Mada lični izbor bilo čega ne mora da ima značaja, ipak sledeći taj kriterijum za fotografiju prošle nedelje ovde mogla bi se doživeti ona na kojoj razgovaraju ambasador Filip Riker, tek stigao iz Vašingtona, i domaći ministar Ivica Dačić. Iz prostog razloga što postoje vremena u kojima bi ovakvu scenu (pa još posle „demokratskih promena“) bilo teško zamisliti.

To su ratne 90. kad je I. Dačić bio prominentna ličnost u režimu Slobodana Miloševića i Socijalističke partije Srbije (SPS), a ambasador F. Riker na izvestan način stalni član suprotstavljenog vašingtonskog tima sa pokojnim Ričardom Holbrukom na čelu. Bio je to među novinarima znani trojac Holbruk – Hil – Riker. Neugodne razgovore Miloševića i Holbruka ili Miloševića i Hila, Filip Riker bi „lakonski elokventno“ prenosio domaćim i stranim novinarima kojih je tada ovde bilo na pretek.

U to vreme Holbruk je bio u Vašingtonu, Kristofer Hil ambasador SAD u Skoplju, Filip Riker – Fil, direktor za komunikacije u istoj američkoj ambasadi. Hil i Riker su zajedno dolazili u Beograd. Jednom i kao gosti našeg lista na promociji Holbrukove knjige, kad im je uvređeni šef države Srbije, zato što se druže sa takvim novinarskim krugovima, otkazao zakazane popodnevne razgovore. I često su odlazili bez istinskih rezultata u razgovoru s Miloševićem. Najviše takvih je bilo 1999, kad su upozoravali da će bombardovanja Srbije sigurno biti, da je NATO u pripravnosti (dokaz je nedavni Hilov autorski tekst u DANASU), ako se ne promeni politika prema Kosovu.

Sve ovo bi ipak spadalo samo u sećanja svedoka događaja da nema u ovom času nekoliko nimalo beznačajnih razloga Rikerove posete. Pre svega povod dolaska i tema razgovora – Kosovo – takoreći nepromenjena deset godina kasnije, mada srećom izostaju ubijanja, „akcije MUP“, likvidacije i bombardovanje jer je NATO već na licu mesta, ali na liniji Beograd – Priština žica je do maksimuma zategnuta. Zatim, određeni značaj ove posete pokazuje i to da je ambasador Filip Riker tek nedavno, 8. avgusta, postavljen za zamenika pomoćnika Hilari Klinton zaduženog za Evropu i evro-azijske zemlje, i to kao prvi čovek za Južnu i Centralnu Evropu, i odmah došao ponovo ovamo. S pravom, uostalom, što je treća značajna odrednica: Rikerovo polje delovanja zasluženo znanjem i poznavanjem „terena“: Albanija, BiH, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Crna Gora i Srbija. Od 1997. bio je ovde i u okolini kao istaknuti američki diplomata: posle Hila ambasador u Makedoniji, posle Budimpešte. U poznavanju i iskustvu s ovim delom sveta imao je samo kratki prekid kao savetnik u Iraku. Osnovana je pretpostavka da je to mesto dobio i zahvaljujući ratnim iskustvima i pregovaranjima na Balkanu, baš kao što će se to dogoditi i Kristoferu Hilu, koji diplomatsku karijeru, posle manje-više uspešnih američko-kinesko-korejskih pregovora, prekida na mestu ambasadora u Iraku da bi se zatim posvetio univerzitetskoj karijeri.

Riker je, dakle, kao istinski znalac – za razliku od nekih koji ovde predstavljaju svoje zemlje ili, što je još gore, mnogih ambasadora Srbije po svetu – i američki „diplomata od zanata“ u stalnom usponu, stigao u Prištinu i Beograd da bi potvrdio politiku, ne samo Vašingtona već i Evrope, da granice ostaju nepromenjene, ali i da pažljivo sasluša sve glasove Beograda, gde u nevladinim krugovima možda ima više poznatih lica od onih u zvaničnom vrhu. Došao je i u trenutku kad je Kosovo priznalo 80 od ukupno 193 članice Ujedinjenih nacija, što se u ovdašnjim spoljnopolitičkim krugovima tumači i kao rezultat američkog pritiska, naročito na afričke zemlje, a da se pritom ne objašnjava kako to da je izostala aktivnost prijateljske Kine ili Rusije u suprotnom smeru – za nepriznavanje Kosova, kad se zna koliko su svojim kapitalom i strategijom ovladale Afrikom?

Slične porukama iz Vašingtona o dijalogu, ulasku Srbije i Kosova u EU, ali i nepromenljivosti granica, biće najverovatnije i one koje će predsednik Tadić čuti i od kancelarke Merkel, iako je tako nešto izgledalo prilično jasno po Kumanovskom sporazumu, pošto su sve srpske institucije, uprkos proklamovanoj Miloševićevoj pobedi nad NATO-om, izbačene sa terena „srpske južne pokrajine“.

Inače, pod „nezamenjivim dijalogom“ smatraju se razgovori između dve države, ma koliko uzajamno bivale nepriznate, što se ovde smatra „pritiskom na Srbiju“, a u Evropi kao stvar bezbednosti. Istovremena osuda svake jednostrane akcije, naročito nasilne, ma sa čije strane, ide u paketu sa NATO koji je sada tamo i bilo bi teško još jednom ga pobediti, ili možda ne?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari