Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je svojim izjavama u proteklih nekoliko dana, u kojima, između ostalog, navodi imena osoba koje policija proverava u sklopu istrage, prekršio ne samo zakone već i Ustav Srbije, smatraju sagovornici Danasa. Kako kažu, Stefanović meša ulogu ministra policije i člana stranke, često nauštrb zakona, a najbolja ilustracija za to su izjave u kojima ocenjuje rad zaštitnika građana Saše Jankovića, date u vezi sa istragom koja je pokrenuta zbog sumnje da je ombudsmanu ugrožena bezbednost.

Naime, zbog osnovanih sumnji da Jankovića prate četiri osobe, policija je pokrenula istragu, a ministar Stefanović je na konferenciji za novinare spomenuo imena nekih koje je, kako je rekao, Janković označio kao osumnjičene. Ministar je otišao i korak dalje, ocenivši da se ombudsman „bavi politikantstvom“ i da u svojim izjavama napada vojsku i policiju.

Advokat i bivši koministar policije Božo Prelević kaže za Danas da je kod ministra Stefanovića teško razlučiti šta govori kao ministar unutrašnjih poslova, a šta kao član stranke. Naš sagovornik ocenjuje da je nedopustivo da se delovi iz istrage javno obelodanjuju.

– Nažalost, to nije ni prvi ni poslednji put. Čini se da je za vladajuću stranku jedini merodavan „zakon popularnosti“. Ne znam zašto im je on sada potreban kada im je rejting na vrhuncu. Šta će biti kada im padne, šta onda možemo da očekujemo? – pita se Prelević. On smatra da je najveći problem napad na instituciju zaštitnika građana, koji u ovom slučaju dovodi u pitanje i slobodu medija. Neki, objašnjava, u svojim analitičkim tekstovima citiraju „stručnjake“ koji su spremni da „zamagle stvari, umesto da ih razjasne“, dok pojedini mediji nemaju hrabrosti da objave ono što zaštitnik građana kaže.

– Sa druge strane, vladajuća stranka se u više navrata prilično negativno izjašnjavala o radu Saše Jankovića, i to nakon što je on pokrenuo istragu u vezi sa incidentom na prošlogodišnjoj Paradi ponosa. Interesantno je da je on njima do tada na prećutan način odgovarao. Animozitet prema Jankoviću pojačan je količinom odbrane OEBS-a i EU – ukazuje Prelević. Prema njegovom mišljenju, napadi na zaštitnika imaju za cilj da on, pod pritiskom, podnese ostavku.

Sa tim je saglasan i profesor prava Zoran Ivošević. On smatra da je Stefanović svojim istupima u proteklih nekoliko dana prekršio niz propisa.

– Prekršio je i Ustav, ne samo zakon. U članu 5 Ustava piše da politička stranka ne može da vrši vlast neposredno, niti da drugu vlast podredi sebi. Organi uprave, pa i MUP, žele na ovaj način da slome otpor Saše Jankovića, da mu nametnu svoju vlast. Da ne obavlja svoj posao u skladu sa Ustavom, već da se uzdržava od davanja ocena koje smetaju političkim strankama – ukazuje Ivošević. On dodaje da Stefanović nije jedini koji zloupotrebljava funkciju u borbi sa neistomišljenicima, već to čine mnogi pripadnici njegove stranke.

– Ministar odbrane Bratislav Gašić, pre svih. Nisam video da su pripadnici drugih vladajućih stranaka toliko uporni u nastojanju da Jankovića nateraju da podnese ostavku – naglašava Ivošević.



 

Nema krivične odgovornosti



Zoran Ivošević objašnjava da se u slučaju samoubistva prijatelja Saše Jankovića pre 23 godine ne može govoriti o krivičnoj odgovornosti. „Taj postupak je okončan posle veštačenja, time što je utvrđeno da je u pitanju samoubistvo. S obzirom da nema krivičnog dela, ne može se govoriti ni o njegovoj zastarelosti. Što znači da nema ni krivične odgovornosti“, naglašava Ivošević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari