Brigit Nilsen

Getty Images
Brigit Nilsen kritikuju jer je rodila dete u 54. godini

Vest da je danska glumica Brigit Nilsen rodila dete u 54. godini, pokrenula je debatu o sve više žena koje se odlučuju kasnije da budu majke.

Glumica, koja je rodila ćerku Fridu u junu, osećala je da je potrebno da odbrani svoju odluku.

„Neke žene misle: O Bože, prestara sam. Ali, koliko muškaraca dobije prvo dete u svojim 60-im i 70-im godinama i nikad ne sumnjaju u to?“

„Poštujem da se moja odluka ne dopada svima, ali to je moj život, a moj muž i ja imamo čvrstu vezu“, rekla je za magazin Pipl.

Nilsen se 2006. udala Matia Desija, sada 39-godišnjaka. Zamrzla je svoje jajne ćelije sa 40 godina. Doktori su joj davali tri do četiri odsto šansi da zatrudni sa sopstvenim jajnim ćelijama, ali je ona uspela da ostane u drugom stanju pomoću vantelesne oplodnje nakon 14 godina pokušavanja.

Frida je njeno prvo dete sa Desijem, iako danska glumica ima još četiri sina iz ranijih brakova.

https://www.instagram.com/p/BkjNnSeHVQz/?taken-by=realbrigittenielsen

Majčinstvo posle menopauze

Broj žena koje se odlučuju za majčinstvo raste. Žena starijih od 40 godina koje se odlučuju da budu majke ima 40 odsto više nego 1990. godine.

Istraživanja Kancelarije za državnu statistiku Velike Britanije za 2016. godinu pokazuju da se broj porodilja smanjuje u svim starosnim grupama. Jedino se povećava broj žena starijih od 40 godina koje odlučuju da postanu majke, njih je bilo dva odsto više.

Stručnjaci u klinikama za oplodnju kažu da broj žena koje dolaze na lečenje u kasnim četrdesetim i pedesetim godinama raste.

Beba rođena četiri godine nakon smrti roditelja

Dr Džejn Elson, direktorka vodeće klinike za veštačku oplodnju u Velikoj Britaniji CARE Fertility Group, kaže da im se obraća sve više žena koje žele da zatrudne nakon 50. godine, pa su napravili i posebne letke sa obaveštenjima za tu grupu žena.

Ona naglašava da, iako mnoge starije žene imaju savršeno zdravu decu, rizici se povećavaju sa godinama. Žene preko 50 godina će najverovatnije koristiti donatorske jajne ćelije, osim ako nisu zamrznule svoje u mlađim danima.

„Neophodno je da češće radimo kontrole kod žena starijih od 50 godina, jer su pod većim rizikom da dobiju dijabetes, visok holesterol i rak dojke u ranoj fazi“, kaže ona.

Uprkos trendu starijeg majčinstva, svaka trudnoća u kasnim tridesetim smatra se visokorizičnom zbog visokog pritiska, preeklampsije i dijabetesa. Ako koriste sopstvene jajne ćelije, rizik od genetske abnormalnosti se povećava sa godinama.

Žene u pedesetim ne bi trebalo da imaju probleme sa dojenjem, ali može da dođe do dodatnih poteškoća, jer često uđu u menopauzu nakon porođaja.

Dr Elson dodaje: „Nakon trudnoće, nivo hormona pada, a žene mogu da uđu u menopauzu i dožive emocionalnu krhkost i valunge, pored toga što bde nad bebom“

„Žene u pedesetim godinama će se pre osećati prijatnije da potraže pomoć od mnogo mlađih devojaka.“


Majke koje se kaju zbog toga što su rodile decu

Hranjenje bočicom je pravo svake žene


Nedostatak podrške

Nedostatak podrške je još jedan problem sa kojim se nose starije majke. Iako su majke u svojim ranim 40-im sada uobičajena pojava pred školskim vratima, sad ima i onih koje imaju decu školskog uzrasta, a u kasnim četrdesetim i pedesetim su.

Dr Zejnap Gurtin, viši naučni saradnik na Londonskoj klinici za žene i gostujući istraživač u Centru za porodična istraživanja Univerziteta u Kembridžu kaže:

„Svim majkama treba vršnjačka podrška, a jedno od pitanja je da li postoje grupe za podršku starijim majkama.“

Slaže se sa Brigit Nilsen da se starijim majkama sudi mnogo više nego starijim očevima.

Džordž i Amal Kluni

Getty Images
Džordž Klunija niko nije kritikovao jer je postao otac u 56. godini

„Nikom ne pada u oči što je Džordž Kluni postao otac blizanaca sa 56 godina. Kada su u pitanju očevi, pretpostavljamo da oni nisu toliko bitni, da ne učestvuju toliko.“

„Žene su, sa druge strane, optužene za sebičnost zbog toga što se odlučuju da kasnije budu majke“.

Londonska klinika za žene leči žene do 54. godine.

„Nemamo gornju granicu, lečimo žene kada mislimo da je to moguće, uzimajući u obzir zdravlje deteta.“

Na ovoj klinici je između 2004. i 2015. godine tri puta više nego ranije mlađih žena zamrznulo jajne ćelije.

Postojeći Pravilnik preporučuje da na veštačku oplodnju idu žene do 42 godine starosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari