Mogerini: Napeta situacija na Balkanu 1Foto> FoNet-AP

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini izjavila je juče, posle posete Zapadnom Balkanu, da je situacija napeta, uz izazove na unutrašnjem, regionalnom i globalnom planu, ali smatra da region ima snagu da odreaguje, pri čemu bi i Unija trebalo da uradi svoj deo posla, preneo je FoNet.

Mogerini je novinarima u Briselu rekla da će o situaciji u regionu obavestiti ministre inostranih poslova i odbrane zemalja EU, a tokom sedmice i premijere.

Ona je ocenila da „Zapadni Balkan ima sposobnost i snagu da održi kredibilitet procesa evropskih integracija“, kao i da je „to naš deo posla“. Mogerini je, takođe, izrazila očekivanje da će lideri EU „pokazati snažnu i jasnu podršku Zapadnom Balkanu i njegovoj realnoj evropskoj perspektivi“.

Podsetimo, visoka predstavnica EU je u petak u okviru balkanske turneje boravila u Beogradu, gde je razgovarala sa predstavnicima vlasti i opozicije i civilnog sektora, a obratila se i poslanicima srpskog parlamenta. Tokom njenog govora parlamentarci iz redova Srpske radikalne stranke i Dveri uzvikivali su parole protiv EU.

Kako za Danas nezvanično navode izvori iz civilnog društva, Mogerini je na sastanku „više primala k znanju ono što joj se govorilo nego što je govorila“. „Federika Mogerini je veoma prijatna u ophođenju prema sagovornicima i na sastanku sa predstavnicima civilnog sektora govorilo se na različite teme, uključujući i slobodu medija i poglavlje 31 u pregovorima Srbije sa EU, koje se odnosi na spoljnu politiku i bezbednost. Mogerini nije iznosila svoje stavove o spoljnoj politici Srbije, već je s pažnjom slušala ono što su joj pričali stručnjaci za tu oblast“, kažu naši sagovornici.

Što se sastanka sa predstavnicima srpske opozicije tiče, kojem su prisustvovali predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac, lider Dosta je bilo Saša Radulović, predsednički kandidat Saša Janković i predsednik Socijaldemokratske partije Boris Tadić, pojedini izvori Danasa s političke scene Srbije nezvanično tvrde da je Tadić sastanku prisustvovao u ime budućeg predsedničkog kandidata Vuka Jeremića, te da je Mogerini navodno izrazila nezadovoljstvo što poslanici DJB nisu prisustvovali skupštinskoj sednici na kojoj se ona obratila poslanicima.

„Mogerini nije komentarisala činjenicu da se Jeremić nalazio u petak na Kosovu, ali je primila k znanju taj podatak, a nije bila zadovoljna što je poslanička grupa DJB, kao deo proevropske opozicije, bojkotovala sednicu Skupštine. Ona je na sastanku govorila o nužnosti nastavka briselskih pregovora Beograda i Prištine. Većina učesnika sastanka nije davala neke posebne komentare na tu temu, dok je Šutanovac istakao da je potrebno nastaviti proces normalizacije odnosa“, tvrde naši sagovornici.
Dragan Šutanovac kaže za Danas da je, između ostalih tema, preneo i stavove Demokratske stranke da je potrebno promeniti pravosudni sistem, „jer je više nego očigledna zavisnost, kako parlamenta, tako i pravosuđa, od izvršne vlasti“.

– Smatram da je nezavisnost pravosuđa temelj napretka Srbije, jer bez nezavisnog pravosuđa imamo potpuno zavisnu državu. Utisak mi je da će Srbija u tome imati podršku Evropske unije i u budućnosti u okviru pregovaračkih poglavlja. Takođe, verujem da su susreti sa predstavnicima opozicionih stranaka od velike važnosti u okviru ovih poseta, kako bi mogla da se čuje i druga strana. Često je preovlađujući utisak da Evropska unija nema zamerki po pitanju reformi u Srbiji, međutim, realnost je potpuno drugačija, ističe Šutanovac.

Opozicija: Opredeljeni za EU se osećaju prevarenim

Predsedničkog kandidata Sašu Jankovića su juče penzioneri sa kojima je razgovarao u svom izbornom štabu pitali i da li je tačno da je prilikom susreta sa Federikom Mogerini ponudio da vrati godišnju nagradu za „najevropljanina“ koju je osvajao tri puta. On je objasnio da nagradu želi da vrati ne zato što Srbiju više ne vidi u Evropi, već zato što EU okreće glavu pred kršenjem evropskih vrednosti i ljudskih prava u našoj zemlji od strane vlasti. „Ovo što se trenutno dešava u Srbiji jeste poništavanje svih evropskih vrednosti, a na to EU lepi nalepnicu ‘odobreno od naše strane’. Takvim ponašanjem, a to sam rekao i gospođi Mogerini, čine da oni koji su čvrsto verovali u EU pomisle da su prevareni“, smatra Janković. On je istakao da se mir i stabilnost u regionu ne postižu tako što vlast prvo napravi problem pa ga posle rešava, kao u slučaju voza. Kako je kazao, to ga podseća na reketaški odnos „ako mi ne platiš da te štitim od drugih, onda ću ja da te maltretiram“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari