Prva generacija vojnika na dobrovoljnom služenju vojnog roka biće upućena u centre za obuku 1. marta ove godine, a za prvih 15 dana od objavljivanja javnog poziva prijavilo se ukupno 925 kandidata, među kojima su 83 devojke. Obuka „dobrovoljnih“ vojnika obavljaće se u tri centra u Srbiji – u Somboru, Valjevu i Leskovcu, dok će devojke biti upućivane u centar u Somboru.


Skupština Srbije, podsetimo, usvojila je 15. decembra prošle godine Odluku o obustavi obaveze služenja vojnog roka, s tim što je ostavljena i mogućnost za dobrovoljno služenje vojnog roka. Prema preliminarnim planovima Ministarstva odbrane, mesta će biti za oko 2.000 regruta godišnje, ali ukoliko bude potrebe moguće je i povećati taj broj. Uredbu o načinu i postupku dobrovoljnog služenja vojnog roka vlada je usvojila prošle nedelje.

Pukovnik Dragosav Lacković, načelnik Uprave za obaveze odbrane u Sektoru za ljudske resurse Ministarstva odbrane, kaže za Danas da će se uput na dobrovoljno služenje vojnog roka obavljati na sličan način kao i kada je vojni rok bio obavezan, s tim što postoji mogućnost da služenje roka bude svedeno na tri meseca koliko traje osnovna obuka. Što se tiče kursa rezervnih oficira, on će i dalje trajati šest meseci, jer je to najkraće potrebno vreme za završetak obuke i obavljanje stažiranja u Vojsci Srbije, što je potreban uslov za unapređenje u prvi oficirski čin. Inače, kako kaže, za kurs rezervnih oficira dosad se prijavilo oko 50 kandidata.

– Dosad su teritorijalni organi pozivali omladince na služenje vojnog roka, a sada svi koji to budu želeli moraće sami da se prijave nadležnom centru Ministarstva odbrane za lokalnu samoupravu. Javni oglas za prijem na dobrovoljno služenje roka, objavljen 15. januara, biće otvoren stalno, a presek prijavljenih i rangiranje će se praviti u određenim vremenskim razmacima. Svi kandidati koji u određenom roku ne budu mogli da budu upućeni u centre za obuku biće ostavljeni za neki od narednih uputnih rokova – objašnjava Lacković.

Prema njegovim rečima, uputni rokovi će biti određivani u skladu sa potrebama vojske i brojem prijavljenih kandidata, a određivaće ih ministar odbrane, a za ovu godinu predviđeni su rokovi u martu i septembru. Na dobrovoljno služenje vojnog roka, dodaje on, mogu se prijaviti i osobe koje su dosad regulisale vojnu obavezu civilnom službom i dosad ih je prijavljeno 26.

Starosna granica za dobrovoljnu službu je od 19 do 30 godina, a oni koji su već odslužili vojni rok sa oružjem ne mogu se ponovo prijaviti. Kandidat, kako je propisano, može odustati od dobrovoljnog služenja vojnog roka najkasnije pre lekarskog pregleda. S druge strane, vojniku se može prekinuti služenje roka samo u slučajevima smrti ili teže bolesti člana porodice, rođenja deteta i elementarne nepogode kojom bi njegova porodica bila dovedena u težak materijalni položaj.

– Ukoliko se vojnik usred služenja vojnog roka predomisli i želi da prekine rok, moraće da nadoknadi deo troškova. Kandidat sa Ministarstvom odbrane potpisuje ugovor o međusobnim pravima i obavezama i ukoliko jednostrano i neopravdano želi da raskine ugovor, biće u obavezi da snosi troškove u skladu sa ugovorom – napominje pukovnik Lacković.

Što se tiče visine mesečne naknade koju će vojnici dobijati, naš sagovornik ističe da će to biti utvrđeno posebnim pravilnikom, ali da će „u svakom slučaju to biti afirmativno i motivišuće“.

Inače, profesionalna Vojska Srbije će brojati oko 36.000 pripadnika, od kojih će 45 odsto činiti profesionalni vojnici. Ukupan broj vojnika, ne računajući oficire, podoficire i civilna lica, iznosiće oko 13.000 – profesionalnih oko 11.000 i do 2.000 vojnika na dobrovoljnom služenju.

Istraživanje javnog mnjenja

Rezultati istraživanja javnog mnjenja, za potrebe regulisanja dobrovoljnog služenja vojnog roka, pokazuju da 75 odsto ispitanika smatra da služenje vojnog roka treba da bude dobrovoljno, dok je 19 odsto suprotnog mišljenja. Više od 50 odsto ispitanika od 17 do 30 godina odgovorilo je da ne želi dobrovoljno da služi rok, dok skoro četvrtina njih želi da služi vojni rok sa oružjem. Nakon dobrovoljnog služenja roka, 38 odsto njih ne želi da konkuriše nigde, 19 odsto za posao u MUP-u, a 17 odsto bi želelo da potom bude u profesionalnoj vojsci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari