Viši Prekršajni sud u Nišu nedavno je potvrdio prvostepenu kaznu niškoj Osnovnoj školi „Sreten Mladenović Mika“ i bivšoj direktorki Suzani Popović Ickovski u iznosu od 500.000, odnosno 50.000 dinara „zbog toga što nisu sprečili višemesečno i eksplicitno vršnjačko nasilje“ nad učenikom Aleksom Jankovićem (14), koji je nakon toga, u maju prošle godine, izvršio samoubistvo.

Presuda je pravosnažna, a kazne predstavljaju zakonski maksimum. Uprkos utvrđenoj krivici, niko od nadležnih u školi do danas nije dobio otkaz ili snosio bilo kakve disciplinske posledice. Ministarstvo prosvete kaže da protiv njih neće ni preduzimati ovakve mere jer za to – „nema nadležnost“.

Aleksini roditelji, Dragana i Bojan Janković, smatraju da oni koji su dopustili, pa i podsticali nasilje nad dečakom ne bi smeli da rade u školi. Ukoliko niko od nadležnih u toj ustanovi u najskorije vreme ne bude disciplinski kažnjen, oni će se verovatno obratiti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Aleksa Janković je 10. maja prošle godine skočio sa trećeg sprata zgrade u kojoj je živeo nakon što ga je sedmoro učenika duže od osam meseci u školskoj 2010/ 2011. godini fizički i verbalno zlostavljalo. Pretukli su ga osam puta, sačekivali ga, jurili, vređali i pretili mu. O takvom zlostavljanju njegovi roditelji obaveštavali su direktorku, školsku psihološkinju, odeljenskog starešinu, još nekoliko nastavnika, školskog policajca, policijsku stanicu Crveni krst, policiju, Školsku upravu Niša…

Nakon njegove smrti Prosvetna inspekcija Nišavskog okruga izvršila je nadzor u školi i konstatovala da nadležni nisu preduzeli blagovremene i adekvatne mere za sprečavanje nasilja, čime su prekršili Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Inspekcija je naložila Školskom odboru da pokrene disciplinski postupak protiv direktorke Popović Ickovski, ali je mesec dana kasnije Odbor odgovorio da „nema osnova za njeno razrešenje“. Direktorka je, pak, prošlog decembra podnela ostavku i prešla u drugu školu. Potom je Prosvetna inspekcija Uprave za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport grada Niša, na zahtev Jankovića, pokrenula postupak pred niškim Prekršajnim sudom. Ovaj sud je krajem juna ove godine prvostepeno kaznio školu sa ukupno 550.000 dinara. Prema navodima presude, koju je potpisala sutkinja Tanja Bejatović Savić, škola i direktorka su krivi jer su ignorisali mere iz Pravilnika o protokolu postupanja u obrazovnoj ustanovi u slučaju nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, čime su prekršili Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kao i Zakon o prekršajima.

– Uprkos tome što posedujemo hrpu dokumentacije i dokaza, sve to smo izgurali „na mišiće“ i jedva. Ali, suštinski epilog je da će poreski obveznici platiti školsku kaznu, bivša direktorka platiti samo 50.000 dinara, a svi drugi ostati na mestima na kojima su bili. Neki su čak avanzovali. Popović Ickovski se sada vratila u staru školu, kao nastavnica engleskog. Nastavnica Jasmina Stanković, inače predsednica Školskog odbora koji je nakon nalaza prosvetnih inspektorki „utvrdio“ da „nema osnova“ za razrešenje bivše direktorke, sada je v. d. direktorke škole. To je ruganje tragediji jednog deteta i bolu jedne porodice – kaže za Danas Bojan Janković.

Janković podseća da je ministar Žarko Obradović pre tačno godinu dana javno rekao da će Ministarstvo „preduzeti odgovarajuće mere kada postupak protiv škole bude okončan“. U julu ove godine, nakon prvostepene presude, Ministarstvo prosvete je na pitanje Danasa: koje mere će preduzeti protiv odgovornih, kazalo da ih „ne može preduzimati dok se ne okonča i drugostepeni postupak“. Sada, kada je i on okončan, ispostavlja se da ono neće učiniti ništa.

Na ponovljeno, a istovetno pitanje našeg lista, Ministarstvo je ovih dana odgovorilo da „nema nikakvih nadležnosti za preduzimanje bilo kakvih mera i sankcija“ protiv Popović Ickovske i drugih zaposlenih u školi. Pritom je rutinski podsetilo da je bivša direktorka podnela ostavku, a da je Prekršajni sud, i u prvostepenom i u drugostepenom postupku, novčano kaznio i nju i školu.

– Prosvetni inspektor nadležne niške gradske uprave naložio je mere školi i škola je postupala po naloženim merama. Prosvetni savetnici Školske uprave Niš vršili su stručno-pedagoški nadzor i nakon utvrđenog stanja predložili su mere, po kojima je škola postupila. Navodi da škola nije preduzimala radnje prema psihološkinji Slađani Golubović, odeljenskom starešini Zorici Mikešić i nastavnici biologije Mileni Cvetković nisu tačni – tvrdi se u odgovoru Ministarstva prosvete na naše pitanje: da li je dopustiv i primeren povratak osuđene direktorke, kao i odsustvo odgovornosti školske psihološkinje, razrednog starešine ili nastavnice za koju se u sudskom postupku tvrdilo da je podsticala nasilje nad Aleksom?

Zamenica zaštitnika građana za prava deteta Tamara Lukšić Orlandić, međutim, negira tvrdnje Ministarstva prosvete. Na naše pitanje: da li je škola sprovela postupak utvrđivanja odgovornosti zaposlenih u „slučaju Alekse Jankovića“, što je bila preporuka ombudsmana, zamenica zaštitnika odgovara negativno. Prema njenim rečima, v. d. direktorke škole Jasmina Stanković obavestila je nedavno ombudsmana da je „Školski odbor doneo odluku da se ne pokreću postupci utvrđivanja odgovornosti zaposlenih jer se Školski odbor povodom toga već negativno izjasnio“. Školski odbor je ocenio i da je nastupila zastarelost pokretanja postupaka.

– Nepostupanje ove škole po dvema našim preporukama je veoma zabrinjavajuće jer ukazuje na apsolutno odsustvo namere da se škola i zaposleni suoče sa teškim propustima u svom radu, ponesu i ličnu i zajedničku odgovornost i započnu sa unapređenjem rada. Škola „Sreten Mladenović Mika“ je školski primer loše prakse u radu, poštovanju zakona i poštovanju prava učenika i alarm je za nadležne organe da se pozabave uzrocima takvog ponašanja rukovodstva škole. Svojim stavovima, Školski odbor, direktor škole i određeni zaposleni, ozbiljno ugrožavaju i profesionalni integritet onih nastavnika i drugih zaposlenih u toj školi koji svoj posao obavljaju profesionalno i pravilno – kaže Lukšić Orlandić i dodaje da će nakon drugostepene prekršajne odluke zaštitnik građana „preduzeti određene nove aktivnosti kako bi se obezbedilo postupanje škole po preporukama“.

Ministarstvo samo sebi vezalo ruke

Predrag Stefanović, advokat porodice Janković, kaže da Ministarstvo prosvete nije učinilo sve što je moralo, ali se slaže sa njihovim tvrdnjama da sada više ne može da preduzme mere protiv odgovornih u školi – jer su svi subjektivni i objektivni zakonski rokovi za disciplinsko sankcionisanje odgovornih – istekli.

– Ministarstvu su sada vezane ruke, ali je samo krivo zbog toga – kaže Stefanović za Danas.

Inicijativa da se održava „Aleksin čas“

Bojan Janković dodaje da je „potpuno neshvatljivo da jednoj školi u Srbiji niko ne može ništa čak i kada odbije da izvrši naloge države“. On je ogorčen i zbog ignorantskog i neodgovornog ponašanja Ministarstva, koje nije našlo za shodno da efikasno i na vreme preduzme mere protiv odgovornih.

– Sve to je krajnje loša poruka. Od samog početka upozoravamo da će ovakvo ponašanje nadležnih dovesti do toga da roditelji i deca uzmu pravdu u svoje ruke. Evo, sada smo svedoci peticije „Pravo na samoodbranu“ u Novom Sadu, kojom se traži puštanje iz pritvora petnaestogodišnjaka K. V., koji je pokušao da ubije dvojicu starijih nasilnika koji su ga mesecima zlostavljali, ali i organizovanje roditeljskih straža ispred škola, kako bi se deca zaštitila. Peticiju je za kratko vreme potpisalo više od 8.000 ljudi. To je dokaz da među roditeljima postoji veliko nezadovoljstvo. To je i šamar i sramota za odgovorne u ovoj državi – kaže on.

Jankovići su podržali inicijativu potpisnika ove peticije da se u školama u Srbiji jednom sedmično održava čas na kojem bi se govorilo o vršnjačkom nasilju. Zvao bi se „Aleksin čas“, u znak sećanja na njihovog sina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari