Predsednik Ekvadora Rafael Korea obezbedio je sebi još jedan mandat ubedljivom pobedom na nedeljnim izborima. Korea, koji je unapred važio za favorita, istakao je da je ovo istorijska pobeda za zemlju jer nijedna prethodna vlada u periodu od 1996. do 2006. nije doživela da obnovi mandat.

Otkada je krajem 2006. stupio na kormilo ove zapadne države Latinske Amerike, Korea je po oprobanom receptu svojih političkih uzora iz regiona pojačao retoriku protiv stranih investitora, optužujući ih da eksploatišu prirodna blaga države. Doneo je i novi ustav koji državi daje veću kontrolu nad privatnim kompanijama i zemljištem, a sebi otvorio mogućnost da se još jednom kandiduje.

Manje poznat u Evropi, verbalno umereniji od Čavesa i Moralesa, Korea sebe definiše kao „hrišćanskog humanistu na političkoj levici“. Iako je školovan na najuglednijim američkim univerzitetima, Korea je odbacio ekvadorski nacionalni dug, nazivajući ga „nemoralnim“. Zbog „ucena“ koje narodu postavljaju međunarodne finansijske institucije obećao je da će se sa kreditorima obračunati na procesu pred međunarodnim sudom. Prednost će, kako se obavezao, dati socijalnom progresu siromašnog Ekvadora.

Iako ga mnogi svrstavaju u redove Čavesove bolivarske revolucije, više puta je demantovao da pripada tom pokretu. Čaves mu je prijatelj, ali Korea ga drži na distanci, tvrde znalci latinoameričkih prilika.

Ne veruje u klasnu borbu ili dijalektički materijalizam. Njegova vizija „socijalizma za 21. vek“ znači povratak uloge države. Zgrožava se nad politikom neoliberalizma jer je ona pokazala koliko indivudua može da postane sebična kada misli samo na sebe. Narodu se obično obraća sa drugovi i drugarice.

Rafael Visente Korea Delgado je rođen 6. aprila 1963. Školovao se za ekonomistu u Ekvadoru, Belgiji i SAD, gde je jedno vreme bio savetnik na univerzitetu u Ilinoisu. Kažu bio je omiljen među studentima. U političke vode uplovljava kao ministar finansija u vladi predsednika Alfreda Palasija. Zalagao se za smanjenje siromaštva i ekonomski suverenitet zemlje. Podnosi ostavku jer, kako kaže, nije imao punu podršku predsednika Palasija. Njegova popularnost u narodu naglo raste. Mudro je iskoristio trenutak, osniva Savez PAIS i kreće u predsedničku kampanju za izbore 2006. Narod mu poverava mandat, koji će ostati upamćen po prekidu diplomatskih odnosa sa Kolumbijom kao odgovor na vojni upad te zemlje na teritoriju Ekvadora. Zaslužan je za osnivanje prve državne televizije u zemlji. Tečno govori španski, francuski i engleski jezik, a naučio je i jezik Kečua volontirajući kao mlad u komunama indusa. Oženjen je Belgijankom Eni Malerbe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari