Nestala bista Konfučija 1Foto: Miloš Miljković

Tačno dva meseca posle pisanja Danasa o spomeniku Konfučiju i radovima na Trgu prijateljstva Srbije i Kine na Novom Beogradu, koje su 17. juna na mestu nekadašnje kineske ambasade srušene u NATO bombardovanju …

… svečano otvorili predsednik Srbije Tomislav Nikolić i kineski predsednik Si Đi Ping, bista kineskog filozofa je nestala sa postolja. Srpski i kineski predsednik su tada položili i kamen-temeljac za izgradnju Kineskog kulturnog centra u Beogradu i otkrili tablu sa novoimenovanom Konfučijevom ulicom i Trgom prijateljstva Srbije i Kine.

Katanci na vratima, površina obrasla travom, busenovi zemlje i tabla – „U znak zahvalnosti Kini na podršci i prijateljstvu u najtežim trenucima“, ispred koje je neko, pored uvelog cveća, spustio praznu flašu votke.

Na neprovidnoj ogradi preko puta Ambasade Japana, koja je neko vreme skrivala Konfučija, zatekla nas je reklama za obližnji kineski restoran. Jedino nismo mogli da pronađemo tablu sa imenom firme izvođača, rokom za završetak radova, cenom i slikom kako bi park kada se završi trebao da izgleda.

Iz Predsedništva Srbije, do zaključenja ovog izdanja našeg lista, nismo uspeli da dobijemo odgovor šta se desilo sa Konfučijevom bistom i zašto su stali radovi na uređenju trga. Bez odgovora smo ostali i na pitanja Gradskoj vladi – gradonačelniku Siniši Malom, Goranu Vesiću, gradskom menadžeru i Nikoli Nikodijeviću, predsedniku Skupštine grada. Isti slučaj je bio i sa kineskom ambasadom u Beogradu.

Predsednik Opštine Novi Beograd Aleksandar Šapić kaže za naš list da uređenje trga nije u nadležnosti opštine, već da je sve aktivnosti oko toga preuzeo Grad Beograd i da o ovom slučaju ništa ne zna.

Posle objavljivanja teksta „Umesto Konfučija, toalet u prvom planu“, 26. septembra, dobili smo poziv od predstavnice firme koja gradi Trg prijateljstva. Tada je oštro protestovala, rekavši da je sve u tekstu laž, da radovi teku po utvrđenoj dinamici i da će pozvati novinara Danasa da zajedno obiđu gradilište. Poziv do danas nismo dobili. Problem je bio to što je ime velikog filozofa stavljeno u naslov zajedno sa toaletom, što je ocenila „sramnim i skandaloznim“.

Kako ni spornog toaleta koji je bio odmah iza spomen biste Konfučija više nema na tom mestu, pretpostavlja se da ni radnici više ne svraćaju na gradilište.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari