Paraguayan FA president Robert Harrison, Uruguayan FA president Ignacio Alonso, Conmebol president Alejandro Dominguez and Argentine FA president Claudio Tapia hold a replica World Cup trophy

Getty Images
Predloženo je da prve tri utakmice na Mundijalu 2030. budu odigrane u Južnoj Americi kako bi se obeležilo 100 godina opd prvog Svetskog prevenstva u Urugvaju

Šest zemalja. Pet vremenskih zona. Tri kontinenta. Dva različita godišnja doba. Jedno svetsko prvenstvo.

Predložene planove za turnir 2030. godine, koji će biti održan u Južnoj Americi, Africi i Evropi, teško je zamisliti kao stvarnost.

Biće to prvi put da se Svetsko prvenstvo igra na više od jednog kontinenta – 2002. je bio jedini prethodni događaj sa više od jednog domaćina u susednim zemljama, Južnoj Koreji i Japanu.

To će se promeniti kada SAD, Meksiko i Kanada budu domaćini 2026. godine, ali ni to neće biti neobično u poređenju sa Svetskim prvenstvom 2030. godine.

Španija, Portugal i Maroko su imenovani za kodomaćine, ali prve tri utakmice će biti odigrane u Urugvaju, Argentini i Paragvaju povodom obeležavanja stogodišnjice Svetskog prvenstva.

Ali kako će sve to funkcionisati? I koje su moguće implikacije za igrače i navijače?

BBC Sport razmatra ključna pitanja.

Može li jedna država da organizuje Svetsko prvenstvo sa 48 učesnika?

Urugvaj, Paragvaj i Argentina biće domaćini po jedne utakmice na početku turnira povodom obeležavanja 100 godina od pevog Mundijala u Montevideu 1930.

Urugvajska prestonica će organizovati prvi meč koji će otvoriti turnir 2030. godine, a utakmice u Argentini i Paragvaju će uslediti pre ostalih na turniru sa 48 ekipa u severnoj Africi i Evropi.

To znači da kada se ti prvi mečevi završe, turnir će biti podeljen između tri zemlje, kao što je planirano za Svetsko prvenstvo 2026.

Svetsko prvenstvo će prvi put biti prošireno na 48 reprezentacija 2026. godine u 16 ​​gradova domaćina u SAD, Meksiku i Kanadi.

To će, zajedno sa odlukom Međunarodne fudbalske federacije (FIFA) da zadrži format grupe sa četiri tima, značiti povećanje broja mečeva sa 80 na 104, uz uvođenje nove finalne faze.

Dok je samo jedno od 22 prethodna svetska prvenstva imalo više od jedne zemlje domaćina, povećani obim turnira znači da više nacija organizatora mogu da budu privlačniji za zemlje koje bi u budućnosti želele da budu domaćini.

Hoće li zaista biti dva godišnja doba?

A map showing the time zones of each of the six 2030 World Cup host nations

BBC
U zemljama južne hemisfere Argentini, Paragvaju i Urugvaju u julu i junu biže zima, dok će u isto vreme u Maroku, Portugalu i Španiji trajati leto

Pojedine reprezentacije mogle bi da iskuse bizarni scenario igranja u dva različita godišnja doba na istom Svetskom prvenstvu.

Oni koji će igrati u jednoj od prva tri meča u Južnoj Americi pre nego što nastave turnir u Evropi ili severnoj Africi, za nekoliko dana će iz zime preći u leto.

U zemljama južne hemisfere, Argentini, Paragvaju i Urugvaju u junu i julu je zima, a u severnoj Africi i Evropi leto.

U junu, u Urugvaju su prosečne temperature između osam i 15 stepeni Celzijusovih zimi, dok bi u isto vreme temperatura u Maroku mogla biti i iznad 30 stepeni.

Susedna Argentina ima slične raspone kao i Urugvaj, dok Paragvaj, na severu Južne Amerike, ima topliju prosečnu temperaturu od oko 23 stepena.

Ali to je i dalje hladnije od letnjih vrućina koje se očekuju u delovima Španije i Portugala koji, poput Maroka, imaju prosečne dnevne maksimalne temperature od oko 35 stepeni u julu.

Problemi oko putovanja

Dalji detalji će biti otkriveni u dogledno vreme, ali je jasno da će biti potrebna značajna dodatna putovanja za sve uključene, među kojima i navijače koji se nadaju da će pratiti njihove reprezentacije.

Svako planiranje je na čekanju dok se ne budu objavljene informacije o gradovima domaćinima i rasporedu.

Kada bude saopšteno, kretanje između kontinenata i zemalja moglo bi se pokazati veoma skupim.

Dodatni problem su i promene vremenskih zona – vremenska razlika između Paragvaja i Španije je pet sati.

To će posebno otežati reprezentacijama koje budu određene za otvaranje turnira u Južnoj Americi.

Prosečno vreme leta između Španije i Argentine je oko 13 sati.

Dodatna putovanja su pokrenula i pitanja u vezi sa posvećenošću FIFA o održivosti nakon što su ekolozi izrazili sumnju u njene tvrdnje da će Katar 2022. biti neutralan po pitanju ugljenika.

Prema proceni FIFA, Svetsko prvenstvo 2026. godine, za koje se predviđa da će doneti potencijalni rast profita od oko 600 miliona evra, biće najuspešniji turnir do sada održan.

Đani Infantino, predsednik FIFA, rekao je da je odluka o proširenju Svetskog prvenstva vođena potrebom da turnir bude „inkluzivniji“ i da „uopšte nije reč o grabljenju novca i moći“.

Iz FIFA su za BBC Sport rekli da su „potpuno svesni da su klimatske promene jedan od najhitnijih izazova našeg vremena i da od svakog od nas zahtevaju hitne i održive klimatske mere“.

„FIFA je takođe potpuno svesna uticaja koje megadogađaji imaju na ekonomiju, prirodnu sredinu i na ljude i zajednice, i čini značajne napore da se izbori sa tim uticajima“.

Upravno telo je saopštilo da će „primeniti snažnu strategiju održivosti za ovaj događaj“ i trudiće se da uticaj na životnu sredinu bude minimalan.

„Logistička noćna mora“ – kako će se osećati navijači?

Svetska prvenstva su prilika da navijači, ljubitelji fudbala šire svoju i upoznaju se sa drugim kulturama.

Sa nekoliko zemalja domaćina, od kojih će svih šest automatski igrati na Mundijalu, verovatno će mnogi imati različita iskustva na istom turniru.

Ako predlog bude odobren na kongresu FIFA sledeće godine, Maroko će postati tek druga afrička nacija domaćin posle Južne Afrike 2010.

Portugal će biti domaćin prvi put, dok Španija nije organizovala turnir od 1982. godine.

Ali da li na uživanje onih koji se nadaju putovanjima mogu da utiču na obim i troškove?

„Za navijače bi to bila logistička noćna mora“, rekao je za BBC Radio 5 navijač engleskog fudbala Gerford Bek, koji putuje da bi gledao Englesku na velikim turnirima.

„U Rusiji je bilo užasno, put od Moskve do Samare do četvrtfinala trajao je 18 sati vozom u oba smera.

„Mislim da ne shvataju da navijači ne vole turnire u dve zemlje, a kamoli u šest ili tri“, dodaje on.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari