Igrači, bežite od Srbije 1

Iz različitih razloga, sa ovih ili onih meridijana, manje ili više uspešnim karijerama iza sebe, strani fudbaleri i dalje dolaze u Srbiju trbuhom za kruhom, bez obzira na konstantno opadanje kvaliteta fudbala u našoj zemlji, (za evropske pojmove) skromnu platežnu moć ovdašnjih klubova i hronične probleme s naplatom novca od ugovora, bonusa i premija.

Ali, ako potencijalni putnici namernici u ove krajeve, iz redova svetskog Sindikata profesionalnih fudbalera poslušaju preporuke FIFpro odustaće od ideje dolaska na postor od Subotice do Surdulice. Barem u ovom zimskom prelaznom roku.

“Nedavno istraživanje pokazuje da 68 odsto igrača u toj istočnoevropskoj državi ne prima platu na vreme i da ih je čak 89 odsto bilo naterano na transfer”, navodi se u saopštenju ove organizacije.
S istog mesta upozoravaju i na nedavnu smenu ključnih sudija u arbitražnim sporovima fudbalera i klubova, čime su značajno smanjene šanse za pobedu oštećene strane, jer je Fudbalski savez Srbije na mesta onih koje su do sada birali igrači postavio ljude koji sede u upravama najvećih klubova Cvene zvezde i Partizana ili su bliski vrhušama večitih rivala. u FIFpro su notirali i veće takse za pokretanje spomenutih sporova, o čemu se u Srbiji takođe ćuti ili malo priča.

„To je kršenje osnovnih prava profesionalnih fudbalera u Srbiji, koji sada praktično igraju bez ikakvih prava. Pozivamo Fudbalski savez Srbije da smesta promeni ove odluke, a dok se to ne dogodi, savetujemo igrače da ne dolaze da igraju u Srbiji“, poručio je generalni sekretar FIFPro, Teo van Segelen.

A, sve to uz logističku pomoć s terena od strane srpske filijale FIFpro.

– Kada neki fudbaler potpiše za srpski klub, ima 50 odsto šansi da završi na sudu. Zbog toga je neophodno da arbitražna komisija bude nezavisna i nepristrasna – alarmira javnost, ali i same igrače predsednik Sindikata profesionalnih fudbalera Srbije Mirko Poledica, čija je nedavna tviter tvrdnja da je “već odlučeno da Crvena zvezda bude šampion, a Partizan drugi u prvenstvu” izazvala daleko više reakcija nego bilo koja akcija njega i saboraca u borbi za zaštitu radnih prava svojih članova u zemlji masovno obespravljene radne snage.


I Vojvodina “tera” u inostranstvo

I domaći igrači sve više izbegavaju transfere u druge srpske klubove, a i uprave radije biraju poslovnu saradnju sa strancima.
– Nama u FK Vojvodina i igračima više odgovaraju transferi u inostranstvo, zbog marketinških, ali i mnogih drugih razloga – objašnjava koordinator za transfere u novosadskom klubu Mićo Vranješ, povodom glasnih spekulacija o skoroj prodaji štopera “lala” Bogdana Planića i kapitena Dejana Melega vodećoj Crvenoj zvezdi i veziste Aleksandra Paločevića drugoplasiranom Partizanu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari