Najteže onkološke pacijente sa juga Srbije uznemirila je vest objavljena u ovdašnjoj javnosti da zbog nedostatka sredstava ubuduće konzilijarni lekarski pregledi za obolele od različitih oblika karcinoma neće biti obavljani u Opštoj bolnici u Vranju, već u Kliničkom centru u Nišu.

Tim povodom v. d. direktora regionalnog Zdravstvenog centra u Vranju dr Vladimir Stamenković urgentno je sazvao „vanredni kolegijum“ kome su prisustvovali i nadležni republički inspektori za Pčinjski okrug, direktor filijale RFZO, te član gradske vlade zadužen za zdravstvo.

– Zatečeni smo celom situacijom, ali adekvatno i kvalitetno pružanje zdravstvene zaštite, prioritetno onkološkim pacijentima u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem i potrebama, ostaje naš prioritet. No mi se moramo odnositi u skladu sa odlukama Ministarstva zdravlja – rekao je nakon sastanka dr Stamenković. Medijima je sa ovog sastanka upućeno saopštenje u kome se navodi „postojanje dobre volje i spremnosti da se nastavi sa konzilijarnim pregledima obolelih od karcinoma, ali da će o tome konačnu odluku doneti Ministarstvo zdravlja“.

Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, troškovi lekarskog konzilijuma za onkologiju u kome učestvuju uvek dva do tri lekara Kliničkog centra iz Niša, koji tokom meseca pregleda u proseku oko dve stotine pacijenata sa najtežim oboljenjima košta vranjski Zdravstveni centar do 170.000 dinara.

– Dobio sam obaveštenje od rukovodstva našeg centra da se rad Konzilijuma za onkološke bolesti nastavlja do daljnjeg, ali to može da prestane i sutra. Pregledi se rade u četiri oblasti, i to dojke, gastrologije, pluća i ginekologije, a u međuvremenu smo prestali sa pregledima uroloških bolesti – kaže za Danas dr Kosta Zdravković, načelnik Dnevne bolnice za hemoterapiju u Vranju.

Od kada je pri Zdravstvenom centru u Vranju, koji u oblasti onkologije pokriva sedam opština Pčinjskog okruga, otvorena Dnevna bolnica za hemoterapiju, kako Danas saznaje, otvoreno je više od 2.200 kartona obolelih lica koji su primali ili primaju terapiju nakon hirurških zahvata zbog kancerogenih oboljenja. U tom periodu obavljeno je i više od 10.000 konzilijarnih pregleda pacijenata, koji bi u buduće na te preglede morali da odlaze u Klinički centar u Nišu, koji je od Vranja udaljen 150 kilometara.

– Ne znam razloge za ovakve postupke koji direktno štete pacijentima sa područja koje pokriva Zdravstveni centar u Vranju, kao i pacijenata iz Kosovskog Pomoravlja – navodi dr Zdravković i za „konkretne podatke upućuje nas na rukovodstvo vranjske bolnice“.

Procene govore da bi pacijenti sa najtežim oboljenjima iz Vranja za konzilijarni pregled u Kliničkom centru u Nišu morali da izdvoje najmanje pet hiljada dinara, jer većina od njih ne može samostalno da ode na pregled. U tom slučaju filijala RFZO iz Vranja morala bi, sem refundacije putnih troškova pacijentima, da plati dodatne troškove pregleda Kliničkom centru u Nišu. Procene govore da je „slučaj ukidanja“ konzilijarnih pregleda za oboljenja od karcinoma koji su do sada obavljani u Vranju posledica poremećenih međuljudskih odnosa unutar same ustanove, koji traju u dužem periodu, a na štetu samih pacijenata.

Bez pregleda i na mobilnom mamografu

Pacijenti iz Vranja, centralne opštine Pčinjskog okruga, nedavno su ostali i bez pregleda na mobilnom mamografu u akciji „Srbija protiv raka“, jer Zdravstveni centar nije imao sredstava da plati boravak stručne ekipe za preglede i rani skrining raka dojke. Umesto toga pacijenti su odlazili u Domove zdravlja u Vladičinom Hanu i Trgovištu, gde su obezbeđena sredstva za preglede na mobilnom mamografu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari