U prošloj godini zabeleženo je pet puta više napada na migrantske hostele nego u 2014, saopštila je nemačka policija. U 2015. registrovano je 1.005 napada, dok ih je, prema onome što je zabeleženo, prethodne godine bilo 199. U 90 odsto slučajeva osumnjičeni su „aktivisti krajnje desnice“, prenosi Bi-Bi-Si dodajući da je prošle godine u Nemačku stiglo 1,1 milion ljudi koji traže azil, „mnogi među njima iz ratom zahvaćene Sirije“.

Lokalne vlasti imaju muku da za sve njih osiguraju smeštaj, a Berlin proširuje svoju listu takozvanih sigurnih zemalja nastojeći da zauzda priliv migranata. Vicekancelar Zigmar Gabrijel izjavio je da vladajuća koalicija planira da Maroko, Alžir i Tunis proglasi sigurnim zemljama porekla, što će olakšati deportaciju migranata. Kao što je poznato, Nemačka je 2015. isto učinila kada je reč o balkanskim zemljama iz kojih je prihvaćeno vrlo malo zahteva za azil.

Najveći broj napada na hostele u kojima su smešteni migranti prošle godine je zabeležen u pretežno industrijskoj nemačkoj pokrajini Severna Rajna-Vestfalija. Ralf Jeger, ministar unutrašnjih poslova ove pokrajine, rekao je da je zabeleženo povećanje „agresivnog jezika“ prema migrantima na internetu.

Na azilantski centar u mestu Vilingen-Šveningen u državi Baden-Virtenberg juče je bačena ručna bomba koja, srećom, nije eksplodirala, javlja Dejli mejl. Da jeste, mogla je izazvati masakr, dodaje list.

„Na izbegličke centre poslednjih godina bacani su molotovljevi kokteli, kamenje na njihove prozore, farba je prosipana na fasade, a kiselina sipana u hodnike, ali ovo je prvi incident u kojem je protiv njih (izbeglica) upotrebljeno vojno oružje“, navodi britanski list. Policija ne zna ko je odgovoran.

„Mislim da sa sigurnošću možemo reći da počinioci ne pripadaju lokalnom ogranku grupe 'Izbeglice dobrodošle' „, rekao je portparol policije u Vilingen-Šveningenu Tomas Kalmbah.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari