Sve je laž. Vojska Islamske države jeste u bolnici, ali nemamo nikakvih problema sa njima. Razgovarali smo, nude nam pomoć, pare, zaštitu. Čak su nam u šali prekjuče nudili i njihovo oružje – rekao je za Danas Marko Stojanović, medicinski tehničar iz Mladenovca, trenutno zaposlen u bolnici Ibn Sina u Sirtu, Libija. On je time demantovao navode CNN-a o kidnapovanju medicinskih radnika u toj bolnici. Stojanović više od pola godine sa porodicom živi i radi u Libiji, a u bolnici u kojoj su pripadnici IS navodno oteli 20 radnika, zaposlena je i njegova majka Jelena.

Telefoni Stojanovića juče su bili usijani od poziva prijatelja i rođaka, zabrinutih za njihov život. Marko je preko Fejsbuka poručio da nema razloga za zabrinutost i strah, da su svi dobro i da normalno obavljaju svakodnevne aktivnosti. Ne zna zbog čega je CNN pustio netačnu informaciju, koju su potom preneli svi svetski mediji.

Američka televizijska mreža juče je saopštila da je najviše otetih radnika sa Filipina, ali da ih ima i iz Srbije, Ukrajine i Indije. Srpski državljani, zaposleni u bolnici Ibn Sina, kontaktirali su juče Ambasadu Srbije u Libiji kako bi demantovali navode o njihovom kidnapovanju. Ambasador Oliver Potežica je potom obavestio nadležne i javnost da među navodno otetima nema državljana Srbije, što su kasnije potvrdili i u Ministarstvu spoljnih poslova i Vladi Srbije.

„Ministarstvo spoljnih poslova, preko Ambasade Srbije u Tripoliju, proverilo je informacije o otmici srpskih državljana u bolnici u Sirtu, koju su preneli mediji, i utvrđeno je da, prema prikupljenim podacima, nijedan naš državljanin nije otet“, saopštilo je juče Ministarstvo spoljnih poslova, dodajući da je Ambasada Srbije u Libiji u stalnom kontaktu sa našim građanima, „koji su ambasadu obavestili da obavljaju redovne aktivnosti na svojim radnim mestima“.

Ambasador Oliver Potežica rekao je da je u Sirtu, do preksinoć, bilo devet državljana Srbije, ali da su u međuvremenu jedna doktorka i jedna medicinska sestra otišle u Tripoli. One su u organizaciji bolnice, sa manjom grupom zaposlenih, po sopstvenoj želji napustile Sirt i sada su u hotelu u Tripoliju.

– Ostali srpski državljani nisu želeli da napuštaju Sirt – istakao je Potežica. Strani mediji su preneli da su medicinski radnici napustili bolnicu iz straha, a da su ih vojnici IS kidnapovali ispred autobusa. Navodno, pripadnici Islamske države nisu želeli da oni napuste Sirt, jer su im u toj bolnici pružali zdravstvene usluge. Radnice koje su napustile bolnicu izjavile su za Rojters da su na putu ka Tripoliju videle pripadnike IS, ali da oni nisu pravili probleme. Jedna od njih je rekla da su Sirt napustile po preporuci direktora bolnice koji ih je upozorio da će „uskoro biti još borbi“.

Istovremeno, i filipinska vlada je saopštila da četiri medicinske sestre iz Filipina za koje je prethodno rečeno da su otete iz bolnice, nisu kidnapovane, već ih je na bezbedno mesto odveo jedan prijatelj.



 

Vučić zabrinut

U iščekivanju vesti o srpskim radnicima u libijskom gradu, zabrinutost je izrazio i premijer Aleksandar Vučić. „Veoma sam zabrinut zbog tih informacija. Znate da smo pre godinu i po dana uspeli da spasemo petoricu naših građana iz Libije“, podsetio je premijer.



Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari