Veći deo opozicije zalaže se za vanredne izbore, ne mareći za političku i materijalnu cenu. Manji deo jednako oštrih kritičara vlasti tvrdi da bi izbori bili „politički zločin“. Nije teško složiti se s ovom drugom tvrdnjom, koju je izrekao lider LDP Čedomir Jovanović.

Rušenje vlade i vanredni izbori u ovom trenutku nisu potrebni Srbiji. Neko bi od njih možda imao koristi, ali na gubitku bi bili građani i država. Inicijativa 86 poslanika SRS, DSS i NS u republičkom parlamentu osuđena je na propast zbog proste matematike – oni ni s podrškom poslaničkog kluba Tomislava Nikolića nemaju 126 glasova. Toga su Todorović/Šešelj, Koštunica i Ilićsvesni. Oni samo računaju na to da će raspravom o poverenju kabinetu Mirka Cvetkovića dospeti u medijsku žižu.

Usvajanje četrdesetak zakona neophodnih za evropske integracije Srbije većse odlaže za narednu godinu. Isto važi za potvrdu Statuta Vojvodine. Na set pravosudnih zakona podneto je preko 300 amandmana. Do kraja 2008. u parlamentu će verovatno biti vremena još samo za proglašenje budžeta, zakona o Skupštini i novog Poslovnika o radu. Zakonodavna aktivnost je maltene blokirana. Opozicija o tome treba da vodi računa u onoj meri u kojoj se ta aktivnost poklapa s njenim programskim ciljevima. Pridruženje EU za radikalsku i narodnjačku opciju nije prioritet. Koliko im je to politički pametno pokazaće se na prvim narednim izborima.

Ako bi građani Srbije danas birali, vladajuća koalicija ponovo bi imala većinu, čak i nešto lagodniju od sadašnje. Ovo pokazuju rezultati istraživanja CeSID-a i Strateškog marketinga. DSS-NS osvojili bi trećinu glasova manje nego na majskim izborima, dok bi se oko 70 odsto glasača SRS priklonilo Nikolićevim naprednjacima. Dakle, ovaj deo opozicije bi izgubio. To su pokazali i nedavni ponovljeni izbori u Vrnjačkoj Banji, Knjaževcu, Prijepolju i Rumi.

Liberalno-demokratska partija prioritetom smatra pridruživanje Srbije Evropi i stoga ne podržava radikale i narodnjake. Ta partija zahteva da se Poslovnikom omogući usvajanje proevropskih zakona po hitnom postupku. Ukoliko poslanička većina to odbije, liberali će tražiti raspravu o poverenju Vladi.

Ako se smatra da su ovoj zemlji potrebni ubrzanje evropske integracije, usvajanje reformskih zakona, okončanje saradnje s Hagom, diplomatska borba za Kosovo, monetarna stabilnost – jasno je da su zalaganja za rušenje vlade štetna za stabilnost i budućnost Srbije i bolji život njenih građana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari