Nemačka medijska grupacija VAC, koja je zbog sukoba s ovdašnjim vlastima demonstrativno najavila da će da povuče svoj kapital iz Srbije, načinila je ovih dana jedan neočekivan potez. Ponudila je poklon novosadskom preduzeću „Dnevnik Vojvodina pres“ vredan više miliona evra.

VAC je spreman da zaposlenima u „Dnevniku“ besplatno ustupi svoj većinski vlasnički udeo u tim novinama – paket od 55 odsto akcija – a uz to i otpiše 1,8 (55 odsto) od ukupno 3,2 miliona evra duga. Otplaćivanje ostatka od 1,4 miliona evra bilo bi – prema pomenutoj ponudi – odloženo za pet godina, i to bez kamate, a potom bi vraćanje te sume teklo po planu tako da se ne ugrozi poslovanje preduzeća.

Predstavnik VAC-a u Srbiji Peter Lange izjavio je da je u pitanju dobra volja ove nemačke medijske grupacije da pomogne zaposlenima u „Dnevniku“. On je pri tom posebno naglasio da se radi o „jedinstvenom slučaju“ i da slična ponuda neće biti upućena drugim preduzećima u Srbiji u kojima VAC ima svoj kapital. To su „Politika“, „Večernje novosti“ i „Štampa“.

VAC-ova odluka da bude velikodušan jedino prema novosadskom „Dnevniku“ nije, verovatno, motivisana samo željom da pomogne ovom malom i siromašnom listu. Pre će biti da je taj „jedinstveni slučaj“ svojevrsna poruka, i to ne samo vlastima u Beogradu, nego i onima koji su uložili ili nameravaju da ulože svoj kapital u Srbiji. Ta poruka, kada se „dešifruje“, mogla bi, uprošćeno rečeno, ovako da glasi: „Vlasti u Vojvodini bile su korektne prema VAC-u, a one u Beogradu nisu, pa je zato pomoć ponuđena samo novosadskom listu.“

Ova špekulacija o „šifrovanoj“ poruci protiv vlasti u Beogradu nije bez osnova. Tome u prilog idu žestoke međusobne optužbe pojedinih predstavnika srpskih vlasti i nemačke kompanije.

Direktor VAC-a Bodo Hombah je, recimo, početkom avgusta u intervjuu nemačkom radiju Dojče vele tvrdio da njegova kompanija napušta Srbiju zbog „neprijateljskog stava“ ministra ekonomije Mlađana Dinkića. Mislio je, bez sumnje, na njegovu izjavu da VAC treba da ode iz Srbije i da se više ne vrati. Dinkić je, s druge strane, optužio rukovodstvo nemačke kompanije za povezanost s „ljudima sa poternica“ i „sumnjivim biznismenima“ iz Srbije.

Međusobne optužbe o nepoštovanju zakona, ucenama i svakojakim prljavim radnjama kulminirale su posle VAC-ove kontroverzne kupovine akcija „Večernjih novosti“ u Beču. Nemačka kompanija se branila tvrdeći da se nije upuštala u nezakonite radnje i da su sve te optužbe potekle od srpske vlade koja je odlučila da je otera iz zemlje.

U ovom sukobu, po svoj prilici, nema potpuno nevinih. Da je zaista tako upućuju sledeće nesporne činjenice. S jedne strane, Srbija je zemlja u kojoj, praktično, nema uspeha u biznisu bez blagoslova lokalnih političara i tajkuna, a sa druge VAC je kompanija koja već decenijama uspešno posluje na politizovanim i korumpiranim medijskim tržištima evropskih zemalja u tranziciji.

VAC nije uspeo u Srbiji. S ovdašnjim političarima i tajkunima nije, očigledno, mogao da izađe na kraj.

Dosetka da s poklonom „Dnevniku“ indirektno pohvali pokrajinske a ocrni republičke vlasti slaba je satisfakcija za ovdašnji poslovni fijasko. Srbija je prošla još mnogo gore. Povlačenje jednog od pet najvećih nemačkih investitora sa njenog tržišta rđava je poruka i svim drugim, ne samo nemačkim investitorima.

VAC-ov poklon neće, po svoj prilici, biti spas ni za „Dnevnik“ ako ne uspe da se izvuče iz smrtonosnog zagrljaja političara, republičkih ili lokalnih – svejedno.

Autor je novinar iz Novog Sada

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari