Savez nekoliko država – Bahrein, Katar, Saudijska Arabija, Jordan i Ujedinjeni Arapski Emirati, predvođena Sjedinjenim Američkim Državama, izvela je juče nove vazdušne napade na položaje Islamske države (IS) u Siriji, blizu granice sa Turskom.

Kako javlja Bi-Bi-Si, serija napada odigrala se oko kurdskog grada Kobane, koji se već nekoliko dana nalazi pod opsadom pripadnika IS. Međutim, niko od zvaničnika juče nije potvrdio ove informacije.

Svedoci su primetili dva vojna aviona koji su se približavali iz Turske, ali su turski zvaničnici demantovali da je uopšte korišćen vazdušni prostor ili američke baze na jugoistoku te zemlje.

Kako je saopštila Opservatorija za ljudska prava u Siriji, koja se bori protiv režima Bašara al Asada, ova koalicija je gađala i položaje vojske džihadista u okolini kurdskog grada Ain el Araba u Siriji, takođe u blizini granice sa Turskom. „Avioni iz pravca Turske su izveli više napada na položaje IS i puteve koje koriste za snabdevanje oko 35 kilometara zapadno i južno od Ain el Araba“, rekao je šef sirijske Opservatorije Rami Abdel Rahman.

Prvi vazdušni napadi izvedeni su u ponedeljak na severu i istoku Sirije. Kako je izjavio američki predsednik Barak Obama, posle sastanka sa zvaničnicima Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), Jordana, Bahreina i Katara, SAD i njeni arapski saveznici su poslali „jasnu poruku“ formiranjem koalicije protiv IS. On je rekao da je sada, posle početka prve strane intervencije u Siriji od početka građanskog rata u toj zemlji 2011, „jasno da borba protiv džihadista nije samo borba SAD“. Sirijske vlasti su istakle da podržavaju „sve međunarodne napore“ u borbi protiv terorizma.

Osim u Siriji, SAD su preksinoć izvršile nove vazdušne udare na IS, u kojima je, prema izvorima iz lokalnih bezbednosnih snaga, poginuo 21 džihadista. „Meta vazdušnih udara američke vojske bio je jedan položaj IS u gradu Dibisu (na severu Iraka). Poginulo je više pripadnika IS“, rekao je kurdistanski zvaničnik Kaled Švani, prenosi Beta. Region Dibisa bogat je naftom i poprište je žestokih sukoba kurdskih i iračkih snaga s jedne, i pripadnika IS s druge strane. Od avgusta SAD su izvele gotovo 200 vazdušnih udara u Iraku, pošto je IS zauzela velike površine Sirije i Iraka.

Rat protiv Islamske države mogao bi da potraje godinama, rekao je u utorak portparol Pentagona admiral Džon Kirbi.

Bi-Bi-Si navodi da će britanski parlament o mogućoj ulozi Velike Britanije u vazdušnim napadima na IS razgovarati sutra. Britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je u utorak da međunarodna zajednica mora da uništi IS, dodajući da je to borba od koje se ne može odustati. I holandska vlada takođe razmatra vojnu akciju i juče je trebalo da održi poseban sastanak kabineta o slanju četiri borbena aviona F-16.

Zbog napredovanja u Siriji, veliki broj građana beži u susednu Tursku. Kako javljaju humanitarne organizacije, tokom vikenda granicu je prešlo oko 130.000 Kurda, većinom iz Kobane. Turska je u početku odbijala da učestvuje u vojnoj akciji protiv IS, ali je predsednik Redžep Tajip Erdogan najavio mogućnost promene turske politike prema tom pitanju.

Šta je Islamska država

Formirana kao ogranak Al Kaide u Iraku 2013, IS je prvo zauzela Ragu u istočnoj Siriji

U junu je zauzela velike delove Iraka, uključujući i grad Mosul, te proglasila kalifat u oblastima koje kontroliše

Pošto se zalaže za ekstremistički oblik sunitskog islama, IS progoni nemuslimane, poput jazida i hrišćana, kao i šiitske muslimane, koje smatra jereticima

Poznata po svojoj brutalnoj taktici – odsecanju glava vojnicima, zapadnim novinarima i humanitarnim radnicima

Prema CIA, ova ekstremistička grupa najverovatnije ima više od 31.000 boraca u Iraku i Siriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari