Srbija i groblja: Ko je sahranjen u Aleji velikana, a ko u Aleji zaslužnih građana

Ostavite komentar


  1. Od engleza smo mogli naučiti (ali nismo) da je moguće istovremeno: poštovati tradiciju, ali je u hodu vremeneske evolucije i novih pojmova i potreba – reformisati. Na primer, za razliku od nas Englezi su svoje umne ljude sahranjivi u sabornoj crkvi Svetog Petra u Westminsteru (gde su sahraljivani kraljevi) – kraljevi „umetnosti“, „nauke“…. Persl, Hendl, Šekspir, ,…Njutn, Fardej, Makfel…čak je i Darvin (tu sahranjen): a naša kruna, crkva (a od 1945-2020 da i ne pominjemo) koji je sistem vrednosti kod nas propovedan?
    Na „radu pojedinaca“ i njihovom isticanju u društvu počiva sistem vrednosti i opstanak Engleza. Pojedinačna otkrića su i te kako važna, na primer, Njutnova „Principija“ (1687.) su stvorili pretpostavke za „industrisku revoluciju“ potpuno su unapredili život u Engleskoj i poptuno promenili način života na planeti Zemlji….Šta mislite zašto su 4 lorda nosila Njutnov posmrtni kovčeg? To vam je „sistem vrednosti“ od koga zavisi budućnost jedne zemlje….Otuda tolike razlike izmenju nas i engleza iako nas je u srednjem veku bilo isto (1.5milion).

  2. Ma cist snobizam,populuzam,politicki marketing.Sve je to sadrzano ovde.Crnogorski velikani,na privremenom funkcionerskom radu u Beogradu su se uvek sahranjivali u rodnom kraju.

  3. A to koliko su velikani I zasluzni,reci ce im Sveti Petar kad budu stali pred njega.

Ostavite komentar


Naslovna strana

Naslovna strana za 4, 5. i 6. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Andrej Josifovski Pijanista, arhitekta i vizuelni umetnik

Danas čitam danas, da se ne bih osvrtao sutra.