Irmgard Furhner na suđenju 2021. godine

AFP
Irmgard Furhner na suđenju 2021. godine

Bivša sekretarica komandanta nacističkog koncentracionog logora proglašena je krivom za saučesništvo u više od 10.500 ubistava.

Irmgard Furhner, 97, zaposlila se kao daktilografkinja u logoru Štuthof kao tinejdžerka i radila od 1943. do 1945.

Furhner, jedna od retkih žena kojima se poslednjih decenija sudilo za zločine počinjene tokom Drugog svetskog rata, osuđena je uslovno na dvogodišnju kaznu zatvora.

Iako je bila zaposlena kao civilno osoblje logora, sudija je rekao da je bila potpuno svesna svega što se događalo.

Veruje se da je u logoru Štuthof u strašnim uslovima umro oko 65.000 ljudi, među kojima su bili Jevreji, Poljaci i zarobljeni sovjetski vojnici.

U Štuthofu, u blizini danas poljskog grada Gdanjska, korišćene su različite metode za ubijanje zarobljenika i hiljade su ubijene u gasnim komorama od juna 1944. godine.

Pred sudom u gradu Iceho na severu Nemačke, svedočili su preživeli logoraši, a neki od njih su preminuli tokom procesa.

Kada je suđenje počelo u septembru 2021, Furhner je pobegla iz staračkog doma, a policija ju je uhvatila nekoliko sati kasnije na ulicama Hamburga.

Pol Verner Hope, komandant logora u Štuthofu, osuđen je za ubistva počinjena pod njegovom komandom 1955, a pušten je iz zatvora pet godina kasnije.

U Nemačkoj je došlo do niza tužbi posle 2011. godine i presude protiv bivšeg čuvara nacističkog kampa Džona Demjanjuka čiji slučaj je postavio presedan jer je sud odlučio da je činjenica da je bio stražar dovoljna da se on smatra odgovornim za saučesništvo u zločinima.

Ta presuda značila je i da civilna radnica Furhner može biti optužena, jer je radila direktno za komandanta logora i vodila prepisku o zarobljenicima.

Bilo je potrebno da prođe 40 dana suđenja, da bi Furhner progovorila.

„Žao mi je zbog svega što se dogodilo“, rekla je ona u sudnici.

Kako je imala manje od 21 godine u vreme kada su se dogodili zločini za koje je optužena, slučaj je vođen pred sudom za maloletnike.

„Kajem se što sam bila u Štuthofu u to vreme – to je sve što mogu da kažem“, rekla je.

Njeni advokati su tvrdili da bi trebalo da bude oslobođena zbog sumnji oko toga šta je znala, jer je bila samo jedna od nekoliko daktilografkinja u Hopeovoj kancelariji.

Ipak, istoričar Stefan Hordler odigrao je ključnu ulogu vodeći dvoje sudija na mesto gde je nekada bio logor.

Tada je postalo jasno da je Furhner iz komandantove kancelarije mogla da vidi neke od najgorih stvari koje su se dešavale u logoru.

U sudnici, istoričar je rekao da je 48.000 ljudi stiglo u Štuthof od juna do oktobra 1944. godine, pošto su nacisti odlučili da prošire kamp i počnu da koriste gas Ciklon B kako bi što brže ubili što više ljudi.

Hordler je opisao Hopeovu kancelariju kao „nervni centar“ svega što se događalo u Štuthofu.


Suđenja nacistima od 2011. godine

  • Džon Demjanjuk – osuđen 2011. na pet godina zatvora zbog uloge u ubistvima 28.000 Jevreja u logoru Sobibor. Žalio se na presudu i pušten je na slobodu. Preminuo je 2012. u 91. godini
  • Oskar Groning – takozvani „knjigovođa iz Aušvica“ osuđen je 2015. godine za učešće u ubistvima 300.000 Jevreja. Nikada nije otišao u zatvor, preminuo je 2018. dok je sud odlučivao o njegovoj žalbi kada je imao 96 godina
  • Rajnhold Haning – bivši stražar zloglasne SS divizije u logoru Aušvic osuđen je za pomaganje u masovnim ubistvima u junu 2016, ali je preminuo godinu dana kasnije, pre nego što je sud doneo odluku o žalbi. Imao je 95 godina
  • Fridrih Karl Berger – 95-godišnji bivši čuvar u koncentracionom logoru Nojengame deportovan je u Nemačku iz Sjedinjenih Država u februaru 2021. Nemačko tužilaštvo je odustalo od slučaja protiv njega i ne zna se šta je sa njim danas
  • Jozef S. – osuđen na pet godina zatvora u junu 2022. zbog pomaganja u ubistvima 3.500 zatvorenika u logoru Zakzenhauzen blizu Berlina. Imao je 101 godinu i najstarija je osoba osuđena za nacističke zločine u Nemačkoj, ali zbog starosti i lošeg zdravlja najverovatnije neće ići u zatvor

Irmgard Furhner mogla bi da bude poslednja osoba u Nemačkoj koja je odgovarala za zločine počinjene za vreme vladavine nacista, iako se i dalje istražuje nekoliko slučajeva.

Tokom poslednjih nekoliko godina, još dve osobe su bile optužene za zločine počinjene u Štuthofu.

Bivši čuvar logora je proglašen nesposobnim za suđenje prošle godine, iako je sud rekao da je „vrlo verovatno“ kriv za saučesništvo u zločinima.

SS stražar Bruno Dej osuđen je na dve godine zatvora 2020. godine.


Ivan Ivanji o Aušvicu:

Ivanji se seća dolaska u Aušvic kada je imao 15 godina.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari