Više od 5.000 potpisa za produženje roka 1Foto: Stefana Savić

Peticija sa više od 5.300 potpisa studenata, koji su studije upisali pre stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju 2005. godine, predata je predsednici Skupštine Srbije, predsedniku i zameniku skupštinskog Odbora za obrazovanje i nauku.

Osim toga, peticija je predata i premijeru Aleksandru Vučiću i poslaniku SNS u republičkom parlamentu Marku Atlagiću, saznaje Danas.

U peticiji se, između ostalog, traži da se ovim studentima produži rok za okončanje fakulteta i visokih škola za dve godine, odnosno do oktobra 2018, a za studente medicinskih fakulteta do oktobra 2019.

Kako je Danas više puta pisao, poslednji rok do koga ovi akademci treba da diplomiraju ističe 30. septembra, u suprotnom će morati da se prebace na nov sistem studiranja. A on donosi ne samo veći broj ispita već i ogromne troškove starim studentima.

– Na jednom broju fakulteta pojaviće se razlika u ispitima koju ćemo morati da polažemo, ali je veći problem to što se program nije menjao, ali su ispiti drugačije raspoređeni ili je samo promenjen naziv predmeta. Četvorosemestralni predmeti koje smo mi slušali bolonjcima su podeljeni na četiri dela i oni polažu ispite posle svakog odslušanog, a stari studenti su tek nakon četvrtog semestra polagali sve odjednom. Program je uglavnom ostao isti, uči se iz istih udžbenika, a nama takvi položeni ispiti neće biti priznati jer se u novom, bolonjskom sistemu, sada zovu drugačije – kaže za Danas jedan od potpisnika peticije.

On napominje da bi mnogi apsolventi prelaskom na bolonju bili vraćeni na treću godinu, što znači i slušanje predavanja, a veliki broj njih radi i imaju porodice. Naš sagovornik ukazuje da stari studenti plaćaju obnovu godine i svaki izlazak na ispit, te da nisu na teretu ni fakultetu, ni budžetu.

Ključni argument na koji se pozivaju potpisnici peticije je da se zakon ne može primenjivati retroaktivno i da u vreme kada su oni upisali fakultete i više škole u propisima nije bio definisan rok za završetak studija. Zbog toga traže da se u izmenama Zakona o visokom obrazovanju unese odredba da studenti upisani na visokoškolske ustanove po ranijem planu i programu imaju pravo da po njemu završe studije. Akademci kažu da će, ukoliko njihov zahtev ne bude usvojen, tužiti Ministarstvo prosvete i državu zbog kršenja Ustava.

Procenjuje se da na univerzitetima u Srbiji ima oko 10.000 ovakvih studenata, koji su aktivni, jer redovno obnavljaju godinu i polažu ispite. Pre dve godine, kada je Ministarstvo prosvete prikupilo podatke o ovoj kategoriji akademaca sa 42 visokoškolske ustanove, bilo ih je 18.500.

Potpisnici peticije pokušavaju da se sastanu sa premijerom Vučićem, kako bi mu podrobno objasnili situaciju u kojoj se nalaze, tim pre, što, kako kažu, nemaju podršku resornog ministarstva.

 

Podrška

Član skupštinskog Odbora za obrazovanje Marko Atlagić izjavio je na jučerašnjoj sednici tog tela da je interes države da se starim studentima omogući da završe studije po programima po kojima su ih upisali. On je naveo da je u poslednje dve godine 12.500 starih studenata uspelo da diplomira, zahvaljujući odluci Odbora za obrazovanje, koji je podržao prethodne izmene zakona. Predsedavajući Muamer Zukorlić je ocenio da je peticija studenata veoma važna tema, kojoj treba da bude posvećena posebna sednica.

 

Isto i u okruženju’]

U kantonu Sarajevo u BiH prošle godine usvojene su izmene zakona, kojima je rok za diplomiranje studentima upisanim po starom programu produžen do jeseni 2018. Isti zahtev iznela je i Liberalna partija u Crnoj Gori, koja se takođe suočava sa ovim problemom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari