Iz Fonda za obnovu porušenih crkava i manastira na Kosovu i Metohiji bilo je više isplata na ruke, bez propratne dokumentacije Predragu Subotičkom, direktoru eparhijskog centra „Rade Neimar”, navodi se u krivičnoj prijavi Sinoda Srpske pravoslavne crkve protiv saradnika episkopa raško-prizrenskog Artemija, u koju je Danas imao uvid.

Sumnja se da su Subotički i arhimandrit Simeon (Vilovski), inače sekretar Eparhije raško-prizrenske, neovlašćeno i nenamenski isplaćivali novac sa bankarskih računa Eparhije. Milivoje Marković, blagajnik te eparhije, dao je pisanu izjavu kako je nalogodavac isplata bio Simeon (Vilovski).

Iz Fonda za obnovu Subotičkom je isplaćeno najmanje 412.000 evra. U krivičnoj prijavi se navodi da je od novca iz istog fonda kupljena kuća u Sremčici za 65.000 evra, bez ugovora.

„Advokatu Malkomu Šou, bez ugovora i dokumentacije isplaćeno je 107.700 evra, dok je advokatskoj kući Veneable plaćeno 46.000 evra. Toj advokatskoj kući isplaćeno je i 59.000 evra, kao i iznos od 2.040 evra za zakup stana u Solunu, ali iz Fonda za Kosovo i Metohiju“, ističe se u krivičnoj prijavi.

U dokumentu se naglašava da postoji sumnja da su zloupotrebljeni i Fond dobrovoljnih priloga iz inostranstva za potrebe Eparhije raško-prizrenske i KiM, kao i Fond formiran od prodaje vozila „audi A6“.

Kada je reč o Fondu dobrovoljnih priloga iz inostranstva u krivičnoj prijavi se navodi da su plaćeni građevinski radovi u drugoj eparhiji – objekti na Pločniku, kao i da je od tog novca kupljen automobil za manastir Banjska. Dodaje se da je za obe ove stavke novac isplaćen na ruke, bez prateće dokumentacije, Subotičkom u iznosu od 24.255 evra. Iz ovog fonda je, takođe, isplaćeno 17.000 evra za kupovinu zemljišta u Vrnjačkoj Banji, bez prateće dokumentacije.

Iz Fonda formiranog od prodaje vozila „audi A6“ je, navodi se u krivičnoj prijavi, isplaćeno 4.080 evra za plaćanje kirije u stanu u Solunu. Takođe, dodaje se da je to eparhijsko vozilo otkupio Subotički, ali da nigde nije pronađen ugovor o prodaji automobila, ali ni o zakupu stana.

U krivičnoj prijavi se konstatuje da je imenovanje Gordane Marković za konsultanta Kancelarije za kulturnu baštinu i Vladimira Vilovskog, brata Simeona (Vilovskog), za pomoćnika u toj kancelariji pokazuje da je ona osnovana, iako Sinod i Patrijaraški upravni odbor nisu o tome obavešteni. Napominje se i da ta Kancelarija deluje iz Beograda, što je van Eparhije raško-prizrenske.

Kao sumnjive isplate za potrebe novoosnovane eparhijske Kancelarije za kulturnu baštinu u dokumentima se navodi to da je plaćan zakup prostora 900 evra mesečno na Vračaru, kao i da je taj novac preuzimao brat Simeona Vilovskog, Vladimir, ali nigde nije pronađena dokumentacija da je taj novac dat vlasnici tog prostora Milici Pređević. Novac je isplaćivan sa bankarskih računa Eparhije i taj novac je bio namenjen za potrebe narodne kuhinje.

Markovićeva je imala platu u visini od 1.400 evra mesečno, ističe se u dokumentaciji, dok je Milanu Radovanoviću, upravniku eparhijske INFO službe isplaćeno dva puta po 100.000 dinara. Takođe, Snežani Nedeljković je jednokratno, po Ugovoru o delu, isplaćen honorar u iznosu od 31.490 dinara. Sa tog računa isplaćene su i ketering usluge za proslavu slave u toj Kancelariji u Beogradu.

„Simeon Vilovski je uplatio doprinos za Penzijsko-invalidsko osiguranje u iznosu od 713.670 dinara za povezivanje radnog staža od 1. juna 1992. do 31. decembra 2007“, piše u krivičnoj prijavi i dodaje se da je to urađeno samo u njegovom slučaju.

U prijavi se navodi i da je za potrebe Kancelarije za kulturnu baštinu u Beogradu potrošeno 1.845.349 dinara, a za INFO službu 245.432 dinara, kao i da je za „lične prinadležnosti“ Gordani Marković isplaćeno 542.432 dinara sa bankarskih računa.

„I pored odluke Sinoda da Eparhijski centar – Rade Neimar prestane sa radom i bude ugašen, ipak su im vršene isplate u 2009. i 2010. godini sa računa eparhije u Komercijalnoj banci“, ističe se u prijavi i dodaje da novčane transakcije sa Eparhijskim centrom – Rade Neimar nisu propraćene dokumentacijom.

U krivičnoj prijavi Sinod se poziva na rezultate rada Komisije koja je 10. februara ove godine napisala izveštaj o nepravilnostima u radu Eparhije.

Cena obroka 75 dinara po osobi

NVO „Majka devet Jugovića“ u poslednje vreme nije bio dozvoljen puni uvid u stanje žiro-računa i iznos sredstava za potrebe narodnih kuhinja, zbog čega se pojavila sumnja, ne samo u našem NVO, da se sredstva odlivaju za neke druge potrebe, što je ubrzo istragom Komisije Sinoda i dokazano. Po blagoslovu vladike Artemija, novac prikupljen za narodne kuhinje uplaćivan je na eparhijski žiro-račun, a ne na poseban žiro-račun NVO. Sredstva za naše potrebe podizana su iz blagajne Eparhije, a NVO je redovno podnosila izveštaje Eparhiji i donatorima o utrošenim sredstvima“, piše u saopštenju Svetlane Stević, predsednice NVO „Majka devet Jugovica“, koje je objavila Infomativna služba ERP, koja radi sa blagoslovom vladike Atanasija. Ona je naglasila da cena jednog obroka iznosi 75 dinara po osobi, a ne 750, kako su objavili pojedini mediji.

Uhapšen Predrag Subotički

Beograd – Pripadnici policije uhapsili su juče direktora Građevinskog centra Eparhije raško-prizrenske „Rade Neimar“ u Beogradu Predraga Subotičkog, rečeno je Tanjugu u MUP-u Srbije. Subotički je, kako se navodi, uhapšen zbog sumnje da je protivpravno prisvojio oko 300.000 evra koje su mu date na ruke, bez priznanice, za rekonstrukciju manastira. Uhapšeni je kum rođenog brata Simeona Vilovskog, sekretara vladike Artemija, za koga se tvrdi da je u bekstvu. Tanjug

Prividno ukidanje Eparhijskog centra

U krivičnoj prijavi Sinoda SPC konstatuje se da je episkop Artemije i pored odluke Sinoda nastavio da posluje sa EC-Rade Neimar, „jer se zajedno sa Subotičkim potpisuje na svim zapisnicima o primopredaji“. Prema oceni Sinoda, episkop Artemije je samo prividno ukinuo EC-Rade Neimar, da bi odmah osnovao Kancelariju za građevinsku delatnost i Kancelariju za ekonomsku delatnost i Subotičkog postavio za odgovorno lice. U prijavi se ukazuje na to da odluke o formiranju kancelarija i imenovanju Subotičkog nisu dostavljene Sinodu, ali ni Upravnom odboru Patrijaršije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari