Predstavnici Opštinske uprave, na tribini nedavno održanoj u Domu kulture, upoznali su poljoprivredne proizvođače iz zlatarskog kraja o namerama Opštine da uskoro osnuje firmu koja će isključivo baviti podsticajem agara. Prvi projekat trebalo bi da bude proizvodnja heljde, sa akcentom na pokretanje proizvodnog procesa u nekadašnjem pogonu u Božetićima u kojem će biti instalirana savremena linija za proizvodnju široke lepeze proizvoda od heljdinog zrna.

Tom prilikom, nadležni iz gradske poljoprivredne službe i kancelarije za lokalni ekonomski razvoj uputili su javni poziv svim proizvođačima zainteresovanim za setvu heljde da se u Opštinu jave do 22. aprila, kako bi se napravila analiza i sagledale mogućnosti o eventualnom uspostavljanju saradnje na ovom projektu.

– Opština bi se ugovorom obavezala da finansira kupovinu semena za sadnju 200 hektara heljde i osiguranje zasada, kao i da subvencioniše gorivo i garantuje otkup roda po ceni od 90 dinara po kilogramu. Poljoprivredni proizvođači bi imali obavezu da zaseju heljdu na najmanjoj površini od oko 50 ari, ulože svoj rad i mehanizaciju, istakao je šef kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Milinko Šaponjić, koji je, sa saradnicama, Ivanom Novaković i Milkom Dučić , polljoprivrednicima objašnjavao detalje vezane za ovaj projekat, čija bi ukupna vrednost mogla da premaši cifru od oko 200.000 evra.

Poljoprivredni proizvođači okupljeni na ovom skupu pozdravili su napore gradske uprave da na ovaj način pospeši razvoj agrara i načelno su podržali ideju da zajednički „zasuču rukave“ na polju proizvodnje heljde, ali su i ocenili da se prilikom eventualnog sklapanja parterstva moraju precizirati i najsitniji detalji, jer su u prošlosti puno puta bili iznevereni i izmanipulisani. Mnogi od njih ukazali su na potrebu detaljnije analize koliko bi oni zaradili na ovom poslu, za koji smatraju da je ozbiljan, kao i preciziranja dogovora oko otkupa i cene roda po kilogramu.

– Čitavu priču smo i pokrenuli sa ciljem da poljoprivrednici ostvare profit, a opština podstiče otvaranje novih radnih mesta, jer ćemo u božetićkom pogonu, čija adaptacija uskoro počinje, uposliti najmanje tridesetak ljudi. Okupli smo se danas da vam izložimo ideju i zatražimo vašu podršku, zarad dobra svih nas, a o svim detaljima ćemo se dogovoriti pre sklapanja i potpisivanja ugovora. Pronašli smo i ozbiljne partnere iz inostranstva koji su dugo u poslu sa heljdom, i koji će nam pomoći da pronađemo tržište i eventualni otkup svih proizvodnih viškova, poručio je poljoprivrednicima predsednik opštine Dimitrije Paunović, koji napominje da je namera opštine da se na projektu heljde zaokruži proces – od setve do proizvodnje gotovih proizvoda, njih oko 12 – od brašna, preko testenina do igračaka od heljdinih ljuspica.

U Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj ističu , inače, je do sada pedesetak poljoprivrednika izrazilo interesovanje da se uključi u ovaj posao, a da se ovih dana razmatraju zakonski mehanizmi oko formiranja firme ili privrednog društva, koje bi se bavilo podsticajem agrara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari