Kon: Trećina dece od dve godine nije vakcinisana 1Foto: Stefana Savić

Epidemija malih boginja koja hara Rumunijom i širi se Evropom, gotovo izvesno će doći i u našu zemlju. Trećina dece uzrasta od dve godine u Beogradu nije vakcinisana, a posledice toga će se tek videti – upozorava epidemiolog Predrag Kon.

Naš sagovornik ističe da je antivakcioni lobi u proteklih pet godina izuzetno ojačao u Srbiji, ali da ne bi imao toliki uticaj da mu mediji ne daju prostora. Inspekcija Ministarstva zdravlja je od početka godine podnela 49 prijava protiv roditelja koji nisu vakcinisali svoju decu. Ta brojka je prošle godine iznosila 198. Zakon nalaže obaveznu imunizaciju, ali i pored toga, roditelji odbijaju da vakcinišu decu, vođeni strahom da MMR vakcina dovodi do autizma.

– Nijedan epidemiolog vam tako nešto neće reći. Sve tvrdnje na tu temu su potpuno odbačene. Pojava autizma vezana je sa genetskom predispozicijom, nikako sa cepivima. Međutim, roditelji su u strahu slušajući kvazidoktore, a pre svega zaluđeni informacijama koje čak i ozbiljni mediji prenose. Potpuno je apsurdno organizovati debate na temu da li decu treba vakcinisati ili ne. Ne davati takvim raspravama prostor u medijima, ne pozivati kao sagovornike nekompetentne ljude i edukovati roditelje. To je jedini način da se ovoj pošasti stane na put – ističe Kon za Danas. Prema njegovim rečima, mediji snose najveću odgovornost zbog toga što daju prostora ljudima koji govore protiv naučnih stavova i naučne istine.

– Najveća opasnost trenutno u Srbiji preti od velikog kašlja i malih boginja. Taj rizik se značajno povećava, s obzirom na činjenicu da je samo u Beogradu nevakcinisana trećina dece iz jedne generacije. To su deca koja sada imaju dve godine, a prošle godine je trebalo da prime vakcine. Rizik od pojave epidemije je time uvećan više desetina puta, a problem će biti ako se takav trend nastavi – naglašava Kon. On dodaje da u društvu treba da se stvori atmosfera kakva je nekada bila, da se roditelji ne boje vakcina, jer su oni odgovorni za zdravlje i budućnost svoje dece.

Institut za javno zdravlje Batut izneo je juče podatak da u čitavoj Srbiji u poslednjih nekoliko godina opada broj dece vakcinisane MMR vakcinom protiv malih boginja, rubeola i zauški, a najmanji procenat vakcinisanih je u Nišu, Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu.

Smrtnost

„U svetu godišnje umre tri miliona dece, a to je moglo biti sprečeno da su bila vakcinisana“, upozorio je državni sekretar Ministarstva zdravlja Ferenc Vicko. On je podsetio da Zakon o zaštiti stanovnika od zaraznih bolesti predviđa obaveznu imunizaciju, a da će novim pravilnikom o vakcinaciji kao obavezne biti uvedene i neke nove vakcine.

Kanazir: Potrebna vakcinacija dece

Epidemiološkinja Batuta Milena Kanazir istakla je da je za kolektivni imunitet neophodno da 95 odsto mališana bude vakcinisano prema kalendaru imunizacije. „Samo kada je visok procenat vakcinisanih, moguće je sprečiti širenje bolesti i nastanak epidemije“, rekla je Kanazir. Ona je podsetila da zbog malog broja vakcinisanih u Rumuniji izbila epidemija malih boginja, gde je do sada registrovano 5.000 obolelih sa 22 smrtna ishoda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari