Demokratske promene na tavanu 1Foto: Privatna arhiva

Beograd, 14. april 2019. godine. Kasno sinoć, pred zoru, ostavkom Predsednika Republike, završeni su građanski protesti, najveći u istoriji svih srpskih država.

Predsednik je na TV Hepiend izjavio da je ovo velika pobeda naroda i SNS-ovih koalicionih partnera. Žao mu je što je prekinut na samom početku, pa nije uspeo da ostvari svoje genijalne ideje kojima bi se rešila sva otvorena pitanja države i naroda, uključujući i Kosovo. Ali, narod je tako odlučio, a on poštuje narodnu volju. Sada će imati više vremena da se posveti čitanju Vebera i porodici, a možda će i doktorirati na temu „Demokratski procesi u Srbiji 2012 – 2019.“ Zasad, ne može da se opredeli da li će mu mentor biti dr Stefanović ili dr Mali. Što se posla tiče, kad se odmori i naspava, radiće u jednoj od firmi svoga brata. Seo je u taksi i otišao sam iz Predsedništva, da prvi put posle šest godina odspava duže od tri sata. Dajući ostavku, predsednica vlade u svemu je podržala predsednika države, a i ona će raditi u jednoj od firmi njenog brata. Predložila je predsednika za Nobelovu nagradu za mir, jer su protesti, zahvaljujući njegovoj mudroj politici i odlučnosti, prošli bez ijednog incidenta.

Predsedništvo Saveza za Srbiju je izdalo saopštenje, da će se svi koji danas pređu na stranu naroda izuzeti od lustracije, koja će biti ustavna obaveza. Maja je već za devet sati sazvala vanrednu sednicu Skupštine. Pohvalila je vladanje građana, posebno čelnike SzS i dodala da je ona uvek bila uz svoj narod i njegovo rukovodstvo. Predložila je da je skupština razreši funkcije predsednice, a izabere za potpredsednicu, i za novog predsednika da izabere iskusnog Mićuna, koji će ujedno biti i v.d. predsednika države. Biće to prilika da se i Mićun, posle eventualno još jednog mandata, odmori i posveti porodici i pisanju novih memoara. U raspravi je učestvovao samo Marijan, smireno izjavljujući da su on i njegova stranka uvek bili na strani naroda, kao i ovog puta, a da je već predao molbu za prijem u SzS. Od 228 prisutnih poslanika, 225 ih je bilo za ove predloge, tri uzdržana, a poslanici SRS su se povukli u Zemun.

Na Mićunov predlog prihvaćena je ostavka Vlade Republike Srbije. Predložio je da se na sledećoj sednici imenuje prelazna vlada narodnog jedinstva, sastavljena od po jednog ministra svih stranaka koje su podržale demokratske promene. Biće to brojna, ali zato efikasna vlada.

Kurir je na naslovnoj strani objavio „Ponovo izvini Srbijo“, Informer „Pobeda evropskih ideja“, a Alo listu od tri i po hiljade javnih ličnosti koje se podržale narodne promene, na čelu sa Lazom Ristovskim. U državi je nastalo opšte veselje i olakšanje.

Već u deset sati počela je sednica Predsedništva SzS u njihovim prostorijama u potkrovlju. Jedina tema je bila raspodela funkcija posle novih demokratskih izbora. Nakon kratke rasprave, u pola dvanaest je dogovoreno da Dragan predsedava. Predložio je da se ide od glave, od predsednika Republike i vlade, pa ministara, pa onda redom. Uzvraćeno mu je da se samo riba čisti od glave, već da se krene s kraja, a završi sa nečijom glavom. Onda su prešli na predlaganje ministara. U pola tri su utvrdili predlog za ministra turizma, jer je to ranije dogovoreno. Ministarstvo će imati sedište na Zlatiboru. Bilo je blizu usaglašenosti da ministar poljoprivrede obavezno bude advokat i za Boška za ministra sile sa sedištem u Čačku, ali nisu uspeli da se usaglase da li je vojska ili policija. Dalje ni makac. Onda je neko predložio da svaka stranka iznese svoje predloge za funkcije, pa će se lakše usaglašavati. Nakon pauze od sedam minuta, sabrani su predlozi. Za predsednika države devet zainteresovanih, predsednika vlade trinaest, a za pojedina ministarstva, od trinaest do devetnaest zainteresovanih. Jedino se Zoran zadovoljio sa nekim savetničkim mestom. Onda su primetili da Boris nije tu. Šta ćemo sa njim? Neka bude počasni predsednik. Čega? Pa, države. Nije po ustavu. Kakav ustav, ako to prihvati, da bar jednog rešimo.

Neko je predlagao da se ide na izvlačenje funkcija iz šešira. Predlog nije odbačen, već samo privremeno odložen, ako se ne usaglase drugačije. Onda je Borko tražio umesto spoljnih poslova tri ministarstva, u skladu sa jačinom pokreta na čijem je čelu, a Janko umesto drugog ministarstva sile dva ministarstva. S tim da bi se on i Borko dogovorili koji su to resori. Evo tebi sport, trgovina i zemljoradničke zadruge, a ti meni finansije i autoputeve. Nemoj sada, to ćemo nasamo.

Taman su hteli da idu na još jednu pauzu, kad se u pola šest začu galama ispred zgrade. Dragan posla Marka da vidi o čemu se radi. Kaže, došli su Velja sa bagerom, Vuk sa Danicom, Dačić sa Palmom i Čanak sa Čedom. Vrati se i vidi šta oni hoće. Čanak hoće da bude predsednik Vojvodine. Vlade ili skupštine? Ne, predsednik Vojvodine. Pa ni to nije po ustavu. A Boris može!? Vuk će napisati knjigu „Šta sam sve rekao predsedniku nasamo“, za jedno mesto u Upravnom odboru NIS. Dačić će se zadovoljiti mestom ministra trgovine, to još nije vodio, a LJajić je i onako najavio da više neće u Vladu. Palma traži jednog tigra i mesto ambasadora u Grčkoj. Čeda hoće spoljne poslove ili pozamašan nepovratni kredit Fonda za razvoj. Velja od ministarstva koridora ne odustaje, zbog bagera.

U to zazvoni telefon. Ko je sad pa ovaj? Dinčić? Ne, Dinkić. NJega nikako, povikaše u glas. Kad mogu ovi, može i on. Onda Boško pogodi telefon kvakom od ulaznih vrata RTS. Nasta opšta gungula.

Ču se lupa na ulaznim vratima. Ko je sad? – povikaše. Komunalna, po prijavi građana.

‘Ajd, raziđi se.

Dobrivoje Antonić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari