– Grad Beograd doneo je odluku kojom se ukidaju povlastice na cenu vrtića samohranim roditeljima. To praktično znači da umesto oko 1.000 dinara, sada treba da izdvoje oko 5.500 po detetu.

Kako saznajemo od Vere Totić iz Udruženja samohranih roditelja, nije utvrđen tačan broj samohranih roditelja, ali se prema jednoj od novijih izjava premijera Aleksandra Vučića, radi oko 150.000 ljudi. Kako ističe, ta brojka bi mogla odnositi samo na Beograd bez prigradskih naselja.

– Svi su očajni, jer takva odluka nije u redu. Zakon ne prepoznaje samohrane roditelje kao grupu i ne reguliše ovakve vrste problema. Jasno, malverzacije postoje. Roditelji su se žalili kako korisnici subvencija dovoze svoju decu u vrtiće u skupim autima, sa telefonima i raskošno odeveni, ali takvi roditelji su svakako manjina. Većina samohranih roditelja su socijalno ugroženi. Treba kazati i da je prvobitna odluka bila da se plaća po 9.000 dinara, pa su smanjili tu sumu. Evidentno je da mnogi samohrani roditelji ne primaju alimentaciju, nemaju dečji dodatak zbog jednog dinara koji preskoči limit – ukazuje Totićeva.

Kako objašnjava, ova oblast bi se mogla veoma lako regulisati, i to povezivanjem sa tužilaštvom, na osnovu čega bi se moglo utvrditi ko živi od 20.000 dinara, a ko od mnogo više. U skladu s novom odlukom o pravima deteta u oblasti finansijske podrške porodici, pravo na besplatan boravak u vrtiću imaju korisnici socijalne pomoći, deca bez roditeljskog staranja, deca sa smetnjama u razvoju i treće i svako naredno dete u porodici.

Shodno navedenom, ukoliko samohrani roditelj ostvaruje pravo na novčanu socijalnu pomoć ili u porodici ima treće dete (i svako naredno) ili dete sa smetnjama u razvoju, ostvariće i pravo na besplatan boravak u vrtiću, prema novoj odluci

Potrebna je evidencija

Budući da zakon u Srbiji ne prepoznaje samohrane roditelje kao posebnu grupu, oni nisu zaštićeni na pravi način i u pravoj meri. To bi ipak bilo veoma lako rešiti, prema rečima Vere Totić iz Udruženja samohranih roditelja, jednostavnim dostavljanjem formulara Zavodu za statistiku, koji sudija prilikom razvoda daje roditeljima. Kako objašnjava, kada bi svi sudovi u Srbiji makar jednom mesečno slali ovakve izveštaje, situacija bi bila mnogo jasnija.



Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari