Rishi Sunak

Getty Images

Tekst je ažuriran 24. oktobra 2022.

Bivši britanski ministar finansija Riši Sunak bio je favorit za naslednika Borisa Džonsona na mestu premijera, posle Džonsonove ostavke u julu.

Ali nije uspeo da dobije podršku kolega iz stranke. Torijevci su postavili Liz Tras na čelo britanske vlade dva meseca kasnije.

Sada će Sunak naslediti Tras, pošto je ona dala ostavku, a Džonson odustao od borbe za drugi mandat.

Ko je Riši Sunak i kakav vođa bi mogao da bude?

Sunak je tada ispričao BBC-ju da bi radije izgubio u trci za mesto prvog čoveka Konzervativne stranke nego da „pobedi na osnovu lažnih obećanja“.

Bio je to napad na Tras, koja je obećala smanjenje poreza u visini od više desetina milijardi.

Tras je tada optuživala Sunaka za „stvaranje panike“ kod birača.

Ali svi predlozi za smanjenje poreza su kasnije povučeni kako bi se stabilizovalo finansijsko tržište.

Sunak je rekao da kao premijer planira da sredi „dubinsku ekonomsku krizu“, kao i da ujedini partiju.

Ministar finansija Džeremi Hunt je podržao Sunaka rekavši da će on donositi „odluke neophodne za naš dugoročni prosperitet.“

Sunak je postao ministar finansija u februaru 2020. godine.

Svega nekoliko nedelja kasnije, morao je da upravlja britanskom privredom u doba pandemije korona virusa i karantina.

Za popriličan broj ljudi, ovaj trezveni milenijalac – napunio je 40 godina u vreme prvog zaključavanja – delovao je kao umirujuće sigurna ruka za kormilom.

Kad se u proleće 2020. godine zarekao da će uraditi „sve što je potrebno“ da bi pomogao ljudima da prežive pandemiju – i najavio pomoć u vrednosti od 350 milijardi funti – njegova podrška u javnosti vinula se u nebesa.

Rishi Sunak serving meals to customers

BBC
Riši Sunak je ohrabrio britansku javnost da ‘Jede vani da pomogne’ tokom pandemije kovida-19, vladine kampanje za pomoć ugostiteljskim firmama koja je kasnije povezana sa porastom obolelih

Ali Veliku Britaniju je nastavilo da drma olujno ekonomsko vreme.

Sunak je morao da plati kaznu zato što je prekršio pravila karantina u Dauning stritu – sedištu britanskih premijera u Londonu – u junu 2020. godine.

U aprilu ove godine, neki konzervativci doveli su u pitanje da li je ovaj milioner do kraja shvatio razmere krize troškova života koja pogađa siromašna domaćinstva.

U tom mesecu su se finansije Sunaka i njegove porodice našle pod strogom lupom, a poreski poslovi njegove supruge naslednice Akšate Murti dospele su u žižu javnosti.

Ona je kasnije najavila da će početi da plaća britanski porez na njenu dobit u inostranstvu kako bi smanjila politički pritisak na muža.

Laburisti su postavili mnoga pitanja u vezi sa njegovim finansijama, a jedno od njih je bilo i da li je Sunak koristio poreske rajeve?

List Independent sugerisao je da jeste, u izveštaju u kom se tvrdi da je on naveden kao korisnik trustova poreskih rajeva na Britanskim Devičanskim ostrvima i Kajmanskim ostrvima 2020. godine.

Sunakov portparol rekao je da „ne prihvataju“ ove tvrdnje.


Riši Sunak: Osnovni podaci

  • Godine: 42
  • Mesto rođenja: Sautempton
  • Dom: London i Jorkšir
  • Obrazovanje: Koledž Vinčester, Univerzitet u Oksfordu, Univerzitet u Stenfordu
  • Porodica: Oženjen poslovnom ženom Akšatom Murti, imaju dve ćerke
  • Parlamentarna izborna jedinica: Ričmond (Jorkšir)

Sunakovi roditelji su se doselili u Veliku Britaniju iz istočne Afrike i oboje su indijskog porekla.

Njegov otac je rođen i odrastao na području današnje Kenije, dok je njegova majka rođena u Tanganjiki (koja je kasnije postala Tanzanija).

Dede Rišija Sunika rođene su u indijskoj provinciji Pendžab, a iz istočne Afrike emigrirali su za Veliku Britaniju tokom 1960-tih.

On je rođen u Sautemptonu 1980. godine, gde je njegov otac bio lekar opšte prakse, a njegova majka je vodila vlastitu apoteku.

Pohađao je ekskluzivni privatni koledž Vinčester – i za letnje praznike radio kao konobar u sautemtonskom kari restoranu – a potom išao na Oksford da studira filozofiju, politiku i ekonomiju.

Dok je učio za master na Univerzitetu Stenford, upoznao je buduću suprugu Akšatu Murti, ćerku Narajane Murtija, indijskog milijardera i suosnivača giganta za IT usluge Infosis. Oni imaju dve ćerke.

Tokom kampanje za izbor za lidera stranke, često je pominjao ćerke u kontekstu klimatskih promena.

Odgovarajući na pitanje o klimatskim promenama tokom televizijske debate na BBC-ju, Sunak je rekao da je „poslušao savet dve mlade ćerke, koje su eksperti po tom pitanju u mom domaćinstvu“.

Sunakovo bogatstvo i obrazovanje u privatnim školama često je isticano u televizijskim debatama.

Od 2001. do 2004. godine, Sunak je bio analitičar Goldman Saksa, a kasnije je bio partner u dva hedž fonda.

Smatra se jednim od najbogatijih poslanika, ali nije javno govorio o tome na koliko je procenjeno njegova imovina.

Od 2015. godine je konzervativni poslanik za Ričmond u Jorkširu, a postao je mlađi ministar u vladi Tereze Mej pre nego što ga je njen naslednik Boris Džonson imenovao za glavnog sekretara u ministarstvu finansija.

Unapređen je u ministra finansija u februaru 2020. godine i bio je isprva veliki Džonsonov poklonik, ali je na kraju podneo ostavku rekavši da je stekao utisak da se njegov vlastiti pristup privredi „suštinski razlikuje“ od premijerovog.

Sunak je učestvovao u kampanji za izlazak na referendumu o EU, rekavši Jorkširskom postu kako veruje da bi to pretvorilo Veliku Britaniju u „slobodniju, pravičniju i uspešniju zemlju“.

Izjavio je da je promena imigracione politike drugi ključni razlog za njegov glas za izlazak iz EU.

„Mislim da naša zemlja može da ima velike koristi od odgovarajuće imigracije, ali moramo da imamo kontrolu nad našim granicama“, rekao je Sunak.

Bregzitovska retorika isplivala je tokom kampanje za izbor lidera torijevaca, ali ju je ovaj put protiv Sunaka iskoristio neko ko je glasao za ostanak – Liz Tras.

Pošto je on izrazio zabrinutost zbog potencijalnih posledica njenog plana za ukidanja poreza, Tras je optužila Sunaka za „širenje straha“ i „Projekat strah“.

On je glasao za sporazum Tereze Mej o Bregzitu tri puta na glasanju u parlamentu.

Nagrađen je za podršku Borisu Džonsonu unapređenjem u julu 2019. godine od ministra za lokalne vlade u glavnog sekretara ministarstva finansija.

U februaru 2020. godine, Sajid Džavid je podneo ostavku na mesto ministra finansija posle sukoba sa Dauning stritom broj 10, a Sunak je došao na njegovo mesto.

I on je na kraju podneo ostavku na mesto ministra finansija u julu 2022. godine, što je bio potez koji je doprineo Džonsonovom padu kao lidera torijevaca i premijera.

Na izborima za lidera partije, Sunak je insistirao da je bio lojalan Džonsonu, ali da je ostavku podneo zato što je vlada bila na „pogrešnoj strani“ ozbiljnih etičkih pitanja.

„Identitet je važan“

Kao i Džavid, Sunak pripada generaciji rođenoj u Velikoj Britaniji, ali sa korenima u nekoj drugoj zemlji.

Ovaj identitet mu je važan, kaže on.

„Moji roditelji su emigrirali ovamo, tako da imate generaciju ljudi koji su rođeni ovde, dok njihovi roditelji nisu, i došli su u ovu zemlju da otpočnu novi život“, rekao je on u intervjuu za BBC 2019. godine.

„Što se tiče kulturološkog odrastanja, vikendom bih obično bio u hramu – ja sam Indus – ali bih subotom bio i na utakmici sautemptonskog fudbalskog kluba Sejnts – tako da radite sve, radite oba.“

U intervjuu je rekao da je imao sreće što nije osetio mnogo rasizma na vlastitoj koži dok je odrastao, ali mu je jedan konkretan incident ostao urezan u pamćenje.

„Izašao sam sa mlađim bratom i mlađom sestrom, mislim da sam bio veoma mlad, verovatno u srednjim tinejdžerskim godinama, bili smo u restoranu brze hrane i ja sam ih čuvao. Blizu nas su sedeli neki ljudi, bilo je to prvi put da sam doživeo tako nešto, govorili su neke veoma neprijatne stvari. Koristili su reč na P.“

„I zabolelo je. I dalje se toga sećam. Urezalo mi se u pamćenje. Možete biti uvređeni na mnogo različitih načina.“

Međutim, on je rekao i da „ne može da zamisli da se to desi danas“ u Velikoj Britaniji.

Danas je 42-godišnji Sunak na putu da se upiše u istoriju kao prvi britanski premijer azijskog porekla i kao najmlađi čovek na čelu vlade u poslednjih sto godina.

Sunak će naslediti Liz Trus samo sedam nedelja pošto ga je porazila u prethodnom takmičenju torijevaca.

Više od polovine torijevskih poslanika je podržalo bivšeg ministra.

Položiće zakletvu pred kraljem Čarlsom Trećim pre nego što zvanično postane premijer.

Ali očekuje ga kriza troškova života u Velikoj Britaniji, a potencijalno i razjedinjena partija posle nekoliko nedelja nesigurnosti i promena među konzervativcima.

Iz opozicione Laburističke partije ponovo stižu zahtevi za održavanjemvanrednih izbora, kao i iz Škotske nacionalne partije.


Kratak i buran put bivše britanske premijerke – u 90 sekundi
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari