Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać, dobitnica je Povelje za građansku hrabrost „Dragoljub Stošić“ za 2008, koju dodeljuju Unija sindikata i Kuća pravde Strazbur.


Prilikom dodele priznanja rekla je da aktuelni sistem ne dozvoljava suštinske promene u Srbiji i da to nije put za Evropu. Ovaj njen stav ni po čemu se ne razlikuje od njenog profesionalnog angažmana i borbe za izgradnju istinski demokratskih institucija. Predsednica Saveta svakako će ostati upamćena po beskompromisnom stavu prema vlasti, bez obzira na to ko je trenutno drži, i po stalnim upozorenjima da „ne može neko ko radi javni posao javno da ne odgovara“, ali da to „u Srbiji može“. A osnivačtela na čijem je ona čelu je – Vlada Srbije. Baraćeva je prva progovorila o tome da Vlada ne kontaktira sa telom koje je sama osnovala još 2001, ali i da vlast do danas nije poslušala nijedan njihov savet u vezi sa sistemskom borbom protiv korupcije i sve dominantnijim uticajem tajkuna, koji su se obogatili pljačkom Srbije u vreme Slobodana Miloševića. Zbog toga su političari brutalno gurnuli u stranu Savet i pokušali da relativizuju problem korupcije u Srbiji, koji je zahvatio sve segmente društva, ali i da diskredituju rad Saveta i njegove članove.

Verica Baraćrođena je 14. jula 1955. u Čačku, gde je završila osnovnu i srednju školu. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Beogradu. Radila je kao pravnik u Opštinskom komitetu za urbanizam, ali i na mestu javnog pravobranioca opštine Čačak (od 1997. do 2001). Posle oktobarskih događaja često je kritikovala tadašnjeg predsednika opštine Čačak Velimira Ilića, pa je ubrzo smenjena.

Nalazila se i na mestu predsednika kancelarije G17 plus u Čačku, ali nije član nijedne političke partije. Jedan je od lidera antiratnog protesta Građanskog parlamenta Čačka za vreme NATO bombardovanja 1999, a nešto kasnije i jedan od osnivača Građanskog parlamenta Srbije na čijem čelu je bila do maja 2003, kada postaje predsednica Saveta za borbu protiv korupcije. Savet je od kada je ona na čelu uradio izveštaj o švercu šećera u EU, o Telekomu, o izvozu oružja, carini, izveštaj o privatizaciji, Veterinarskom zavodu, Jugoremediji, Knjazu Milošu, Nacionalnoj štedionici, Mobtelu, prodaji poslovnog prostora Službe za obračun i plaćanja (ZOP).

Vozi reno 4, ima dva škotska ovčara – Arija i Dunda i mačku Mašu. Živi s majkom. Uglavnom letuje u Grčkoj, na Kritu. U prevremenoj je penziji. Voli da gaji muškatle u svom dvorištu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari