Hrvatska će Libiji poslati humanitarnu pomoć u vrednosti od 135.000 evra, a brod natovaren hranom i medicinskim potrepštinama trebalo bi u septembru da isplovi iz riječke luke i u Bengaziju isporuči neophodne namirnice, piše Večernji list, preneo je FoNet. Do sada je hrvatski angažman oko Libije bio ograničen na vojnu podršku, pošto se dva oficira njenih oružanih snaga od početka jula nalaze u sedištu NATO u Italiji, gde s kolegama nadziru embargo na kupovinu oružja i zonu zabrane leta nad Libijom.


Hrvatska će u Bengazi, gde je sedište pobunjenika protiv režima Muamera Gadafija, poslati osnovne prehrambene proizvode – vodu, mleko, brašno, šećer, testeninu, konzervirane i suhomesnate proizvode. Pošto se radi o državi s muslimanskim stanovništvom, u pošiljci će biti proizvodi hrvatskih proizvođača koji u svom asortimanu imaju prehrambene proizvode s halal-sertifikatom, potvrdom da ne sadrže alkohol, genetski modifikovane organizme, sirovine svinjskog porekla, nedozvoljene aditive. Takođe će biti poslati i sanitetski materijal i lekovi, a očekuje se da će na brodu koji će zaploviti prema Libiji biti i raznih donacija.

U međuvremenu, i Nemačka je saopštila da će libijskoj opoziciji pozajmiti sto miliona evra da ublaži sve ozbiljniju humanitarnu krizu u delovima zemlje koju drže pobunjenici, izvestile su međunarodne agencije. Zajam od 88 miliona funti za Prelazni nacionalni savet osiguran je od zamrznutih fondova libijske vlade. Novčana pomoć usledila je u trenutku kada se pobunjenici bore da plate osnovne potrepštine, a njihova situacija je postala još ozbiljnija u nedelju kada su rakete Vladinih snaga pogodile naftne tankere iz kojih se snabdevaju generatori u gradu Misrata koji je pod opsadom. „Odlučili smo da snabdemo Prelazni nacionalni savet neophodnim finansijskim sredstvima da bi sproveo humanitarne mere“, navodi se u saopštenju Gvida Vestervelea, šefa nemačke diplomatije, „Narod sve više pati, naročito na istoku Libije.“

Nakon pet meseci sukoba ponestaje novca, a pobunjenici su pokušali, ali nisu uspeli da dobiju pristup milijardama dolara koje su zamrznute na računima libijske vlade. Situacija je najteža u Misrati, trećem gradu po veličini u zemlji, iz kojeg jedini put u inostranstvo ide preko mora. Inače bogat grad bio je dobro snabdeven kada su izbili sukobi, te je imao pune naftne tankere i silose sa žitaricama. Međutim, te zalihe ponestaju, kao i novac potreban za njihovu kupovinu.

Cene proizvoda, od garderobe do voća, naglo su skočile u proteklih nekoliko nedelja. „Sada u Misrati ne možete da platite za sve što vam je potrebno, ne možete da kupite sok, deca moraju da jedu voće, a mi ne možemo da ga priuštimo“, rekao je Bašir al Zavavi, predavač u poslovnoj administraciji Univerziteta u Misrati. 

Bugarska proterala diplomatu

Sofija – Bugarske vlasti proglasile su juče nepoželjnim jednog libijskog diplomatu u Sofiji i naložile mu da u roku od 24 sata napusti zemlju. Portparolka bugarskog ministarstva inostranih poslova Vesela Černeva izjavila je za agenciju AFP da je ovakva odluka doneta u skladu s Bečkom konvencijom i da konzularni savetnik Libije Ibrahim al-Furis mora da napusti Bugarsku u roku od 24 časa, izvestila je Beta. Prema članu devet Bečke konvencije, zemlja domaćin ne mora da obrazlaže razloge za proterivanje stranih diplomata. Bugarska je prošlog meseca priznala libijski pobunjenički Prelazni nacionalni savet kao jedinog legitimnog predstavnika libijskog naroda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari