Prisluškivali 49 kolega 1Foto: Zoran Mrđa/FoNet

Sektor za unutrašnju kontrolu MUP-a Srbije (SUK) je u 2015. godini nadležnim tužilaštvima podneo ukupno 168 krivičnih prijava, što predstavlja povećanje od 13,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Porast broja podnetih krivičnih prijava „pratio“ je i porast broja prijavljenih, tako da je krivičnim prijavama koje je 2015. godine podneo SUK, obuhvaćeno 173 policijskih službenika i 65 građana, navodi se u godišnjem izveštaju o radu Sektora unutrašnje kontrole MUP-a. Krivičnim prijavama koje je SUK podneo tokom prošle godine obuhvaćeno je 335 krivičnih dela, od kojih su najzastupljenija primanje mita (111) i zloupotreba službenog položaja (86).

„Najveći broj krivičnih prijava je rezultat samostalnog rada policijskih službenika SUKa, a svega nekoliko prijava je podneto u saradnji sa područnim policijskim upravama“, navodi se u izveštaju. Krivične prijave su podnete protiv 31 rukovodilaca, što je neznatno povećanje u odnosu na prethodnu godinu.

„Policijski službenici SUK-a su u 2015. godini primenili posebne dokazne radnje prema ukupno 82 lica. Tajni nadzor komunikacija primenjen je prema 49 lica, dok je mera tajnog praćenja i snimanja primenjena prema 63 lica. Dokazna radnja simulovano davanje mita, primenjena je prema ukupno četiri lica“, stoji u izveštaju Sektora unutrašnje kontrole.

Zbog propusta i nepravilnosti u radu koje su policijski službenici SUK-a utvrdili prilikom vršenja provera, SUK je tokom 2015. godine predložio da se preduzmu disciplinske mere prema 259 policijskih službenika.

Prema rečima Saše Đorđevića, istraživača Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, objavljivanje izveštaja o radu Sektora unutrašnje kontrole predstavlja dobar signal jer se povećava transparentnost, ali i znanje javnosti o tome šta Sektor radi, pošto građani i nisu sigurni čime se zaista bavi. Kako navodi, ostali delovi policije bi trebalo da se ugledaju na Sektor.

– Iz izveštaja se jasno vidi koji su problemi u radu Sektora unutrašnje kontrole. I dalje je slaba saradnja Sektora sa područnim policijskim upravama u Srbiji, zbog čega je najveći broj podnetih krivičnih prijava rezultat samostalnog rada Sektora. To nije dobro jer jačanje integriteta policije je zadatak svih u MUP-u smatra Đorđević.

Posmatrajući izveštaj, Đorđević ističe da i dalje ne postoje dovoljni kapaciteti za primenu posebnih dokaznih radnji, kao što je prisluškivanje.

– Sektor pozajmljuje opremu od kriminalističke policije, što nije dobro, jer on mora da bude nezavisan u svom radu kako bi suzbijanje korupcije bilo efikasnije i otklonili rizici od curenja informacija tvrdi Đorđević.

Kao problem u radu Sektora, on navodi i smanjenje broja zaposlenih, pošto je „nemoguće da 82 osobe kontrolišu više od 40.000 zaposlenih, posebno imajući u vidu lošu saradnju sa područnim upravama“.

– Plavi zid ćutanja ostaje i dalje problem jer najveći broj informacija o nezakonitom ponašanju policajaca Sektor dobija od građana, a poznato je da su najkorisniji oni podaci o korupciji koji dolaze iz same policije kaže Đorđević.

 

Stefanović: Mediji uglavnom nisu u pravu

Beograd – Ono što mediji objavljuju o ubistvu Jelene Marjanović i otmici suvlasnika Pink taksija Miroslava Rankovića uglavnom nije tačno, izjavio je juče ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović. „Nekad mi bude zabavno šta sve može da se pročita u medijima i mogu da vam kažem da to, uglavnom, nije tačno, rekao je Stefanović na konferenciji za novinare s gradonačelnikom Beograda Sinišom Malim. On je rekao da to pokazuje da ozbiljni podaci ne cure iz policije. FoNet

Novi zakon donosi bolju kontrolu

Prema navodima iz izveštaja predlozi Sektora za unutrašnju kontrolu (SUK) su se našli u konačnoj verziji nedavno usvojenog Zakona o policiji. Novim zakonom su povećane nadležnosti SUK da vrši kontrolu rada policijskih službenika i svih zaposlenih u Ministarstvu. Između ostalih novina, ubuduće će se proveravati promene imovinskog stanja rukovodilaca u MUP-u. Zakon o policiji takođe obavezuje sve organizacione jedinice Ministarstva, da ukoliko tokom svog rada dođu do obaveštajnih podataka da je zaposleni u Ministarstvu izvršio krivično delo, bez odlaganja dostave obaveštajne podatke kojima raspolažu SUK-u, najkasnije u roku od 24 časa od saznanja. Dodatno, novi Zakon o policiji je SUK-u obezbedio operativni fond. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari