U organizaciji Bošnjačkog nacionalnog vijeća dijaspore i Literalnog kluba Husein Bašić, u Luksemburgu je nedavno je održan skup povodom 10 godina od smrti pjesnika i novinara Ismeta Rebronje. Skupu je prisustvovao i Ismetov brat Rešid a u ime porodice skupu se, pismom, obratila i Ismetova kćerka prof. dr. Nadija Rebronja.

Sead Ramdedović i Mirsad Ratoder kazivali su stihove Ismeta Rebronje, uz muzičku pratnju Edvina Ćemana.

Ruždija Kočan je naglasio da je Ismet Rebronja jedan od najvećih sandžačkih i bošnjačkih pjesnika. Faiz Softić se iz ličnog ugla prisjetio Ismeta Rebronje u Bihoru, njihovim susretima i razgovorima.

„Sretao sam ga i kasnije, a kada je izašla njegova prva knjiga poezije „Knjiga rabja“ bezbroj puta sam pročitao pjesmu iz knjige „Rafet spava“ i zauvijek upamtio završne stihove pjesme: „… dođi brate jedno jutro malo kupio sam ti novu sviralu ti nisi umro.“ Prve večeri poslije njegove smrti – sanjao sam kako u Crhlju, na Džemovoj livadi, mlada učiteljica Hamida, iz bosanskog gradića Derventa, sjedi na travi u crnim pantalonama, a on – potrbuške leži blizu nje, nešto joj govorka, kida travčice i odbacuje od sebe… Evo, navršilo se deset godina od smrti istinskog pjesnika Ismeta Rebronje, proći će još deset, pa još deset, i sve će se, jednoga dana, zaboraviti. Ostat će knjige koje će, za vijek vjekova, govoriti o svom autoru“, rekao je Softić. O Ismetu Rebronji kao novinaru i njegovom društveno angažiranom radu je govorio Almir Mehonić, novinar i predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dijaspore.

„Koliko god je Ismet bio dobar pjesnik i književnik, toliko je bio dobar novinar, urednik i bilježnik aktuelnog momenta u Novom Pazaru, Sandžaku i šire, ali i čuvar bošnjačke tradicije i kulturne baštine“, naveo je Mehonić, podsetivši na bogatu novinarsku karijeru koju je Ismet Rebronje, počeo u Radio Novom Pazaru. Osnovao je i uređivao list Bratstvo, u kome je posebnu pažnju posvetio kulturnoj rubrici. „Rebronja se bavio i aktuelnim društvenim životom pretežno preko svojih stalnih kolumni, kao što su bile kolumne pod nazivom „Umjesto dnevnika“ i „Fusnote“ u kojima je tretirao aktuelna društveno-politička dešavanja. Nerijetki su tekstovi u kojima se kritički odnosi prema vlast, što je za doba jednopartijskog sistema bilo hrabro i rijetko pisanje, posebno u malim sredinama kakva je bio Novi Pazar“, primjetio je Mehonić. Književnik Murat Baltić analizirao je najznačajnija djela Ismeta Rebronje, ali se osvrnuo i na njegov karakter, osobine i život. Baltić je ustvrdio da je Rebronja u samom vrhu bošnjačkih pjesnika, rame uz rame sa Makom Dizdarom. Predstavljen je zbornik radova „Univerzalne i zavičajne refleksije u književnom djelu Ismeta Rebronje“, koji je nastao nakon skupa prošle godine u Petnjici.

Biografija

Ismet Rebronja, pjesnik, romanopisac, novinar i esejista, rođen je 1942. godine u Goduši kod Bijelog Polja. Veći deo života proveo je u Novom Pazaru, gdje je i umro 2006. Bio je urednik i osnivač nekoliko listova i kulturnih manifestacija, član Udruženja književnika Srbije od 1974. godine i dobitnik više književnih priznanja, među kojima i nagrade Risto Ratković. Zastupljen je u nizu pesničkih antologija a njegove knjige prevođene su na više stranih jezika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari