Pre mnogo godina, odveo sam svoju decu u posetu mestima vezanim za Dan-D – iskrcavanje savezničkih snaga u Normandiju tokom Drugog svetskog rata. Želeo sam da shvate da su se drugi žrtvovali ne bi li Evropa i Amerika mogli da uživaju u životu, slobodi i traganju za srećom.

Obišli smo plaže čija imena odzvanjaju kroz istoriju – Omaha, Juta i Juno. Te plaže su podsetnik na ideju da zajedno možemo savladati svaku pretnju bez obzira koliko bila velika. Mi razumemo kakva je budućnost mogla zadesiti ne samo Evropu nego i ceo svet da Severna Amerika nije pomogla Evropi u potrebnom trenutku.

Znamo da su ova iskrcavanja stvorila jedinstvenu vezu među našim zemljama. Veza ostaje vitalna za očuvanje naših vrednosti i naše bezbednosti. Ali, nakon hladnog rata, mnogi su pretpostavljali da će institucionalno otelotvorenje Severnoatlantske organizacije nestati. To se nije dogodilo jer su naše veze zasnovane ne samo na zajedničkim pretnjama već na idealima koje delimo. Ne mogu naše veze iščeznuti isto kao što ne može splasnuti naša želja za slobodom.

NATO-u nisu potrebno spoljni razlozi za postojanje. Ipak, istorija će ih uskoro obezbediti dovoljno. U Bosni i na Kosovu, NATO intervencija je zaustavila masovna kršenja ljudskih prava. U Libiji, inicirali smo rezoluciju Saveta bezbednosti UN u cilju zaštite civila. I u Avganistanu uskratili smo ekstremistima bezbedno utočište.

Alijansa je razvijena u istinsku bezbednosnu organizaciju koja je fleksibilna, delotvorna i isplativa. Pretnje su se izmenila i postale više globalne a i mi smo se promenili kako bi se suočili sa tim pretnjama.

NATO razvija balističku raketnu odbranu sposobnu da zaštiti naše evropsko stanovništvo i teritoriju od ogromnih i rastućih pretnji. U Indijskom okeanu, NATO sarađuje sa EU i drugima ne bi li se uspostavila kontrola nad pomorskim prolazima koji su na meti prata. I u zemljama širom sveta sprovodimo svoje dužnosti kao što su uništavanje zaostalih mina, pomoć u katastrofama, pružanje saveta kako vojne snage podvesti pod demokratsku kontrolu i tesnije sarađivati sa UN ne bi li se sprečila zloupotreba dece.

Napori poput ovih možda neće praviti naslovnice. Ali bezbednost je kao zdravlje – ne obraćate pažnju sve dok se stvari ne pogoršaju. To je i razlog zašto vam je potrebno osiguranje. NATO je jedno od najsolidnijih bezbednosnih osiguranja koje je svet imao. Već više od šest decenija NATO, koji broji 28 članica, iz godine u godinu pruža bezbednosne koristi svim svojim saveznicima.

Ovog vikenda u Čikagu, predstavnici gotovo 60 država, partnerskih zemalja i međunarodnih organizacija okupiće se na do sada najvećem samitu u istoriji Alijanse kada će se pozabaviti nekim od najvećih bezbednosnih pitanja našeg vremena. Diskusija će biti usredsređena na tri pitanja: tranzicija ka punoj odgovornosti Avganistana za svoju bezbednost, nastavak razvoja vojnih sposobnosti Alijanse i globalna mreža partnerstva NATO-a.

Prvo, reafirmisaćemo naše angažovanje ka avganistanskoj stabilnosti i bezbednosti. Tokom narednih nekoliko meseci, promenićemo ulogu od borbene ka savetodavnoj. I do kraja 2014, Avganistanci će imati punu odgovornost nad svojoj bezbednošću.

Drugo, kako se kraj našeg vojnog angažmana u Avganistanu primiče, moramo gledati napred i razvijati nove sposobnosti za novu eru. U vreme kada su budžeti za odbranu znatno smanjeni širom Alijanse, to zahteva nove pristupe.

Radeći zajedno ka uvećanju naše imovine i resursa, možemo učiniti više sa onim što imamo. To je suština „Pametne odbrane“. U Čikagu, Severnoatlantski savez će se angažovati ka ovom pristupu kao dugoročnoj strategiji za unapređenje sposobnosti NATO.

Konačno, partnerstvo će se značajno isticati na agendi u Čikagu. Tokom proteklih 20 godina, NATO je stvorio mrežu bezbednog partnerstva sa zemljama širom sveta. Za razliku od članova Alijanse, partneri nisu obuhvaćeni Članom 5 severnoatlantskog sporazuma o kolektivnoj odbrani. Transnacionalne pretnje zahtevaju multinacionalna rešenja i naši partneri nam pomažu da se uhvatimo u koštac sa zajedničkim izazovima.

NATO održava regularne konsultacije sa svojim partnerima. Alijansa pomaže reformu odbrane zainteresovanim partnerima i mnogi naši partneri unose dragocene sposobnosti i ekspertize u naše operacije.

Počeo sam ovaj tekst ličnom identifikacijom sa vezom između Severne Amerike i Evrope. Ali ova vezanost seže dublje nego što mislite. Čikago je dugo bio dom za mnoge evropske imigrante. Moj sin živi u Ilinoisu, nedaleko od Čikaga, sa suprugom i dvoje dece. Od moje četvoro unučadi, dvoje su Evropljani a dvoje Amerikanci.

Stoga, kada razmišljam o razlozima da očuvamo naše transatlantske veze za buduće generacije ne mislim o ličnoj bezbednosti. Mislim o njihovoj. To je jedini razlog koji mi je potreban.

Autor je generalni sekretar NATO

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari