva zdravlja, jeste formiranje privatno-javnog fonda u koji bi se slivao sav novac potreban za lečenje obolelih u inostranstvu. Finansijski stručnjaci bi kontrolisali tokove novca, a doktori određivali prioritete u lečenju.

Da je sistem u prikupljanju humanitarne pomoći zakazao, potvrdio je i premijer Srbije Ivica Dačić, koji je, nakon što je tužilaštvo izdalo policiji nalog za prikupljanje podataka o slučaju Tijane Ognjanović, zatražio da se istraga sprovede po hitnom postupku kako bi se utvrdilo gde su milioni koji su prikupljeni za transplantaciju srca maloj Tijani.

Bez odgovora iz Ministarstva finansija

Ministarstvo finansija tokom jučerašnjeg dana nije odgovorilo na naše pitanje da li nameravaju da donesu propis kojim bi račun za uplatu novca u humanitarne svrhe bio namenski, a ne kao do sada – tekući.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari