Slobodan Samardžić U najnovijoj medijskoj svađi u državnom vrhu Srbije, ovog puta između predsednika Republike Borisa Tadića i ministra za Kosovo i Metohiju Slobodana Samardžića, teško je zaključiti u čemu je spor. Razlog je u tome što neki od početka pregovora o budućem statusu KIM i kod kuće i u inostranstvu sumnjaju da Beograd tajno radi na podeli Pokrajine.

Slobodan Samardžić U najnovijoj medijskoj svađi u državnom vrhu Srbije, ovog puta između predsednika Republike Borisa Tadića i ministra za Kosovo i Metohiju Slobodana Samardžića, teško je zaključiti u čemu je spor. Razlog je u tome što neki od početka pregovora o budućem statusu KIM i kod kuće i u inostranstvu sumnjaju da Beograd tajno radi na podeli Pokrajine. Zvaničnici u Beogradu javno negiraju takve optužbe, tvrdeći da bi podela bila protivustavna i da se ne pominje u zvaničnoj državnoj platformi koju je „overio“ srpski parlament. Ipak, u političkim krugovima smatra se da obe prve državne adrese nisu imune na kosovske recepte akademika Dobrice Ćosića, koji sam priznaje da je „od sadašnjih političara za njegova shavatanja najviše razumevanja pokazao Tadić“.
Beograd je dosad više puta „testirao“ javnost na temu podele KIM, po oprobanom modelu „loše prenete izjave u medijima nekog od zvaničnika“, od koje su se potom svi manje ili više energično ograđivali. Ovo je prvi put da se optužbe razmenjuju javno. Na Tadićevu izjavu da je resorni ministar za KIM, bez znanja ostalih članova Vlade, ponudio Unmiku predlog sporazuma koji „vodi ka podeli i u suprotnosti je sa dogovorenom džravnom politikom“, Samardžić uzvraća kontraoptužbama. On tvrdi da je sve radio zajedno s ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem (DS), da mu predsednik „podmeće stav o podeli KIM, unosi smutnju u državnu politiku, obmanjuje javnost i KIM pretvara u žalostan predmet izborne kampanje“.
Slobodan Samardžić (1953) rođen je u Beogradu, gde je diplomirao, pa potom i doktorirao na Fakultetu političkih nauka. Jedno vreme bio je urednik u Naučno-političkom programu Trećeg programa Radio Beograda. Potom je radio u Institutu za međunarodni radnički pokret i Institutu za evropske studije. Kao redovni profesor na FPN predaje Evropske odnose i EU i rukovodi poslediplomskim evropskim studijama. Pre nego što je postao prvi srpski ministar za KIM, bio je savetnik predsednika SRJ, potom i premijera Srbije Vojislava Koštunice, s kojim se druži od studentskih dana, kao i koordinator državnog tima za pregovore o KIM. Iako poslednjih meseci nastoji da kao ministar nadoknadi manjak iskustva na terenu, Samardžić važi za glavnog kreatora srpske politike u Pokrajini. Govori engleski i nemački jezik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari