Radnica dobila otkaz zbog obraćanja rukovodstvu 1

Gabrijela Krstić, diplomirani sociolog koja je osam meseci radila u Fabrici obuće Geoks u Vranju zbog javnog obraćanja poslovodstvu kompanije vezano za plaćanje prekovremenog rada, dobila je otkaz.

– Ja sam bila jedina koja sam pitala da li je ovo demokratija ili robovlasništvo, a da mi to ne znamo. Mi smo jeftina radna snaga, dokle više da prekovremeno radimo. Mi smo tražili da za sat prekovremenog rada dobijemo još jednu dužu pauzu. Dobila sam otkaz, ali sam imala nameru da zaštitim sebe i sve ljude koji ovde vredno rade za minimalnu zaradu i trpe – rekla je novinarima Krstićeva, koja za osam meseci provedenih u Geoksu nije imala potpisan ugovor o radu, čime je uskraćena da u redovnoj proceduri pred nadležnim sudom zatraži zaštitu svojih prava.
Zanimljivo je da inspekcija rada, koja je vršila nadzor po anonimnim prijava radnika, nije od poslodavca do sada tražila uvid u to da li su sa radnicima potpisali adekvatne ugovore. Umesto toga, inspektori su konstatovali da u vranjskoj fabrici Geoksa „poštuju sve standarde vezano za uslove rada“.

Prema nezvaničnim informacijama do kojih se juče u Vranju moglo doći posredno, od radnika, jer iz Geoksa već mesecima ignorišu medije, razlog za uvođenje prekovremenog rada je, navodno „kašnjenje u ostvarivanju proizvodnog plana koje je prouzrokovano kašnjenjem dostave repromaterijala“. U ceo slučaj uključeno je i Ministarstvo rada, uz konstataciju da je njihov inspektor „utvrdio i da je navedeno da zaposleni imaju pravo na uvećanu zaradu za prekovremeni rad, od 26 odsto osnovice, što je u skladu sa Zakonom o radu“.

U nemogućnosti da dobijemo zvanični stav iz Geoksa, potpuno je neizvesno da li se ovakav zaključak Ministarstva sprovodi na delu. U međuvremenu radnici sa kojima je novinar Danasa pokušao da razgovara, odbili su da kažu bilo šta, navodeći da su „preplašeni nakon otkaza koji je dobila njihova koleginica i da strahuju da bi i oni mogli da dobiju otkaze ukoliko bilo šta izjave za medije.“

Novinarima je ulazak u fabriku Geoks bio dozvoljen samo na dan otvaranja fabrike kada je u Vranju boravio premijer Aleksandar Vučić. U fabrici bi trebalo da radi 1.200 radnika, za koje je italijanska kompanija dobila više od 11 miliona državnih subvencija dok je Gradska uprava za uređenje lokalne infrastrukture uložila više od pet miliona evra.

Novinari protestuju zbog odnosa poslovodstva Geoksa

Dopisnici nacionalnih i lokalnih medija iz Vranja, zatražiće od nadležnih ministarstva Vlade Srbije, kao i UNS i NUNS, da rukovodstvo Italijanske kompanije „uspostavi normalnu komunikaciju sa medijima i prekine arogantno ignorisanje u cilju pravovremenog i objektivnog informisanja javnosti o položaju radnika u ovoj fabrici koja liči na „zabranjeni grad“ na jugu Srbije“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari