Elon Musk

Getty Images

Ilon Mask, najbogatijiji čovek na svetu, poslao je ponudu za kupovinu Tvitera, uz obrazloženje da je on pravi čovek koji može da „otključa neverovatan potencijal te platforme.“

U iznenađujućem saopštenju, Mask je rekao da je spreman da plati 54,20 dolara za deonicu Tvitera, čiju vrednost je procenio na 40 milijardi dolara.

Nedavno je svetska javnost saznala da je Mask postao najveći pojedinačni vlasnik deonica Tvitera.

Rekao je da će, ako njegova ponuda ne bude prihvaćena, „morati da razmotri sopstvenu poziciju kao deoničara.“

Mask je, kako se može videti u podnesku američkoj Komisiji za hartije od vrednosti, poslao tekstualnu poruku članovima upravnog odbora Tvitera u kojoj navodi da je prošle nedelje došao na ideju o ponudi za kupovinu.

Čelni ljudi kompanije su ga potom pozvali da uđe u upravni odbor, što je on navodno odbio.


U porukama objavljenim u podnesku upućenom američkoj Komisiji za hartije od vrednosti, Mask je rekao naveo: „To je visoka cena i vašim akcionarima će se svideti“.

Rekao je da će morati da proda akcije ako ne bude dogovora.

„Ovo nije pretnja, već su potrebne promene da bi se isplatila investicija“, dodao je on.

Viktorija Skolar, šefica odeljenja za investicije u britanskoj kompaniji Interactive Investor tvrdi da je ovo veoma „neprijateljski potez Ilona Maska“.

Mask je u podnesku naveo i da je investirao u Tviter jer „veruje u njegov potencijal da bude platforma koja omogućava slobodu govora širom sveta.

„Međutim, od kada sam investirao, sada shvatam da kompanija neće ni napredovati ni služiti ovom društvenom imperativu u trenutnom obliku.

Tviter treba da se transformiše.“

Kompanije Tviter je saopštila da će upravni odbor „pažljivo razmotriti predlog kako bi odredio poteze koji će biti interesu kompanije i svih akcionara.“

Mask je najbogatiji čovek na svetu, prema časopisu Forbs, a njegovo neto bogastvo iznosi 219 milijardi dolara, uglavnom zahvaljujući udela u vlasništvu kompanije Tesla koja proizvodi električna vozila.

Ovaj biznismen je i vlasnik avio-kompaniju Spejs Iks.

Den Ajvs, viši analitičar za istraživanje kapitala, rekao je da će Tviter ili biti primoran da prihvati ponudu gospodina Maska ili da pronađe drugog kupca.

„Na kraju, verujemo da će se ova sapunica završiti tako što će Mask postati vlasnik Tvitera.


Tviter je Masku ponudio mesto u odboru, pošto su shvatili da je on vlasnik 9,2 odsto akcija kompanije.

Mask je trebalo da preuzme dužnost prošlog vikenda, ali se na kraju predomislio.

U ponedeljak, izvršni direktor Tvitera Parag Agraval tvitovao je kako smatra da je Mask doneo „najbolju odluku“ kada je rešio da se ne prihvati tog posla.

„Imamo i uvek ćemo ceniti doprinos naših akcionara bez obzira da li su oni u našem odboru ili ne. Elon je naš najveći akcionar i ostajemo otvoreni za njegove sugestije.“

Osim toga, upozorio je osoblje da „primebde predstoje“.

Nakon Agravalove objave, Mask je objavio zagonetni tvit sa nasmejanim emodžijima koji drže ruku preko usta.

On je već nagovestio šta bi voleo da se promeni na Tviteru.

Neke od promena koje bi voleo da vidi odnose se na Tviter blu premijum pretplatu, koja je od prošle godine dostupna u Kanadi i Australiji.

Mask smatra da treba smanjiti cenu, zabraniti reklame i dati korisnicima mogućnost da naknadu za mesečno održavanje plaćaju putem kriptovalute dodžkoin.

Takođe je pitao 81 milion pratilaca na Tviteru ne čini li im se da kompanija „umire“ i da njeno sedište treba pretvoriti u sklonište za beskućnike.


Pogledajte video: Kad stvari pođu po zlu

Ilon Mask obećao da će popraviti nedostatke skupog vozila.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari