„Srbija ovakve priče lansira većgodinama i zato više uopće ne obraćam pozornost na takve stvari“… Ovako se „odbranio“ od novinarskih pitanja bivši predsjednik Federacije Bosne i Hercegovine i bivši član ratnog Predsjedništva RBiH, prof. dr Ejup Ganić nakon što je srpsko tužilaštvo za njim raspisalo crvenu međunarodnu potjernicu zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj u Sarajevu, maja 1992. godine.

Potjernica je raspisana za još 18 državljana BiH, osumnjičenih za slučajeve „Bolnica“ i „Kasarna“. Radi se o zlostavljanju srpskih zatvorenika u kasarni „Viktor Bubanj“ u Sarajevu i o ubijanju srpskih bolesnika u bolnici „Koševo“.Ganić uzvraća optužujući Srbiju da nastavlja Miloševićev plan, te da nakon „gubitka“ Crne Gore i Kosova, „Bosna ostade da se napada“…

Dok federalni mediji ne štede stranice da stanu u Ganićevu odbranu, novinarska pera iz Republike Srpske ne štede se u iznošenju nekih novih dokaza kojima potkrepljuju optužbe. Koordinator tima MUP RS za istraživanje i dokumentovanje ratnih zločina Simo Tuševljak priča da je o cijelom ovom događaju urađen i dokumentarac, pod naslovom „Mjesto zločina“, u kojem Luiz Mekenzi, tadašnji kanadski komandant Unprofora, međunarodnih mirovnih snaga, objašnjava ulogu Ejupa Ganića u masakru vojnika u Dobrovoljačkoj ulici. General Mekenzi u svom svjedočenju navodi da je Ganićeva naredba, koju je saopštio komandantima teritorijalne odbrane, a oni prenijeli jedinicama na terenu, glasila da se puste vozila UN, a onda svi u napad, nakon čega je nestalo 200 vojnika i šest oficira JNA… Svojevremeno je i Murat Šabanovićoptužio Ganića da ga je nagovorio da sruši spomenik Ivi Andriću u Višegradu uz obećanje da će mu platiti advokata…

Ejup Ganićje akademik, profesor Mašinskog fakulteta u Sarajevu. Bivši predsjednik i potpredsjednik Federacije BiH. Rođen 1946. u Sebečevu, Novi Pazar. Doktorirao na Tehnološkom institutu u Bostonu, SAD. Radio je kao samostalni istraživaču Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju u Beogradu. Bio je docent na univerzitetima u Njujorku i Čikagu, direktor UNIS-Instituta, gostujući profesor Univerziteta Lomonosov (Rusija). Obavljao je dužnosti člana Predsjedništva RBiH, predsjednika FBiH, rukovodioca komisije FBiH u arbitražnom postupku za Brčko. Objavio preko 100 naučnih i stručnih radova. Oženjen je. Živi i radi u Sarajevu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari