Sa deponije smeća u Kostolcu, čiji je vek pri kraju, vetar svakodnevno na put prema selu Stari Kostolac, Arheološkom parku „Viminacijumu“ i Požarevcu raznosi razno smeće, najviše plasične kese i boce. Iz domova meštana Starog Kostolca smeće se ne iznosi i zato ne iznenađuje što priobalje reke Mlave podseća na deponiju.

Direktor Arheološkog parka „Viminacijum“ Miomir Korać kaže sda je o tome obavestio nadležno Ministarstvo jer je po njemu deponija u Kostolcu „izvor raznih zaraza“. Posebno su nezadovoljni meštani Starog Kostolca ali i veliki broj radnika iz Požarevca i Kostolca koji svakodnevno putuje na posao do površinskog kopa rudnika uglja „Drmno“ i istoimene termoelektrane. Mirko Marjanović, član Opštinskog veća gradske opštine Kostolac kaže da su oni nemoćni jer deponijom gazduje JKP „Komunalne službe“ u Požarevcu.

– Stalno kukamo i tražimo da se to reši ali nema razumevanja iz Požarevca. Hteli smo privatnoj firmi „Trojon Fišer“ da damo da reciklira otpad ali to nije dozvolio tadašnji direktor JKP u Požarevcu Saša Valjarević. Zato se sada sa deponije raznose plastične kese i flaše a na obali pored Mlave niču divlje deponije plastike i drugog otpada i turisti koji dolaze u posetu Viminacijumu odnose ružnu sliku o ovom delu Srbije. Iz sela Stari Kostolac i Drmno smeće se ne odnosi, a pored meštana, tu svakodnevno radi i oko 4.000 radnika i svaki četvrti ostavi iza sebe bar po jednu plastičnu bocu.Mi smo nemoćni da ovo sami rešimo – žali se Marjanović.

Saša Valjarević pomoćnik direktora JKP „Komunalne službe“ u Požarevcu kaže da u Kostolcu ima 21 kontejner a u Požarevcu 7o za prikupljanje pet ambalaže.

– Na kopu „Drmno“ takođe imamo jedan a u istoimenoj termoelektrani tri kontejnera za pet ambalažu. Ovih dana u tim preduzećima biće postavljeno još nekoliko konejnera a kontejnere za pet ambalažu postavićemo i u centrima seoskih naselja. Flaše na divljim deponijama pored Mlave ne potiču samo od stanovnika Starog Kostolca već su njih donele poplave. To ćemo očistiti kako smo radili i ranije a samo lane u opštini Kostolac sanirano je 14 divljih deponija. Tačno je da nisam dozvolio da se sklopi ugovor sa privatnom firmom i da time ugrožavamo funkcionisanje i rad našeg JKP jer je to bila želja pojedinaca da samo u svom selu reše problem. Mi ne možemo da radimo parcijalno i zato smo doneli Plan upravljanja otpadom za grad Požarevac, opštinu Kostolac i svih 25 sela i po tom planu i radimo – ističe Valjarević.

Direktor JKP „Komunalne služba“ u Požarevcu Slobodan Jović kaže da deponiju u Kostolcu, sem građana koristi i Privredno društvo „TE-KO Kostolac“ i da je stepen iskorišćenja veći od njenih mogućnosti i da razume gnev ljudi.

– Upravo radimo na njenom sređivanju uz pomoć mehanizacije Autotransporta i do kraja nedelje ona će biti privedena nameni. U jednom periodu tu se nekontrolisano bacao otpad od nesavesnih pojedinaca i deo te deponije je užasan i opravdano je nezadovoljstvo ljudi. Obećavam da će deponija u najskorije vreme biti sređena jer sa Institutom „Kirilo Savić“ radimo projekat za njeno korišćenje ali i zatvaranje. Ona može da traje još dve do tri godine dok se ne izgradi Regionalna deponija u Petrtovcu na Mlavi. Iz razloga što kapacitet deponije nije dovoljan mi iz domova sela Stari Kostolac ne odvozimo smeće već samo iz kontejnera ispred MZ i osnovne škole – naglašava direktor Jović.

Kada će biti izgrađena Regionalna deponija u opštini Petrovac na Mlavi ostaje da se vidi jer se njenoj gradnji protive meštani Rašanca i drugih okolnih MZ.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari