Na dar 540 knjiga 1

Ministarstvo kulture poklonilo je Biblioteci „Jovan Tomić“ u Novoj Varoši 540 knjiga domaćih i stranih književnih stvaralaca.

Dela, vredna oko 330.000 dinara, dar su resornog ministarstva u okviru ovogodišnjeg otkupa knjiga publikovanih tokom 2016. u izdanju najtiražnijih i onih manje poznatih izdavačkih kuća.

Na tradicionalnom konkursu za otkup publikacija za biblioteke u Srbiji ovog puta stigla su, inače, oko 4.000 naslova od 260 izdavača i distributera, a nadležni iz Ministarstva kulture su u uži izbor kandidovali 2.220 knjiga više od 220 izdavačkih i distributerskih kuća. U ovdašnjoj Biblioteci je knjižni fond upotpunjen u skladu sa ukusima domaćeg čitališta, te se tako na policama najviše našlo naslova iz oblasti beletristike, književnosti za decu, stripa, kao i dela na polju humanističko-društvenih nauka.

– U fokusu su ovog puta bila književna ostvarenja Nobelovaca. Reč je o delima LJose, Jena, Foa, Morisona, Saramaga, Pamuka… Naši čitaoci tako mogu naći vredna izdanja poput knjiga “Pet uglova”, “Žena crvene kose”, “Papina kći”, “Poslednji svedoci”, “Žena u belom”, “Pećina”, “Četiri novele” – kaže knjižničarka Radmila Bjelić. Književna riznica dopunjena je aktuelnim naslovima iz oblasti beletristike, za koju vlada najveće interesovanje šire čitalačke publike. Poštujući ukuse svojih korisnika, u Biblioteci su tako nabavili popularne knjige : “Lutka od marcipana” (Bazdulj), “Tri tužna tigra” , “Ratni dnevnik u zatvoru” (M.Popović)… U ponudi su i sve čitanija izdanja “Lagune” , poput dela Ivanjija, Miklje, Velikića, Velmar Janković, Basare, Bjelčice, Časlava Miloša, potom “zaštitnih lica” izdavačke kuće “Arhipelag” Simića i Grosmana. Od “Boouka” su nabaljene knjige Uelbeka, Bagbede, “Vulkana” naslovi Braunove, Kinga, Kuićke…

Ljubitelji pisane reči mogu uživati i u novim romanima najboljih japanskih autora, kroz koje se mogu bliže upoznati sa tamošnjom kulturom i religijom. Ovi autori su, inače, sve popularniji, kako zbog izuzetnog kvaliteta njihovih ostvarenja, tako i zbog jednostavnog i “pitkog” čitanja. Ovdašnji bibliotekari preporučuju i novu zanimljivu zbirku priča i pripovedaka “Orlovi ponovo lete”, u kojoj su domaći pisci Velikić, Vidojković, Arsić, Kuzmanović, Stoiljković, Kecamnović i Đurđević na originalan način evocirali svoje uspomene iz detinjstva.

Kada je reč o književnim ostvarenjima za decu, u ovogodišnjem otkupu prednjače dela Igora Kolarova, ali su zastupljene i knjige Petrovića, Stojkovića, Ršumovića, Popova, Takariča…Reč je o izdanjima „Klet“-a, „Buklenda“, „Odiseje“, „Vulkančića“ i “Pčelice”. Iz ponude ove izdavačke kuće izabrane su knjige edukativnog karaktera, među kojima se izdvaja Mala knjiga o velikim ljudima sa objedinjenim biografijama velikana poput Mocarta, Van Goga, NJutna, Betovena, Aleksandra Velikog.

– Usmerili smo pažnju i na dopunu fonda namenjenog zaljubljenicima u strip, koji je sve čitaniji, što ohrabruje jer su se nekada čitave generacije opismenjavale na ovoj vrsti literature – ističu u gradskoj Biblioteci.

Čitaocima su na raspolaganju i štiva velikih svetskih filozofa i domaćih autora u oblasti društveno-humanističkih nauka – Makijavelija, Hjuma, Fukoa, Junga odnosno Markovića, Mićunovića, Tanaskovića, Horvata, Gavrilovića… Od resornog Ministarstva su na dar dobijene i vredne knjige iz oblasti umetničkog stvaralaštva. Tako je domaća književna riznica obogaćena štivom “Crteži Vlada Veličkovića”.

Knjižni fond od oko 38.000 se, inače, godišnje obnovi za oko 1.000 dela, kako putem poklona Ministarstva kulture, tako i drugim donacijama i nabavkom na tradicionalnom Sajmu knjiga u Beogradu. Što se čitanosti tiče, i dalje prednjače romani savremenih srpskih spisateljica, a na dnu lestvice su poetska dela, eseji i pripovetke. Najverniji čitaoci su osnovci i srednjoškolci, a ohrabruje činjenica da u poslednje vreme vlada veće interesovanje za dela zavičajnih pisaca i pesnika.

Donacije

Matična Biblioteka je ove godine od resornog Ministarstva dobila 115 knjiga više nego lane. Ovaj podatak ohrabruje, naročito ako se ima u vidu činjenica da su donacije u prethodnih nekoliko godina bile sve “tanje”.

Besparica uzima danak u kulturi odnosno izdavaštvu. I donacije i pokloni u knjigama su od strane pojedinaca i institucija sve ređi i sporadični, a u odnosu na neki raniji period ni Ministarstvo kulture i informisanja nije toliko “široke” ruke. “Biblioteci je pre skoro jedne decenije donirano godišnje i preko 800 primeraka knjiga. U leto 2012.recimo, 630 dela, naredne godine 580, u 2015. 491, a lane 425”, podsećaju u novovaroškoj biblioteci.

Povoljnije članarine

Kako bi popularisali knjige i Novovarošane motivisali na čitanje, u matičnoj Biblioteci cenu članarine ne menjaju već tri godine. Nude i posebne pogodnosti u plaćanju, a sve su češće i akcije besplatnih i učlanjenja sa popustom. Tako je cena kolektivnog godišnjeg upisa učenika od po 300 dinara znatno povoljnija od pojedinačne u iznosu od 450 dinara. U kategoriji zaposlenih, cena kolektivnog upisa je 500 dinara (pojedinačna 650), dok penzioneri i studenti za članarinu moraju izdvojiti 450 dinara. Uslugu iznajmljivanja knjiga u gradskoj Biblioteci po najnižoj ceni od 350 dinara plaćaju naši nezaposleni sugrađani. Bibliotekari preporučuju i takozvane porodične članarine (za tri i više članova porodice), koje koštaju 700 dinara.

Povodom Dečje nedelje, predškolci, osnovci i srednjoškolci će u periodu od 2. do 8. oktobra imati prilike da se u Biblioteku učlane po duplo nižim cenama. Godišnju članarinu će tako u okviru ove akcijske ponude plaćati po ceni od 225 dinara, najavljuju u Gradskoj biblioteci, uz ocenu da Novovarošani inače rado koriste popuste na učlanjenja. Tako tokom novogodišnjih praznika člansku kartu Biblioteke obezbedi gotovo trećina od ukupnog broja članova. Na evidenciji biblioteke se , inače, trenutno nalazi skoro 500 članova koji godišnje u proseku pročitaju preko 10.000 knjiga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari