Novinari ispunjavaju želje političkih i ekonomskih moćnika 1

Mediji u Srbiji obeležili su Svetski dan slobode medija podsetivši na ozbiljnu ugroženost slobode medija i sve teži ekonomski položaj u novinarstvu. Novinarska udruženja pozvala su medije da se pridruže akciji „Pet minuta gromoglasne tišine“ i prekinu emitovanje programa od 11.55 do 12 sati. Ipak, iz Agencije za monitoring i analizu medija Kliping navode da nisu primetili da su se ovom pozivu odazvale televizije sa nacionalnom frekvencijom poput Hepi, Pinka i Prve. Kako dodaju, RTS je prekinuo emitovanje na oko jedan minut, a na B92 nisu prekidali program iako su na svom sajtu istakli da jesu.

                       

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pozvalo je medijske radnike da se „zajedno suprotstavimo daljem unižavanju novinarske profesije i učinimo sve kako bismo vratili poverenje građana“. Kako su dodali, uloga medija mora biti slobodno i odgovorno informisanje javnosti, a ne ispunjavanje želja političkih i ekonomskih moćnika, te da je država dužna da novinarima i medijima u Srbiji obezbedi uslove za slobodan rad u interesu građana.

– Mediji nisu deo demokratskog procesa, nego produžena ruka vlasti. Mediji nisu ono što bi trebalo da budu – kontrolori vlasti i zastupnici građana. Oni su ovde oglasna tabla vlasti i pod velikim su pritiskom, a novinari su izloženi autocenzuri – rekao je predsednik NUNS-a Vukašin Obradović i dodao da vlast „ne vidi medije kao učesnike u javnom dijalogu, i ne podnosi kritike“.

Iz Udruženja novinara Srbije (UNS) naglašavaju da je „zbog privatizacije oko 1.000 novinara i medijskih radnika ostalo bez posla, a neki od njih i bez zakonskog prava na socijalni program“.

„Izlazak države iz vlasništva u medijima lokalne vlasti iskoristile su za drastično smanjenje finansiranja i tako izvršile dodatni pritisak na njihovu slobodu“, navodi UNS.

Iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine ističu da su mediji zbog opstanka prinuđeni da se sami nude vlasti.

– Aktuelna vlast glavnu alatku prepoznaje u medijima. Vladaju kao putujući cirkus. Ima medija koji služe za promociju, i imamo medije koji su neka vrsta batine u rukama vlasti – kaže Nedim Sejdinović, predsednik IO ovog društva.

Transparentnost Srbija je na osnovu istraživanja o medijima zaključila da su mediji pod finansijskim pritiscima prinuđeni da uređivačke prioritete usklađuju s prioritetima „političkih i ekonomskih centara moći, ignorišući javni interes“. U TS dodaju da su u mnogo težoj poziciji lokalni mediji, koji su izloženi pritiscima lokalnih vlasti ili lokalnih moćnika od kojih finansijski zavise. Kako dalje ocenjuje TS, posebno zabrinjava mali broj priloga o korupciji nastalih kroz istraživanje medija ili novinara.

 Janković: Poboljšati materijalni položaj novinara

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da novinarima i novinarkama u Srbiji mora da se poboljša materijalni i socijalni položaj, ali najpre njihova lična bezbednost i profesionalni integritet. Ona je naglasila da je slobodno, odgovorno i profesionalno informisanje „jedan od osnovnih postulata svakog demokratskog i tolerantnog društva“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari