izbori u Beogradu, beogradski izbori, izbori 2023, izbori za Skupštinu grada Beograda

BBC/ilustracija Jakov Ponjavić

Drugi put za godinu i po dana, punoletni stanovnici Beograda biraće predstavnike u gradskoj skupštini.

Skupština Beograda ima 110 odbornika.

O gradonačelniku srpske prestonice se ne glasa direktno na izborima, već ga bira većina u Skupštini grada, tajnim glasanjem.

Mandat gradonačelnika je četiri godine.

Prema podacima Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave od 23. oktobra ove godine, u birački spisak Beograda upisano je 1.610.052 glasača.

Posle izbora održanih 3. aprila 2022. godine, više od mesec dana čekalo se da Gradska izborna komisija saopšti konačne rezultate glasanja za Skupštinu grada Beograda.

Rezultati su bili takvi da ni Srpska napredna stranka (SNS) sa koalicionim partnerom Socijalističkom partijom Srbije (SPS) nije imala potrebnu većinu, ali ni opozicija.

Posle ponovljenog glasanja na glasanja na pojedinim biračkim mestima, ali i pregovora, koalicija SNS-SPS je uspela da napravi vlast, uz pomoć pojedinih odbornika opozicije koju su im dali podršku.

Usledio je sastanak jednog od opozicionih vođa Dragana Đilasa 11. aprila 2022. sa liderom SNS Aleksandrom Vučićem posle kojeg je rečeno da su blizu dogovora da te godine budu održani novi izbori u Beogradu, ali se to nije desilo.

Za predstojeće izbore do sada je proglašeno šest izbornih lista, a rok za predaju kandidatura istekao je 26. novembra u ponoć.

Nijedna stranka, odnosno koalicija, čije su izborne liste do sada proglašene nije najavila da će za mesto gradonačelnika kandidovati ženu.

1. Aleksandar Vučić – Beograd ne sme da stane

Samo dan nakon što su raspisani izbori, kutije sa prikupljenim potpisima prvi su predali vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) i njeni koalicioni partneri Socijaldemokratska partija Srbije, Partija ujedinjenih penzionera Srbije i Savez vojvođanskih Mađara.

Nosilac liste je Aleksandar Šapić, dosadašnji gradonačelnik Beograda i bivši proslavljeni vaterpolo reprezentativac.

Aleksandar Šapić

Fonet/Bionfo
Aleksandar Šapić u vozilu gradskog prevoza proba novi sistem naplate karata

„Ja nisam odlazeći, ja sam dolazeći gradonačelnik“, izjavio je Šapić u danu kada je podneo ostavku kako bi omogućio raspisivanje vanrednih izbora u Beogradu.

Pre funkcije gradonačelnika, Šapić je od 2009. do 2012. bio pomoćnik gradonačelnika Beograda u mandatu Dragana Đilasa, a potom je deset godina bio na čelu Novog Beograda, opštine u Srbiji sa najvećim brojem stanovnika.

Osim Šapića, u vrhu liste ove koalicije je još jedan nekadašnji vrhunski sportista, teniser Janko Tipsarević, nekada među prvih 10 igrača sveta, koji je u maju ove godine postao član SNS-a.

Na spisku od 110 kandidata su i neurološkinja Jelena Drulović, glumac Branislav Milićević, poznatiji kao Branko Kockica, visoko rangiran je i preduzetnik Milan Bosnić, tu je i glumica Iva Štrljić, zatim Stefan Krkobabić, sin predsednika Partije ujedinjenih penzionera Srbije Milana Krkobabića, koji je već na listi SNS za parlamentarne izbore.

Ministar finansija Siniša Mali je na 53. mestu na listi, a predsednica srpske vlade Ana Brnabić tri pozicije ispod njega.

2. Ivica Dačić – premijer Srbije, Toma Fila – gradonačelnik Beograda

Socijalistička partija Srbije (SPS) na gradskim izborima nastupa u istoj koaliciji kao za republički parlament – sa Jedinstvenom Srbijom i strankom Zeleni Srbije.

Nosilac liste je poznati advokat Toma Fila.

On je član SPS od 2017. godine, a pre nego što je ušao u politiku, kao advokat je učestvovao u mnogim poznatim sudskim procesima.

Između ostalog, bio je i branilac Slobodana Miloševića, nekadašnjeg predsednika Srbije i SR Jugoslavije, tokom postupka pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u Hagu.

Dosadašnji predsednik Skupštine grada Beograda, pravnik Nikola Nikodijević je na drugoj poziciji, a sledi njegova koleginica po struci Jelena Milenković iz Jedinstvene Srbije.

Na spisku kandidata ove koalicije su stomatolozi, lekari, pravnici, profesori, studenti, inženjeri, trgovci, penzioneri.

Listu socijalista upotpunio je i Aleksandar Antić, sada direktor Javnog preduzeća Koridori Srbije i nekadašnji ministar energetike.

3. Srbija protiv nasilja – Dobrica Veselinović – Prof. Dr Vladimir Obradović

Koalicija Srbija protiv nasilja, Vladimir Obradović, izbori u Beogradu

Fonet/Zoran Mrđa
Vladimir Obradović, kandidat koalicije Srbija protiv nasilja za gradonačelnika Beograda, desno od njega na fotografiji je Dobrica Veselinović

Slogan „Srbija protiv nasilja“ nastao je posle masovnih ubistava na teritoriji Beograda u maju ove godine, kada je ubijeno 19 osoba, uglavnom dece i mladih.

Nosilac liste je Mila Popović, istoričarka iz redova Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa., nekadašnjeg gradonačelnika Beograda.

Kada je napravljen opozicioni blok „Srbija protiv nasilja“ saopšteno je da će kandidat za gradonačelnika biti Vladimir Obradović, profesor na Fakultetu organizacioniih nauka.

Predstavnici vlasti su potom rekli da je Obradović nekada podržavao SNS i vladajuću koaliciju kao savetnik ministra za inovacije Nenada Popovića.

Na drugom mestu na listi ove koalicije je Dobrica Veselinović, politikolog iz Zeleno-levog fronta, koji je na gradskim izborima 2022. godine izabran za odbornika u Skupštini grada Beograda.

Između ostalih, na spisku su politikološkinja Natalija Stojmenović, profesor filozofije Boško Šindić i inženjer Branimir Kuzmanović.

4. Milica Đurđević Stamenkovski – Boško Obradović – Nacionalno okupljanje – Državotvorna snaga

Ratko Ristić, Zavetnici, Dveri, izbori u Beogradu

Fonet/Milica Vučković
U prvom planu: Ratko Ristić, nekadašnji dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu

Zajednički nastup na parlamentarnim izborima Dveri i Zavetnici potvrdili su i koalicijom na izborima u Beogradu.

Srpski pokret Dveri je na Instagram nalogu naveo da je kandidat za gradonačelnika Ratko Ristić, profesor Šumarskog fakulteta.

Ristić je učestvovao na ekološkim protestima u Srbiji poslednjih godina i veliki je protivnik iskopavanja litijuma i projektu međunarodne kompanije Rio Tinto, koja želi da izgradi rudnik na zapadu Srbije.

Druga na listi je Milica Đurđević Stamenkovski, predsednica Zavetnika, koja se za parlamentarne izbore našla na prvom mestu.

I na listi Dveri i Zavetnika ima profesora, ekonomista, nastavnika, domaćica, operskih pevača.

5. Dr Miloš Jovanović – Nada za Beograd – Srpska koalicija Nada

Vladimir Štimac, Miloš Jovanović, izbori u Beogradu

Fonet/Aleksandar Barda
Vladimir Štimac, nekadašnji košarkaš Crvene zvezde i srpski reprezentativac (levo) i Miloš Jovanović, lider Nove Demokratske stranke Srbije

Prvi na listi stranaka koje zajedno učestvuju i na republičkim izborima je Vojislav Mihajlović, unuk Dragoslava Mihajlovića, generala Jugoslovenske kraljevske vojske u otadžbini koga su posle Drugog svetskog rata streljale komunističke vlasti, pod optužbom da je bio saradnik nemačkih okupatora.

Slede docent Pravnog fakulteta Vladimir Jovanović, ekonomistkinja Jelena Bogdanović i politikološkinja Lidija Janković.

Vladimir Štimac, nekadašnji košarkaš Crvene zvezde i srpski reprezentativac, kandidat je za odbornika ove koalicije.

On je ranije najavio mogućnost da bude kandidat za gradonačelnika Beograda.

Na listi ove koalicije su i studenti, penzioneri, psiholozi, inženjeri.

6. Ruska stranka – Slobodan Nikolić

Ova lista ima tek 17 kandidata za odbornike, od mogućih 110.

Slobodan Nikolić na sajtu navodi da se ova stranka zalaže za ulazak Srbije u Evroazijsku ekonomsku uniju, i za punopravno članstvo Srbije u Organizaciji Ugovora o zajedničkoj bezbednosti (ODKB) koju su 1992. godine osnovale pojedine bivše sovjetske države, među kojima su Rusija i Belorusija.

Osim što je logo stranke mapa Rusije, slogan je: „Pokret srpskih rusofila – jedan narod, jedna vera, jedna krv, zauvek!“.

„Ovo je stranka ruskih potomaka, novih Rusa koji su došli ovde i osnovali neki biznis, žena koje su zasnovale bračni odnos u Srbiji, ali pre svega Srba rusofila.

„Nismo menjali naše ciljeve od kada smo osnovani, a to je ne u NATO, ne u Evropsku uniju, već ekonomski i vojni savez sa Rusijom. Protiv smo i neutralnosti, jer smatramo da to može da bude pogubno za malu zemlju“, izjavio je Nikolić u intervjuu za Niške vesti.

Prema popisu 2022. godine, u Srbiji se više od 10.400 ljudi izjasnilo da su ruske nacionalnosti.

Sofija Mandić, pravnica i članica proširenog sastava GIK-a, izrazila je sumnju u verodostojnost potpisa ove liste, tvrdeći da je „izvestan broj potpisa falsifikovan“.

„Na njoj nijedan potpis nije overio notar, već samo samo opštinski overitelji, a za koje znamo da ne izlaze na teren i ne overavaju potpise svakome. Videlo se i da potpisi liče, i da su potpisi uglavnom bili samo inicijali“, rekla je za Televiziju N1 Sofija Mandić, članica GIK u proširenom sastavu sa liste „Srbija protiv nasilja“.

7. Narodna stranka – ‘Siguran izbor. Ozbiljni ljudi’

Narodna stranka, Vuk Jeremić

Fonet

Gradska izborna komisija proglasila je sedmu izbornu listu koju na parlamentarnim izborima predvodi Vuk Jeremić, nekadašnji ministar spoljnih poslova Srbije.

Prvi na listi za izbore u Beogradu je advokat Vladimir Gajić, dok je Jeremić pozicioniran odmah za njim.

Narodna stranka se pre nekoliko meseci pocepala, pa je Miroslav Aleksić sa delom članstva osnovao pokret koji je sada u koaliciji „Srbija protiv nasilja“.

Na listi od 110 kandidata za odbornike grada su profesori, inženjeri, glumice, kozmetičarke, aviomehaničari, trgovci, advokati, pravnici.

8. ‘Da se vojska na Kosovo vrati’ – Miša Vacić

Beograd, 14. novembar 2019.

BBC
Miša Vacić

Predsednik Srpske desnice Miša Vacić ovaj put kreće u boj za Beograd.

Političku karijeru Vacić je započeo kao portparol Srpskog narodnog pokreta 1389, pa je kasnije osnovao Srpsku desnicu.

Na prošlogodišnjim izborima Vacić se kandidovao za predsednika Srbije i tada je rekao da je on jedini kandidat koji pred građane izlazi sa čvrstom patriotskom ideologijom.

Vacićeva lista do sada ima najmanje kandidata za odbornike, 15 od mogućih 110.

9. Saša Radulović (Dosta je bilo – DJB) – Duško Vujošević, Boris Tadić (Socijaldemokratska stranka – SDS) – Ana Pejić (Otete bebe) – ‘Dobro jutro Beograde’

Duško Vujošević

Fonet/arhiva
Duško Vujošević, proslavljeni košarkaški trener, glasa na prethodnim izborima sa zaštitnom maskom na licu

Boris Tadić, nekadašnji predsednik Srbije, i Saša Radulović nekadašnji ministar ekonomije u ranijoj Vučićevoj vladi, udružili su snage i na republičkim i na izborima za Skupštinu grada Beograda.

Prvi na listi ove koalicije je lekar Dragan Žujović, sledi Branka Stamenković, kandidatkinja Dosta je bilo na prethodnim predsedničkim izborima, a treći na listi je Dragoslav Šumarac, profesor na Beogradskom univerzitetu i nekadašnji ministar urbanizma i građevine u vladi koju je predvodio Zoran Đinđić.

U nazovu liste je i ime Duška Vujoševića, proslavljenog košarkaškog trenera, koji je na prethodnim beogradskim izborima bio kandidat Tadićeve stranke za gradonačelnika.

Na listi je i poznata književnica Vida Ognjenović (na 106. mestu).

Tadić, koji je po zanimanju klinički psiholog, na 108. je mestu liste, a Vujošević na pretposlednjem, 109.

10. Usame Zukorlić-Promjena je pobjeda-Stranka pravde i pomirenja/Usame Zukorlić-Promjena je pobjeda-Stranka pravde i pomirenja

Stranka slobode i pravde, Usame Zukorlić

Fonet/Stranka slobode i pravde
Predstavnici liste Stranka slobode i pravde

Stranka koju predvodi Usame Zukorlić i čioje je sedište u Novom Pazaru, osim na republičkim izborima, učestvovaće i na izborima za Skupštinu grada Beograda.

Listu od 60 kandidata predvodi Sanela Plojović, ekonomski tehničar, a na njoj su ljudi različitog obrazovnog profila i zanimanja, između ostalog psiholozi, medicinski radnici, automehaničari….

11. Srbija na Zapadu-Zoran Vuletić-Nemanja Milošević-Da se struka pita-Vladimir Kovačević

Ova lista ima 16 kandidata za odbornike Skupštine grada Beograda, a predvode je, kako se navodi, industrijalac Vladimir Kovačević i privatni preduzetnik Zoran Vuletić.

Treći na listi je Ivan Videnović, profesor Beogradskog univerziteta, čiji komentari, posebno u vezi sa srpskim teniserom Novakom Đokovićem, izazivaju veliki broj reagovanja.

Između ostalog, ovaj blok se zalaže za „momentalan ulazak Srbije u NATO i ubrzano ispunjavanje kriterijuma za EU, sankcije Rusiji i pomoć Ukrajini, normalizacija i prijateljski odnosi sa Kosovom, priznanje genocida u Srebrenici i odlučna deklerikalizacija države“, objavljeno je na Iks nalogu Glasa (GLAS! – The Voice!).

12. Grupa građana „Ćale, ovo je za tebe“

Petar Đurić, Ćale ovo je za tebe

BBC/Jovana Georgievski
Petar Đurić (levo) sa lutkama u obliku najviših predstavnika vlasti u robijaškim odelima tokom protesta Srbija protiv nasilja održanih posle dva masovna ubistva u samo dva dana na teritoriji Beograda početkom maja 2023.

Petar Đurić, sportski trener i instruktor ekstremnih sportova prvi je na od ukupno 10 kandidata na listi Grupe građana „Ćale, ovo je za tebe“.

Ova lista nosi naziv po paroli koju je upravo Đurić isticao na majici tokom protesta u julu 2020. godine.

Prilog o njemu možete da pogledate ovde.

13. „Mi-Glas iz naroda, Aleksandar Jerković“

Branimir Nestorović

Fonet
Doktor Branimir Nestorović

Listu predvodi lekar Branimir Nestorović koji je široj javnosti postao poznat na početku pandemije korona virusa kada je izjavio da je reč o najsmešnijem virusu u istoriji i da ljudi nemaju čega da se plaše.

On je na početku pandemije bio član Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa.

Nestorović je priznat dečiji lekar, stručnjak za pedijatriju, pulmologiju i alergologiju.

Ova lista ima 22 kandidata, a predvodi je Aleksandar Jerković, diplomirani mašinski inženjer.

14. Čedomir Jovanović – Mora drugačije

Boris Tadić i Čedomir Jovanović

Fonet (arhiva)
Čedomir Jovanović (desno) u društvu Borisa Tadića u vreme kada su bili u Demokratskoj stranci (arhivska fotografija)

Čedomir Jovanović, nekadašnji član vlade koju je predvodio Zoran Đinđić ponovo izlazi na izbore, iako je na nekim prethodnim dobijao vrlo mali procenat glasova.

Jovanović je bio jedan od predvodnika studentskih protesta 1996/97. godine pokrenutih zbog izborne krađe tadašnjeg režima Slobodana Miloševića.

Od studentskih dana, Jovanović je postao političar i bio je potpredsednik vlade u vreme kada je Đinđić ubijen 12. marta 2001. godine.

Od 1998. do 2005. godine bio u Demokratskoj stranci, koja se od tada raspala na više partija.

I Jovanović je iz nje izašao i napravio svoju stranku – Liberalnu demokratsku partiju koju i sada vodi.

Poslednjih godina, Jovanovićev život obeležili su incidenti i tuče.

Jovanović predvodi listu od 85 kandidata, među kojima su studenti, preduzetnici, zanatlije, penzioneri…

Treći na listi je Goran Zelenović, fudbalski trener i menadžer.


Pogledajte video o više puta ponovljenim izborima u beogradskom naselju Konjarnik:

Izbori u Srbiji 2022: Treći put na glasanje sa stanovnicima beogradskog naselja Konjarnik
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari