Komunalci iznad Ustava 1

Vlasnici stanova i lokala u novobeogradskom Ju biznis centru više od decenije dokazuju gradskim službama da taj prostor nije javna površina, pa time ne podleže ni odluci o komunalnom redu.

Odluke najviših sudskih instanci u zemlji i različita veštačenja koja pokazuju da je to naselje zapravo zajednička nedeljiva svojima svih vlasnika stanova i lokala, prihvatila je Saobraćajna policija, Parking servis i druge gradske službe. Jedino Komunalna policija i dalje, kažu građani, krši zakon i s vremena na vreme „navrati“ da u internoj ulici unutar naselja vozačima napiše kazne za parkiranje.

Stavove stanara nedvosmisleno je potvrdio najpre Ustavni sud 2004. godine, zatim Vrhovni sud Srbije 2009, i Upravni sud 2010, na osnovu izveštaja komisije sudskih veštak građevinske struke, a po nalogu IV Opštinskog suda. O ovom pitanju se vrlo jasno izjasnila i Gradska uprava, Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove, decidno navodeći da „površine u Ju biznis centru pripadaju stambeno poslovnom centru“ te da nikako ne mogu da budu javna površina jer se nalaze unutar regulacione i građevinske linije. Stanovnici Ju biznis centra su još 2004. Imali problem sa čestim dolascima komunalne i opštinske građevinske inspekcije u kontrolu rada letnjih bašti lokala, o čemu je Danas već pisao, da bi od maja do kraja 2015.

Komunalna policija „nezakonito, kroz prekoračenje svojih ovlašćenja“, kontrolisala parkirana vozila u Yu biznis centru, kada je izdato oko 20 prekršajnih nalog.

– Iako smo Komunalnoj policiji predočili sva dokumenta i dokaze, dobili smo odgovor da, ako smo nezadovoljni, možemo da ih tužimo – kaže Dušan Abramović, pravnik i žitelj Ju biznis centra.

On navodi da se Komunalnoj policiji obraćao više puta, ali i premijerki Brnabić, Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, kao i bivšem gradončelniku, koji je slučaj samo vratio Komunalnoj policiji. Usledila su i dva neuspela sastanka građana sa načelnikom te službe i njegovim saradnicim, na kojima, kaže Abramović, nisu ni saslušani, a sa sastanka ih je izbacilo obezbeđenje. Pitanja koja su hteli da postave su da li će biti pokrenut postupak protiv zaposlenih koji su neosnovano naplatili kazne za parkiranje i li će šteta biti nadoknađena, ali odgovor nisu dobili.

– Sve vezano za ovaj slučaj je grubo kršenje Ustava Srbije koji ne predviđa druge oblike osim javne, privatne i zadružne svojine. Državne institucije na razne načine krše ustavne odredbe i grubo nasrću na privatnu imovinu, kroz izmišljanje različitih termina kao što su „druge površine“, koji je uveo Zakon o planiranju i izgradnji, ili „površine javnih namena“, koji uvode Zakon o Komunalnoj policiji i gradska Odluka o komunalnom redu- navodi Abramović.

Konsultatntski tim pravnika sa kojima Abramović sarađujem predlaže da se Komunalna policija tuži za nadoknadu štete, da se protiv odgovormnih lica podnesu krivične prijave, da se o svemu obavesti nadležno Ministarstvo za državnu upravu, ali i glavni odbor Napredne stranke. Takođe, u ime stanara tražiće i da se vrati novac naplaćem od parking kazni.

– Najvažnije je da smo preko institucija sistema uspeli da dokažemo Komunalnoj policiji da nezakonito radi svoj posao, i da zbog toga treba da snosi odgovornost. Zato ćemo pokrenuti inicijativu za ukidanje Komunalne policije, jer do sada nije opravdala svoje postojanje, i pokazalada ovom sistemu više šteti nego koristi, a u mnogim nadležnostima se prepliće sa Saobraćajnom policijom. Trebalo bi pokrenuti i postupak dopune i izmene Zakona o Komunalnoj policiji, i da se odredbe koje se sukobljavaju sa Ustavnim stave van snage, ko i postupak za ukidanje Odluke o komunalnom redu koja je u mnogim članovima suprotna zakonu i Ustavu i unosi nemir među građane – izričit je Abramović.

 Zatvor zbog parkiranja

Dušan Abramović nije ni znao da je 2015. godine navodno nepropisno parkirao auto u ulazu u Ju biznis centar, sve dok, dve godine kasnije, u oktobru 2017. nije dobio rešenje kojim se kazna koja je glasila na 5.000 dinara zamenjuje zatvorskom kaznom od pet dana. Nakon izvršenog uvida u predmet u Prekršajnom sudu, Abramović je zapazio niz nepravilnosti i nelogičnosti, pa je poslao prigovor, za koji će saznati da nije ni prosleđen na dalje odlučivanje. Abramović je u dopisu predsedniku Prekršajnog suda izneo sve sumnjive pojedinosti vezane za prekršajni nalog, ali i činjenice o lokaciji na kojoj je Komunalna policija napisala kaznu. Predsednik suda donosi odluku da rešenje stavlja van snage, sa obrazloženjem da se „prihvataju svi razlozi navedeni u prigovoru“, stoji u tom dokumentu. AF2 „Javne“ i „druge“ površine Kada su žitelji Ju biznis centra od Ministarstva građevine zatražili tumačenje pojmova „javne i druge površine“ koji se najčešće zajedno pominju u odredbama Zakona o planiranju i izgradnji, dobili su odgovor „da se pod drugim površinama smatraju površine koje nisu javne“. Primera radi, to su slobodne površine kompleksa građevinske parcele objekata javne namene, slobodne površine građevinske parcele objekata drugih namena, otvoreni delovi objekta namenjeni pešacima“ i slično, stoji u odgovoru ministarstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari